UD Girls High School Indoor Classic

Scores:
Team Score
Western Dubuque67
Dubuque Senior50
Dubuque Hempstead49
Linn Mar45
Wahlert Catholic40
Verona Area37.5
Pleasant Valley35
Maquoketa25
Cuba City24.5
North Tama23
Calamus-Wheatland16
Cedar Rapids Kennedy15
Cascade13
Fulton10
Monticello9
Clayton Ridge9
North Cedar8
Monroe7
Fennimore6
Galena1

Women's 55m Dash Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Biermann, Audrey SR Western Dubuque 7.36 10
2 McDonald, Meghan JR Wahlert Catholic 7.40 8
3 Walters, Brynn SO Western Dubuque 7.55 6
4 Klein, Emily SR Dubuque Hempstead 7.57 5
5 Gustason, Mary SR Linn Mar 7.58 4
6 Bailey, Joy SR Verona Area 7.59 3
7 Mahoney, Lauren SR Fulton 7.79 2
8 Recker, Sammy SR Western Dubuque 7.84 1
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Recker, Sammy SR Western Dubuque 7.73
2 Mahoney, Lauren SR Fulton 7.78
3 Wepking, Lily SO Verona Area 7.79
4 Ishimwe, Abigaelle SR Linn Mar 8.01
5 Stroup, Elodie FR Pleasant Valley 8.02
6 Griesel, Rosalie SO Fennimore 8.59
7 Van Kerckhove, Raelyn FR Cedar Rapids Kennedy 8.65
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Klein, Emily SR Dubuque Hempstead 7.65
2 Pessman, Miraya FR Fulton 7.83
3 Kilburg, Maria SO Easton Valley 8.03
4 Meyer, Morgan JR Bellevue 8.04
5 Knoche, Courtney SO Calamus-Wheatland 8.13
6 Nielsen, Ameriz JR Linn Mar 8.38
7 Ewoldt, Shae JR North Tama 8.64
8 Abeln, Chloee FR Maquoketa 9.06
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Walters, Brynn SO Western Dubuque 7.58
2 Albrecht, Addison JR Galena 7.82
3 Zettle, Aleigh SO Monroe 7.84
4 Bergfeld, Grace SR Cascade 7.89
5 Christiansen, Katie FR Maquoketa 8.15
6 Koppes, Lacie SO Monticello 8.68
7 Cole, Lizzie FR Pleasant Valley 8.80
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Gustason, Mary SR Linn Mar 7.50
2 Hilkin, Emma SR Dubuque Hempstead 7.90
3 DeShaw, KaLynn JR Bellevue 8.13
4 VanZuiden, Hailey JR Fulton 8.32
5 Dennis, Claire SO North Cedar 8.32
6 Edmonds, Matiana SO Dubuque Senior 8.63
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 McDonald, Meghan JR Wahlert Catholic 7.54
2 Leibfried, Adessa JR Bellevue 7.85
3 Harber, Whitley SR Clayton Ridge 8.04
4 Funk, Jenna SO Clayton Ridge 8.10
5 Kuhle, Lanie JR Dubuque Hempstead 8.25
6 Brimeyer, Oliva SO Dubuque Senior 8.31
7 Blake, Briar FR North Tama 9.01
Prelims Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Biermann, Audrey SR Western Dubuque 7.53
2 McClimon, Lauren FR Wahlert Catholic 7.83
3 Hefel, Carley JR Dubuque Senior 8.16
4 Rausch, Zoey FR North Tama 8.43
5 Tebbe, Lexie SO Easton Valley 8.43
6 Lull, Brooklyn SO Fennimore 8.54
7 Shields, Ahleciaon FR Midland 8.99
Prelims Heat #7
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Welu, Bailey JR Wahlert Catholic 7.88
2 Wing, Taylor FR Maquoketa 7.92
3 Fry, Sadie JR Galena 8.08
4 Gibbs, Elizabeth SR Cascade 8.22
5 Peakin, Leah SO Pleasant Valley 8.36
6 Mohr, Malana SO Calamus-Wheatland 9.36
7 WAGNER, ALEXA JR Cuba City 9.88
Prelims Heat #8
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Bailey, Joy SR Verona Area 7.65
2 LeClere, Aleksyia SR Cedar Rapids Kennedy 8.06
3 Hauski, Lily JR Verona Area 8.06
4 Ries, Mollie FR North Cedar 8.35
5 Coates, Olivia FR Midland 8.39
6 Sprague, Makayli SO Calamus-Wheatland 9.16
7 Parga, Lola SO Monroe 9.19
Prelims Heat #9
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Musser, Adison SO North Cedar 7.91
2 Hynick, Emma SR Monticello 8.04
3 PITZEN, CARINA SO Cuba City 8.18
4 Ostrander, Audrey FR Clayton Ridge 8.28
5 Norton, Jordan SR Monticello 8.44
6 Green, Ellie SO Cascade 8.50
7 Raubs, Sophia SO Midland 8.74

Women's 55m Dash Junior Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Brennan, Brooklyn SO Fulton 8.60 2
2 Pauls, Emerson FR Maquoketa 9.14
3 Schafer, Allison FR Pleasant Valley 9.49
4 GIBSON, BRIANA FR Cuba City 10.34
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 James, Eternity SR Galena 8.96
2 Porschke, Emily SO Pleasant Valley 9.17
3 Huizenga, Lydia FR Fulton 9.36
4 Hussein, Asiya FR Linn Mar 9.43
5 Baker, Morgan SO Fulton 9.46
6 Dusanek, Chiara SR Midland 9.51
7 Ricklefs, Sierra FR Midland 9.59
8 Eilers, Madison SO Clayton Ridge 9.81
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Trapp, Breka SO Linn Mar 8.46 5
2 Atkinson, Kaylee FR Midland 9.17
3 Toulou, Elyanna JR Pleasant Valley 9.38
4 Oberbreckling, Ella FR Clayton Ridge 9.40
5 Manders, Holly FR Maquoketa 9.59
6 Wallroff, Lexi FR Maquoketa 9.64
7 Sweeney, Delanie FR Monroe 11.70
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Johnson, Cynthia SO Bellevue 9.19
2 Hayton, Kaitlyn FR Calamus-Wheatland 9.59
3 Rickels, Miranda SO Calamus-Wheatland 9.68
4 Martin, Natalie SO Cedar Rapids Kennedy 9.71
5 Chapman, Lily FR Dubuque Senior 9.91
6 Kamanda, Michellen SR Cedar Rapids Kennedy 10.04
7 Duve, Ellie FR Dubuque Senior 10.23
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Tulley, Sarah JR Calamus-Wheatland 8.76
2 Esbaum, Sarah FR North Cedar 9.16
3 Bormann, Emma SR Easton Valley 9.19
4 Bierman, Abby FR Easton Valley 9.34
5 Harris, Zariah FR Dubuque Senior 9.59
Finals Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Koffi, Eunice SO Linn Mar 8.48 4
2 Oberhoffer, Emma SO Dubuque Hempstead 8.62 1
3 Roventine, Lucy JR Galena 8.63
4 Ries, Kaycie JR North Cedar 8.81
5 Dolphin, Callie SO Dubuque Hempstead 8.88
6 Clark, Catherine SO Verona Area 9.12
7 Wendt, Kiah SO North Cedar 9.30
8 Barth, Jenna SR Cuba City 9.82
Finals Heat #7
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Rhomberg, Issie FR Cascade 8.66
2 Walker, Danika JR Monroe 8.74
3 Noll, Kaylin SO Monticello 8.93
4 Wood, Josie FR Easton Valley 8.97
5 Bandy, Sarah FR Wahlert Catholic 9.03
6 Krylova, Alisa FR Verona Area 9.33
7 Reynols, Serenity SR Monticello 9.98
Finals Heat #8
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ramler, Ava SO Western Dubuque 8.02 10
2 Ernzen, Erica JR Western Dubuque 8.11 8
3 Ehlers, Lucy FR Western Dubuque 8.21 6
4 Green, Emyerson FR Cascade 8.55 3
5 McCombie, Alexis SO Bellevue 8.80
6 Portz, Jami SO Bellevue 8.84
7 Menster, Cassie FR Cascade 8.84

Women's 400m Dash Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ostrander, Audrey FR Clayton Ridge 1:08.79
2 Hackman, Kalyn FR Maquoketa 1:14.15
3 Thomsen, Shayla FR Midland 1:18.89
4 FICK, LEAH SO Cuba City 1:21.97
5 CUMMINS, GRACE JR Cuba City 1:26.48
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Shields, Addison SO North Cedar 1:11.62
2 Hoefler, Hayden SO North Cedar 1:16.48
3 Posey, Sierra FR Verona Area 1:17.87
4 Hansen, Mya FR Monticello 1:20.81
5 Fortin, Ella SO Cedar Rapids Kennedy 1:28.51
6 Wagner, Alyssa FR Bellevue 1:30.32
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ehlers, Lucy FR Western Dubuque 1:09.87
2 Rausch, Zoey FR North Tama 1:10.61
3 Veach, Jovie SO Cedar Rapids Kennedy 1:10.79
4 Pedrin, Arianna JR Galena 1:12.66
5 Stepanek, Maya JR Fennimore 1:13.87
6 Schlarmann, Kinzi SO Monticello 1:16.22
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Roling, Molly FR Cascade 1:08.26 1
2 Beck, Jordyn JR Linn Mar 1:09.04
3 Knott, Olivia FR Fulton 1:10.33
4 Lange, Mylee FR Dubuque Hempstead 1:10.48
5 Noonan, Claudia SO Cascade 1:11.19
6 Farrell , Addison FR Easton Valley 1:11.41
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Breakenridge, Jules SR North Tama 1:06.11 4
2 Petta, Sophie SO Verona Area 1:07.23 2
3 Nielsen, Ameriz JR Linn Mar 1:08.39
4 Howesion, Paige FR Dubuque Hempstead 1:11.94
5 Roeder, Alexa SR Bellevue 1:12.30
Finals Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Biermann, Audrey SR Western Dubuque 58.67 10
2 Steffen, Rylee SO Wahlert Catholic 1:00.20 8
3 Zettle, Aleigh SO Monroe 1:04.66 6
4 Kuhlman, Reece SO Maquoketa 1:04.78 5
5 Schmid, Jamie SR Wahlert Catholic 1:06.59 3

Women's 800m Run Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 PITZEN, ASHLYN JR Cuba City 2:56.27
2 Moreland, Jasmine FR Fulton 3:00.11
3 Scheckel, Kendelle FR Bellevue 3:06.60
4 Groezinger, Lynnea SO Galena 3:13.79
5 Simon, Kennedy FR Cascade 3:16.18
6 Payne, Haleigh FR Midland 3:17.62
7 Hoefler, Hayden SO North Cedar 3:18.35
8 ATTEN, CORI SO Cuba City 3:27.41
9 Gerardy, Faith SO Maquoketa 3:39.50
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Meyers, Bella FR Western Dubuque 2:48.15
2 Miranda, Ximena SO Monroe 2:53.49
3 Northouse, Dakota SO Fennimore 2:53.69
4 Breakenridge, Ava FR North Tama 2:55.98
5 Einsweiler, Sydney SR Galena 2:58.82
6 Gehl, Lauren SO Dubuque Hempstead 3:00.16
7 Bray, Alyssa JR Fennimore 3:01.05
8 Roemer, Sammy SR Verona Area 3:04.71
9 Martin, Rebekkah JR Cedar Rapids Kennedy 3:10.47
10 Miller, Isabelle FR Cedar Rapids Kennedy 3:12.74
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Case, Josie SO Pleasant Valley 2:26.69 10
2 Hoyer, Claire FR Dubuque Senior 2:34.64 8
3 Breakenridge, Jules SR North Tama 2:36.42 6
4 Kilgore, Julia JR Dubuque Senior 2:38.27 5
5 Hackman, Clare JR Maquoketa 2:38.95 4
6 Hermiston, Ellie SO Dubuque Hempstead 2:43.93 3
7 Buck, Ally SO Linn Mar 2:45.69 2
8 Brauhn, Isabel SO Dubuque Hempstead 2:45.85 1
9 Mauren, Gabby FR Linn Mar 2:47.78
10 Callahan, Samantha JR Galena 2:48.55
11 McArtor, Cora FR Cedar Rapids Kennedy 3:02.35

Women's 1500m Run Junior Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lewis, Kayla JR Verona Area 5:53.83 10
2 Roemer, Sammy SR Verona Area 6:11.21 8
3 Gunn, Ella JR Dubuque Senior 6:13.92 6
4 Sullivan, Maggie JR Dubuque Senior 6:18.09 5
5 Orr, Katelyn FR Linn Mar 6:27.18 4
6 Martin, Rebekkah JR Cedar Rapids Kennedy 6:29.67 3
7 Donovan, Ella SO Dubuque Senior 6:41.22 2
8 Groezinger, Lynnea SO Galena 6:41.63 1

Women's 1500m Run Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kramer, Karle SR Monticello 5:34.20 1
2 Hermiston, Ellie SO Dubuque Hempstead 5:37.40
3 Kirby, Ellie SR Wahlert Catholic 5:37.64
4 Roelli, Alyssa SR Monroe 5:41.54
5 Elgin, Jadyn SO Monroe 5:41.54
6 Engle, Avery Lynn SO Galena 5:42.52
7 Breakenridge, Ava FR North Tama 6:13.67
8 PITZEN, ASHLYN JR Cuba City 6:20.01
9 Eye, Harley SR Maquoketa 6:56.63
10 ATTEN, CORI SO Cuba City 7:08.18
11 Simmons, Ali SO Maquoketa -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Boleyn, Grace FR Pleasant Valley 4:59.55 10
2 Klapatauskas, Leah SO Dubuque Senior 5:02.87 8
3 Sommer, Lydia JR Pleasant Valley 5:08.29 6
4 Meyer, Ellie SR Wahlert Catholic 5:14.21 5
5 Smeed, Bethany SR Cedar Rapids Kennedy 5:14.85 4
6 Klein, Alyssa SO Western Dubuque 5:25.66 3
7 Jones, Hunter JR North Cedar 5:28.02 2
8 Heiar, Hailey JR Galena 5:34.41
9 Adamson, Rachel JR Linn Mar 5:34.58
10 Brauhn, Isabel SO Dubuque Hempstead 5:34.77
11 Thule, Olivia JR Western Dubuque 5:39.98
12 Boge, Lilly SR Western Dubuque 5:48.75
13 Brandt, Alyssa SO Cedar Rapids Kennedy 5:54.65

Women's 3000m Run Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Steines, Noelle FR Calamus-Wheatland 11:07.82 10
2 Harms, Georgia JR Dubuque Senior 11:26.21 8
3 Jones, Hunter JR North Cedar 11:33.13 6
4 Lidgett, Grace JR North Tama 11:36.05 5
5 Digman, Maddie JR Dubuque Hempstead 11:43.43 4
6 Besler, Anna JR Dubuque Hempstead 11:57.73 3
7 Vezina, Abbey JR Linn Mar 12:29.02 2
8 Hansen, Faith SR Monticello 13:25.21 1
9 Hingtgen, Grace SO Bellevue 14:02.06

Women's 55m Hurdles Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Braden, Grace JR Cedar Rapids Kennedy 8.90 10
2 Patten, Addy JR Pleasant Valley 9.05 8
3 Klaas, Delanee SR Fennimore 9.20 6
4 Simon, Devin JR Cascade 9.26 5
5 Bielema, Lara SR Fulton 9.31 4
6 Moore, Jaylyn SR Clayton Ridge 9.34 3
7 Lacey, Hannah SR Galena 9.46 2
8 Joyner, Molly SR Cedar Rapids Kennedy 9.68 1
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Lacey, Hannah SR Galena 9.54
2 Green, Kate FR Cascade 9.85
3 Willenbring, Lainey JR North Tama 9.86
4 Koppes, Brianna JR Cascade 10.14
5 Ameskamp, Brooke FR Western Dubuque 10.77
6 Goodman, Harley FR Midland 12.93
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Simon, Devin JR Cascade 9.51
2 Joyner, Molly SR Cedar Rapids Kennedy 9.55
3 Wherry, Emery FR Fulton 9.61
4 Jacobson, Taylor JR Monroe 10.02
5 Lehrman, Mayson JR North Cedar 10.58
6 Armbruster, Jordan SO Maquoketa 11.13
7 Husmann, Alyvia FR Monticello 11.28
8 Gravel, Taelynn FR Midland 12.13
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Moore, Jaylyn SR Clayton Ridge 9.39
2 Curry, Mya SO Dubuque Hempstead 9.58
3 Serrault, Summer SO Verona Area 10.23
4 Williams, Kacy SO Maquoketa 10.31
5 Howesion, Paige FR Dubuque Hempstead 10.88
6 Leisen, Natalie JR Western Dubuque 11.05
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Johnson, Aleah SR Easton Valley 10.16
2 Aebly, Brenna JR Monroe 10.20
3 Rork, Haley JR Clayton Ridge 10.89
4 Jensen, Caitlin JR North Cedar 11.10
5 Nielson, Whitney JR Verona Area 11.30
6 Jellison, Lexis SO Midland 13.01
7 Fultner, Larissa JR Maquoketa 13.53
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Bielema, Lara SR Fulton 9.47
2 Klaas, Delanee SR Fennimore 9.48
3 Jacobs, Kendra SO Monticello 10.50
4 Dolan, Brooke SR Galena 10.56
5 Ries, Mollie FR North Cedar 11.05
Prelims Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Patten, Addy JR Pleasant Valley 9.22
2 Sebetka , Breanna JR North Tama 10.51
3 Tuchel, Ava JR Linn Mar 10.84
4 Edmonds, Ali SR Dubuque Senior 10.88
5 Zeimet, Rylie JR Easton Valley 11.21
6 Frommelt, Audrey SO Western Dubuque 11.79
7 Repka, Nichole FR Verona Area 13.15
Prelims Heat #7
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Braden, Grace JR Cedar Rapids Kennedy 8.92
2 Hassel, Reagan JR Pleasant Valley 10.17
3 Coppes, Lauren JR Monroe 10.28
4 Pierce, Morgan SO Clayton Ridge 11.17
5 Lahey, Claire SR Dubuque Hempstead 11.30
6 Barnhart, Gabi SO Monticello 11.60
7 Matthiesen, Molly JR Easton Valley 12.01

Women's 4 x 200m Relay Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Cedar Rapids Kennedy A Grace Braden, Molly Joyner,
Kyla Wright, Aleksyia LeClere
1:59.80
2 Maquoketa A Kacy Williams, Katie Christiansen,
Kylie Trentz, Taylor Wing
2:00.04
3 Pleasant Valley A Reagan Hassel, Leah Peakin,
Kaylee Mowen, Ella Welch
2:03.99
4 Easton Valley A Maria Kilburg, Lexie Tebbe,
Hadley Farrell, Lindsey Reuter
2:04.35
5 North Tama A Lainey Willenbring, Briar Blake,
Shae Ewoldt, Breanna Sebetka
2:04.80
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Galena A Addison Albrecht, Sadie Fry,
Gwen Miller, Brooke Dolan
1:56.98 4
2 Cascade A Elizabeth Gibbs, Grace Bergfeld,
Brianna Koppes, Claudia Noonan
1:57.56 2
3 Clayton Ridge A Whitley Harber, Jenna Funk,
Jaylyn Moore, Haley Rork
2:01.85
4 Dubuque Senior A Ali Edmonds, Matiana Edmonds,
Oliva Brimeyer, Carley Hefel
2:02.16
5 Fennimore A Delanee Klaas, Rose French,
Rosalie Griesel, Braycee Nelson
2:02.49
6 Calamus-Wheatland A Aubrey Connelly, Emily Boeckmann,
Courtney Knoche, Brooklyn Biddle
2:02.94
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Wahlert Catholic A Emma Donovan, Olivia Donovan,
Brielle Berning, Lauren McClimon
1:53.70 6
2 Bellevue A Morgan Meyer, KaLynn DeShaw,
Cate Dunne, Adessa Leibfried
1:58.40
3 North Cedar A Adison Musser, Aubrie Pruess,
Caitlin Jensen, Claire Dennis
1:59.34
4 Monticello A Jordan Norton, Claire Tuetken,
Keziah McQuillan, Emma Hynick
1:59.54
5 Midland A Gracie Harrington, Gracie Franzen,
Alivia Smith, Anna Bartels
2:00.00
6 Monroe A Kaylea Paulson, Sophia McGuire,
Taylor Jacobson, Brenna Aebly
2:05.12
Finals Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Linn Mar A Mary Gustason, Maya Havener,
Taylor Brunson, Emily Schmidt
1:52.17 10
2 Western Dubuque A Brynn Walters, Sammy Recker,
Erica Ernzen, Ava Ramler
1:52.17 8
3 Dubuque Hempstead A Emily Klein, Emma Hilkin,
Claire Lahey, Ayla Osterkamp
1:55.58 5
4 Verona Area A Kate Lewicki, Nichole Repka,
Ava Maradiaga, Lily Hauski
1:57.32 3
5 Cuba City A Alison Daughtery, Olivia Brimeyer,
Sophia Daugherty, Carina Pitzen
1:57.71 1
6 Fulton A Abbigail Thyne, Annaka Hackett,
Mikayla Gazo, Lauren Mahoney
-

Women's 4 x 200m Relay Junior Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Cedar Rapids Kennedy A Paichence Beavers, Victoria Barbieri,
Ashlyn Ender, Samuella Kasha
2:10.19 1
2 Galena A Lucy Roventine, Daliyah Dodson,
Eternity James, Marlene Weidner
2:13.07
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Linn Mar A Lindsey Winkle, Ava Tuchel,
Eunice Koffi, Brooke Groezinger
2:04.84 5
2 Pleasant Valley A Bryce Gowan, Grace Schmidt,
Emily Porschke, Lizzie Cole
2:09.97 2
3 Easton Valley A Emma Bormann, Josie Wood,
Molly Matthiesen, Abby Bierman
2:12.94
4 Maquoketa A Chloee Abeln, Emerson Pauls,
Serenity Lovely, Malia Sims
2:13.72
5 Calamus-Wheatland A Makayli Sprague, Malana Mohr,
Kaitlyn Hayton, Miranda Rickels
2:21.02
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Wahlert Catholic A Bailey Welu, Josie Belken,
Sarah Bandy, Lilly Graham
2:01.07 8
2 North Cedar A Mayson Lehrman, Mollie Ries,
Kaycie Ries, Elyse Wilhau
2:06.92 4
3 Cascade A Ella Nauman, Issie Rhomberg,
Emyerson Green, Cassie Menster
2:10.72
4 Dubuque Senior A Ava Ahard, Zariah Harris,
Alexis Mauer, Calla Blaine
2:11.58
5 Monroe A Danica Altmann, Piper Bird,
Chloe Fry, Ella Kranig
2:15.16
6 Dubuque Hempstead A Paris Mickelson, Emma Oberhoffer,
Lauren Klauer, Lauren Kovar
2:16.31
Finals Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Western Dubuque A Katie McKenna, Haylee DeLong,
Natalie Soppe, Kate Harbaugh
1:59.90 10
2 Fulton A Emery Wherry, Miraya Pessman,
Brooklyn Brennan, Hailey VanZuiden
2:03.33 6
3 Midland A Mariah Hacke, Olivia Coates,
Jordyn Ellefson, Sophia Raubs
2:08.17 3
4 Verona Area A Kierra Garrell, Lucy Castellanos,
Catherine Clark, Alisa Krylova
2:10.34
5 Bellevue A Alexis McCombie, Jami Portz,
Cynthia Johnson, Jordan Hennings
2:11.86
6 Monticello A Lauren Verhagen, Kaylee Manternach,
Kendra Jacobs, Olivia Zimmerman
2:13.09

Women's High Jump Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lacey, Hannah SR Galena 5' 0.0" 10
2 Matthews, Isabelle SR Cuba City 5' 0.0" 8
3 Moore, Jaylyn SR Clayton Ridge 4' 10.0" 6
4 Ryan, Katie JR Verona Area 4' 10.0" 4.5
5 CUMMINS, GRACE JR Cuba City 4' 10.0" 4.5
6 Huffman, Alexa JR Maquoketa 4' 10.0" 3
7 Bailey, Joy SR Verona Area 4' 10.0" 2
8 Husmann, Alyvia FR Monticello 4' 8.0" 1
9 Green, Kate FR Cascade 4' 8.0"
10 Lehrman, Mayson JR North Cedar 4' 8.0"
11 Boeckmann, Emily SO Calamus-Wheatland 4' 8.0"
12 Orr, Katelyn FR Linn Mar 4' 6.0"
13 Gruver, Sarah FR Easton Valley 4' 6.0"
14 Buhlman, Raegun JR Monroe 4' 6.0"
15 Hynick, Emma SR Monticello 4' 6.0"
16 Johns, Roslin SR Cuba City 4' 6.0"
17 Donovan, Olivia FR Wahlert Catholic 4' 4.0"
18 Paulson, Kaylea SR Monroe 4' 4.0"
19 Mohr, Malana SO Calamus-Wheatland 4' 4.0"
20 Pierce, Morgan SO Clayton Ridge 4' 4.0"
21 Douglas, Sophia JR Monroe 4' 2.0"
22 Koppes, Maddie FR Maquoketa -

Women's Pole Vault Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Zettle, Aleigh SO Monroe 9' 6.0"
2 SCHMIDT, MONICA JR Cuba City 8' 0.0"
3 McGuire, Sophia SO Monroe 8' 0.0"
4 Maradiaga, Ava JR Verona Area 8' 0.0"
5 Lull, Brooklyn SO Fennimore 7' 6.0"
6 French, Rose SO Fennimore 7' 0.0"
7 James, Isabelle SR Fennimore 7' 0.0"
8 Vant, Payton SO Verona Area 6' 6.0"
9 Wubben, Sam SR Fennimore 6' 6.0"
10 Northouse, Dakota SO Fennimore 6' 6.0"
11 den Daas, Liz FR Verona Area 6' 6.0"
12 Bird, Piper SO Monroe -
13 Barth, Jenna SR Cuba City -

Women's Long Jump Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 DAUGHERTY, ALISON JR Cuba City 17' 0.0" 10
2 Albrecht, Addison JR Galena 16' 9.0" 8
3 Wing, Taylor FR Maquoketa 16' 3.0" 6
4 Brunson, Taylor JR Linn Mar 15' 4.0" 5
5 Wepking, Lily SO Verona Area 14' 8.0" 4
6 Ernzen, Erica JR Western Dubuque 14' 6.0" 3
7 Leisen, Natalie JR Western Dubuque 14' 5.5" 2
8 Fry, Sadie JR Galena 14' 3.5" 1
9 Sims, Malia JR Maquoketa 14' 2.0"
10 Bjorklund, Kate JR Verona Area 14' 1.5"
11 Ostrander, Audrey FR Clayton Ridge 14' 1.0"
12 Pessman, Miraya FR Fulton 14' 1.0"
13 Jacobson, Taylor JR Monroe 14' 0.0"
14 Pierce, Mara SR Clayton Ridge 13' 11.5"
15 CUMMINS, GRACE JR Cuba City 13' 11.0"
16 Meyer, Morgan JR Bellevue 13' 10.0"
17 Berning, Brielle FR Wahlert Catholic 13' 10.0"
18 Nielson, Whitney JR Verona Area 13' 7.5"
19 VanZuiden, Hailey JR Fulton 13' 4.0"
20 Walker, Danika JR Monroe 13' 4.0"
21 Verhagen, Lauren SO Monticello 13' 2.0"
22 Griesel, Rosalie SO Fennimore 13' 0.0"
23 Mescher, Kendra FR Monticello 13' 0.0"
24 Gatto, Elise JR Dubuque Senior 12' 10.0"
25 Sprague, Makayli SO Calamus-Wheatland 12' 8.0"
26 Altmann, Danica SO Monroe 12' 7.0"
27 Meyer, Hope JR Maquoketa 12' 5.5"
28 Roling, Molly FR Cascade 12' 2.5"
29 Noonan, Claudia SO Cascade 12' 2.5"
30 Ishimwe, Abigaelle SR Linn Mar 11' 11.0"
31 Klauer, Lauren SR Dubuque Hempstead 11' 9.0"
32 McCombie, Alexis SO Bellevue 11' 8.0"
33 Kovar, Lauren SR Dubuque Hempstead 10' 10.0"

Women's Long Jump Junior Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Serrault, Summer SO Verona Area 14' 7.5" 10
2 Lemke, Marlie JR Maquoketa 14' 1.0" 8
3 Ball, Cece FR Western Dubuque 13' 9.0" 6
4 Christiansen, Katie FR Maquoketa 13' 8.0" 5
5 Ernzen, Emma SR Western Dubuque 13' 7.0" 4
6 Wright, Kyla SO Cedar Rapids Kennedy 13' 7.0" 3
7 Rushiti, Erisa SO Verona Area 13' 3.0" 2
8 Donny, Nina SR Verona Area 12' 1.0" 1
9 Fry, Chloe SO Monroe 11' 9.5"
10 Otten, Erin SO Maquoketa 11' 8.0"
11 Mueller, Allissa FR Clayton Ridge 11' 6.5"
12 Johnson, Allie FR Pleasant Valley 11' 6.5"
13 Turley, Grace SO Pleasant Valley 11' 6.0"
14 Leisen, Isabel FR Western Dubuque 11' 6.0"
15 Kranig, Ella FR Monroe 11' 4.5"
16 Chapman, Lily FR Dubuque Senior 11' 2.0"
17 Ahard, Ava FR Dubuque Senior 10' 9.5"
18 Schafer, Allison FR Pleasant Valley 10' 2.0"
19 Parga, Lola SO Monroe 9' 3.0"
20 Rickels, Miranda SO Calamus-Wheatland -
21 Oberbreckling, Ella FR Clayton Ridge -

Women's Triple Jump Varsity   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 DAUGHERTY, ALISON JR Cuba City 34' 0.0"
2 Coppes, Lauren JR Monroe 32' 1.0"
3 LeClere, Aleksyia SR Cedar Rapids Kennedy 31' 9.0"
4 Bjorklund, Kate JR Verona Area 30' 7.5"
5 Knott, Olivia FR Fulton 29' 9.5"
6 Miller, Gwen SO Galena 29' 5.0"
7 Wherry, Emery FR Fulton 28' 11.0"
8 Donny, Nina SR Verona Area 28' 9.0"
9 McGuire, Sierra SR Monroe 26' 6.5"
10 Rushiti, Erisa SO Verona Area 26' 6.0"
11 Buhlman, Raegun JR Monroe 26' 2.5"

Women's Shot Put Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schauer, Rachel SO Fennimore 27' 1.5"
2 Henderson, Natalie FR Monticello 26' 11.0"
3 LARUE, CHLOE FR Cuba City 26' 8.0"
4 West, Natalie SO Verona Area 25' 6.0"
5 Tompkins, Gracie FR Midland 24' 11.0"
6 Schwerin, Chloe SO Cedar Rapids Kennedy 24' 2.0"
7 Paulsen, Olivia FR Midland 23' 8.0"
8 Adkins, Lauren SO Fennimore 22' 7.5"
9 Leonard, Olivia SR Galena 21' 10.5"
10 Flynn, Morgan SO Galena 20' 10.0"
11 Haring, Samantha SR Galena 20' 1.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Knoche, Raven JR Calamus-Wheatland 30' 7.0"
2 Uppena, Ballie SR Midland 28' 7.5"
3 Tsiolis, Maria FR Verona Area 28' 6.5"
4 Knudtson, Emily SR Calamus-Wheatland 27' 11.0"
5 Prahm, Lileah JR Cedar Rapids Kennedy 27' 6.5"
6 Paddock, Dori JR Monticello 26' 7.0"
7 Manders, Alyssa SR Bellevue 26' 3.0"
8 McCool, Dicey SO Western Dubuque 25' 8.0"
9 Schmelzer, Mallory JR Monroe 22' 2.0"
10 Foley, Kristina SO Monroe 21' 2.5"
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Steuer, Jayden SR Dubuque Senior 36' 5.5" 6
2 Frederick, Gabbi SO Dubuque Hempstead 30' 11.0"
3 Kuan, Rejusha SR Maquoketa 29' 11.0"
4 Westhoff, Alyssa JR Dubuque Hempstead 29' 10.5"
5 Clark, Mallory JR Verona Area 29' 7.0"
6 Klemme, Meghan JR Easton Valley 28' 3.0"
7 Blake, Briar FR North Tama 28' 1.5"
8 Sander, Liz JR North Cedar 27' 11.5"
9 Kinn, Erica FR Linn Mar 27' 5.0"
10 Harwick, Brianna JR Maquoketa 26' 3.0"
11 Mangler, Paige SR Bellevue 22' 9.0"
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Maahs, Madison SR Western Dubuque 37' 3.0" 10
2 Evans, Kennedy JR Linn Mar 37' 1.5" 8
3 Penney, Taryn SR Western Dubuque 35' 4.5" 5
4 Glennon, Ashley SR Dubuque Hempstead 33' 0.0" 4
5 Smither, Kylie FR Fulton 32' 11.0" 3
6 Mescher, Cora SR Monticello 32' 4.0" 2
7 Robert, Malisha SR Maquoketa 31' 9.0" 1
8 ALBERT, HANNA SO Cuba City 31' 0.0"
9 French, Rose SO Fennimore 30' 3.0"
10 Albert, Haylee SR Cuba City 29' 6.5"
11 Holdgrafer, Charly JR Easton Valley 27' 0.0"
12 Pritney, Natalie SO Dubuque Senior 26' 9.5"
13 Aebly, Brenna JR Monroe 26' 5.0"

Women's Shot Put Junior Varsity   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 FICK, LILY SO Cuba City 24' 9.0"
2 Ricketts, Isabelle FR Midland 21' 5.5"
3 Laugesen, Jenna JR Western Dubuque 20' 10.5"
4 Hurley, Cydney SR Western Dubuque 20' 0.0"
5 Hannah, Lakera JR Maquoketa 18' 11.5"
6 Munshower, Allison SR Wahlert Catholic 18' 6.0"
7 Wall, Victoria FR Galena 18' 2.0"
8 Geerts, Josie FR Midland 17' 6.5"
9 Duehr, Maggie FR Dubuque Hempstead 16' 5.0"
10 Shepherd, Alivia SO Western Dubuque 15' 11.0"
11 Baynes, Kendra FR Linn Mar 15' 5.5"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Alcayde, Maria SO Linn Mar 29' 6.5" 6
2 Koffi, Eunice SO Linn Mar 26' 11.5" 1
3 Minor-Poe, Tanay SR Verona Area 25' 4.0"
4 Moody, Mia SR Verona Area 24' 5.5"
5 Tietjens, Emma JR Easton Valley 24' 1.5"
6 WAGNER, ALEXA JR Cuba City 23' 10.0"
7 Vanderheyden, Graci FR Galena 22' 5.0"
8 Boop, Cora SO Galena 21' 8.0"
9 Anderson, Lilly FR Dubuque Senior 20' 11.0"
10 Huseman, Kaylee FR Dubuque Senior 18' 0.0"
11 Swindle, Madison SR Monroe 17' 9.0"
12 Keehn, Heilana FR Monroe 16' 3.5"
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Will, Erica FR Calamus-Wheatland 31' 3.0" 10
2 Boekhoff, Jenna SO Pleasant Valley 31' 2.0" 8
3 Rhomberg, Grace JR Cascade 29' 3.0" 5
4 Biddle, Brooklyn FR Calamus-Wheatland 29' 1.5" 4
5 Wiese, Paige JR Maquoketa 28' 3.0" 3
6 Lower, Paige SO Fulton 27' 4.0" 2
7 Donovan, Emma JR Wahlert Catholic 26' 5.0"
8 Allan, Autum JR Maquoketa 22' 3.0"
9 Rahn, Hayley JR Verona Area 21' 0.0"
10 Nodal, Zulieka SO Cascade 19' 6.0"