Routt Rocket Indoor Invite 2020

Scores:
Men's Score
Maroa-Forsyth147.5
Rushville-Industry98.5
Camp Point Central86.5
Routt63.5
Carrollton41
Pawnee36
Greenview31
Meredosia-Chambersburg21
Virginia13
Pleasant Hill9
Winchester9
 
Women's Score
Routt143
Pawnee65
Rushville-Industry65
Carrollton63
Winchester59.5
Camp Point Central41
Virginia32
Greenview17
Pleasant Hill5
Meredosia-Chambersburg1.5

Men's 55m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Crosby, Braden JR Maroa-Forsyth 6.74 10
2 Hecox, Levi SR Camp Point Central 6.82 8
3 Cosgriff, Alex SR Routt 6.91 6
4 Campbell, Kile SO Maroa-Forsyth 6.98 4.5
5 Dolbeare, Carter FR Pleasant Hill 8.10
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bonk, Morgan SR Camp Point Central 6.98 4.5
2 Monahan, Liam JR Pawnee 7.36 3
3 Murphy, Mason JR Meredosia-Chambersburg 7.43
4 Gregory, Brody FR Winchester 7.72
5 Neice, Colby FR Routt 7.74
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wenger, Alec JR Rushville-Industry 7.37 2
2 Clark, Afton FR Rushville-Industry 7.42 1
3 Monroe, Creighton JR Greenview 7.85
4 Hildebrand, Brady FR Virginia 7.91
5 Thompson, Reese FR Pleasant Hill 8.25
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Chapman, Tristen SR Carrollton 7.52
2 Parlier, Brett SO Virginia 9.26
3 Oller, Gabe FR Greenview 9.49
4 Pollard, Michael FR Winchester 9.89

Men's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Crosby, Braden JR Maroa-Forsyth 23.31 10
2 Hecox, Levi SR Camp Point Central 23.79 8
3 Cosgriff, Alex SR Routt 24.20 5.5
4 Allen, Kreeden JR Rushville-Industry 24.20 5.5
5 Campbell, Kile SO Maroa-Forsyth 24.30 4
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Stotts, Sterling SO Camp Point Central 24.74 3
2 Monahan, Liam JR Pawnee 26.02 2
3 Etter, Jakob FR Rushville-Industry 26.16 1
4 Murphy, Mason JR Meredosia-Chambersburg 26.55
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Monroe, Creighton JR Greenview 28.52
2 Helfrich, Andrew SO Pawnee 28.66
3 Arkebauer, David SO Greenview 28.95
4 Workman, Riddick FR Virginia 30.37
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Thompson, Reese FR Pleasant Hill 29.57
2 Hays, Gage JR Winchester 29.70
3 Shaw, Rylen FR Winchester -
4 Riley, Dylan JR Carrollton -
5 Eveland, Ben SO Virginia -

Men's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Marsh, Cody SR Maroa-Forsyth 54.76 10
2 Allen, Jameson JR Maroa-Forsyth 55.66 8
3 Parkhill, Owen JR Camp Point Central 56.00 6
4 Bateman, Will FR Virginia 58.59 4
5 Flowers, Bodie FR Carrollton 1:01.79
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Escapa, Isaac SR Rushville-Industry 58.67 3
2 Orwig, Kieth SR Rushville-Industry 59.56 2
3 Hecox, Elijah FR Camp Point Central 1:00.30 1
4 Coop, Alex SO Routt 1:02.66
5 Hernandez, Adam FR Pawnee 1:04.51
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Tomko, Cameron JR Greenview 57.89 5
2 Hutton, Jonah JR Routt 1:05.11
3 Helfrich, Andrew SO Pawnee 1:07.27
4 Baker, Daryk SO Greenview 1:14.50
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Osterman, Logan SO Winchester 1:07.23
2 Trusler, Matthew SO Winchester 1:16.05
3 Parlier, Brett SO Virginia 1:22.49

Men's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Richards, Brock FR Maroa-Forsyth 2:14.53 10
2 Zirbelbach, Stone SR Pleasant Hill 2:14.63 8
3 Curtis, Chase JR Pawnee 2:15.82 6
4 Arnett, Max SO Carrollton 2:23.53 5
5 Knous, Parker JR Meredosia-Chambersburg 2:24.08 4
6 Bernal, Ashton SO Camp Point Central 2:34.00 3
7 Hoots, Kohen FR Routt 2:34.98 2
8 Mitchell, Zander SO Maroa-Forsyth 2:40.93 1
9 Hudson, Trevor FR Virginia 2:41.26
10 Henderson, Conrad SR Camp Point Central 2:45.18
11 Embley, Eli JR Virginia 2:45.59
12 Peters, Jacob SR Routt 2:54.23
13 Wilcoxon, Alex FR Greenview 3:04.68
14 Carter, Mikey JR Greenview 3:28.73

Men's 1600m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Richards, Brock FR Maroa-Forsyth 5:08.00 10
2 Seaver, Nick JR Rushville-Industry 5:12.77 8
3 Curtis, Chase JR Pawnee 5:15.38 6
4 Crook, Dillon JR Rushville-Industry 5:17.12 5
5 Knous, Parker JR Meredosia-Chambersburg 5:22.32 4
6 Weimer, Brayden JR Virginia 5:43.87 3
7 Kehr, Dominick SR Carrollton 7:07.91
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Stroh, Tyler FR Winchester 5:55.73 2
2 Hoots, Kohen FR Routt 5:56.68 1
3 Bradbury, Aidan SO Pawnee 6:05.06
4 Glick, Cole SO Camp Point Central 6:05.41
5 Hudson, Trevor FR Virginia 6:06.68
6 Gille, Eric JR Camp Point Central 6:12.13
7 Bock, Austin FR Greenview 7:38.30
8 Carter, Mikey JR Greenview 8:20.59

Men's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bradbury, Aidan SO Pawnee 13:20.18 10
2 Wilcoxon, Alex FR Greenview 14:06.14 8
3 Birdsell, Jason SR Routt 15:02.80 6
4 Bock, Austin FR Greenview 15:14.18 5
5 Lawrence, Cameron SR Camp Point Central 15:46.23 4

Men's 55m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ragan, Andrew JR Maroa-Forsyth 9.67 10
2 Waddill, Brody JR Camp Point Central 9.82 8
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ruiz, Tony SR Routt 10.18 6
2 Jackson, Will FR Routt 10.37 5
3 Franzen, Egan SO Maroa-Forsyth 10.61 4
4 Hernandez, Adam FR Pawnee 10.83 3

Men's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Smith, Dylan SR Carrollton 6' 2.0" 10
2 Stotts, Sterling SO Camp Point Central 6' 0.0" 8
3 Tomko, Cameron JR Greenview 5' 8.0" 6
4 Waddill, Brody JR Camp Point Central 5' 8.0" 5
5 Allen, Jameson JR Maroa-Forsyth 5' 8.0" 4
6 Franzen, Egan SO Maroa-Forsyth 5' 6.0" 3
7 Ruiz, Tony SR Routt 5' 4.0" 2
8 Dolbeare, Carter FR Pleasant Hill 5' 2.0" 1
9 Zirbelbach, Stone SR Pleasant Hill 5' 2.0"
10 Killion, Nolan FR Routt 5' 0.0"
11 Gregory, Brody FR Winchester -

Men's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gentle, Rob SO Maroa-Forsyth 4.05 10
2 Terry, Charlie FR Rushville-Industry 3.12 8
3 Escapa, Isaac SR Rushville-Industry 2.97 6

Men's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Allen, Kreeden JR Rushville-Industry 20' 10.75" 10
2 Smith, Dylan SR Carrollton 20' 10.0" 8
3 Gilbert, Ben JR Maroa-Forsyth 19' 0.75" 6
4 Campbell, Kile SO Maroa-Forsyth 19' 0.0" 5
5 Etter, Jakob FR Rushville-Industry 17' 3.5" 4
6 Cosgriff, Alex SR Routt 16' 7.0" 3
7 Chapman, Tristen SR Carrollton 16' 4.0" 2
8 Kern, Ryne SR Greenview 16' 0.75" 1
9 Sparrow, Christian FR Camp Point Central 15' 4.0"
10 Hays, Gage JR Winchester 14' 10.0"
11 Osterman, Logan SO Winchester 14' 7.5"
12 Killion, Nolan FR Routt 14' 1.5"
13 Thompson, Reese FR Pleasant Hill 13' 7.5"
14 Barrow, Jonathan FR Greenview 13' 3.0"

Men's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ruiz, Tony SR Routt 38' 3.0" 10
2 Murphy, Mason JR Meredosia-Chambersburg 38' 1.5" 8
3 Allen, Jameson JR Maroa-Forsyth 36' 5.25" 6
4 Bickerman, Tyler FR Rushville-Industry 36' 2.5" 5
5 Coop, Alex SO Routt 35' 5.5" 4
6 Jenkins, Peyton SR Maroa-Forsyth 34' 5.5" 3
7 Sipes, Adam FR Rushville-Industry 31' 8.0" 2

Men's Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cardoza, Dez JR Rushville-Industry 44' 1.5" 10
2 McAdams, Cade SR Carrollton 43' 1.0" 8
3 Bunch, Marcus SR Camp Point Central 42' 7.5" 6
4 Welch, Russel SO Meredosia-Chambersburg 42' 2.5" 5
5 Johnson, Zach SR Rushville-Industry 40' 3.0" 4
6 Gilmore, Willie FR Carrollton 39' 3.0" 3
7 Monahan, Liam JR Pawnee 38' 3.0" 2
8 Sowa, Stone SR Maroa-Forsyth 36' 11.0" 1
9 Boes, Bryson JR Maroa-Forsyth 36' 5.0"
10 Behrens, Landon SR Greenview 35' 1.0"
11 Decker, Colton FR Routt 34' 11.0"
12 Buehler, Remington SR Camp Point Central 34' 8.5"
13 Kern, Ryne SR Greenview 34' 6.5"
14 Hutton, Jonah JR Routt 33' 3.0"
15 Bolton, Zac FR Virginia 30' 1.0"
16 Ford, Cameron SO Winchester 29' 2.0"
17 Werries, Nate JR Meredosia-Chambersburg 28' 8.5"

Women's 55m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Turner, Heidi SO Camp Point Central 8.04 8
2 Mason, Bailey SR Winchester 8.33 6
3 Mogg, Hunter SO Routt 8.64 3
4 Brush, Andrea JR Rushville-Industry 9.00
5 Hood, Sidney SR Rushville-Industry 9.49
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Reynolds, Sam JR Virginia 8.69 2
2 Hemphill, Gabriella FR Pawnee 8.86 1
3 Smith, Shea JR Meredosia-Chambersburg 8.87
4 Foster, Gabby JR Pawnee 8.96
5 Blackburn, Addie SO Greenview 9.71
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sievers, Gabby FR Winchester 8.60 5
2 Evans, Natalie SO Routt 8.98
3 Casson, Melody JR Meredosia-Chambersburg 9.13
4 Atterberry, Makinzie JR Greenview 9.78
5 Cookson, Maddie SO Camp Point Central -
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jones, Trinity FR Carrollton 7.94 10
2 Gilmore, Madison SR Carrollton 8.61 4
3 Ferkel, Kady FR Virginia 9.58

Women's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hughes, Caylee SO Camp Point Central 29.75 8
2 Sellars, Anna SO Winchester 31.00 5
3 Gingery, Randi SO Rushville-Industry 31.73 4
4 Smith, Shea JR Meredosia-Chambersburg 32.75 1
5 Kunz, Morgan SO Winchester 34.70
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wankel, Tessa FR Virginia 32.54 2
2 Reynolds, Sam JR Virginia 32.97
3 Nahlik, Samantha FR Greenview 34.88
4 Levine, Eliana SO Greenview 35.37
5 Hood, Sidney SR Rushville-Industry 35.89
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jones, Trinity FR Carrollton 28.92 10
2 Lehr, Breanna SO Carrollton 30.16 6
3 Mogg, Hunter SO Routt 32.10 3
4 Evans, Natalie SO Routt 32.98
5 Young, Kaia FR Camp Point Central 33.56
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Olson, Sarah SO Pawnee 33.96
2 Walter, Allie JR Pawnee 36.33

Women's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Little, Lilyan FR Winchester 1:11.63 10
2 Fellhauer, Tori JR Routt 1:13.69 8
3 McClelland, Rylie SO Rushville-Industry 1:15.33 5
4 Kirkpatrick, Kianna SR Rushville-Industry 1:17.30 2
5 Lashmett, Tristan SO Winchester 1:24.44
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Oliver, Claire FR Pawnee 1:13.70 6
2 Mouser, Destiny SO Routt 1:15.59 4
3 Stock, Olivia FR Virginia 1:15.65 3
4 Richeson, Emilee FR Pawnee 1:17.50 1
5 Schwengel, Megan FR Camp Point Central 1:20.37
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cookson, Maddie SO Camp Point Central 1:22.52
2 Hill, Abby JR Meredosia-Chambersburg 1:41.62

Women's 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 McAdams, Callie SO Carrollton 2:39.35 10
2 Flesch, Karmyn JR Pawnee 2:51.80 8
3 Tate, Kiley JR Virginia 2:59.75 6
4 Walter, Allie JR Pawnee 3:13.79 5
5 McGee, Mia FR Greenview 3:13.93 4
6 May, Anna SO Routt 3:14.09 3
7 Miles, Kaitlin SO Routt 3:21.68 2
8 Cobern, Mackenzie SO Camp Point Central 3:42.06 1
9 Hobrock, Gracie SO Virginia 3:47.45

Women's 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Huffman, Kirstin SR Routt 5:56.20 10
2 West, Emma JR Pawnee 6:15.94 8
3 Flesch, Karmyn JR Pawnee 6:43.62 6
4 Tate, Kiley JR Virginia 6:54.01 5
5 McClellan, Bailey JR Routt 7:49.54 4
6 Orr, Kaitlyn SR Rushville-Industry 8:49.46 3
7 Hobrock, Gracie SO Virginia 8:56.10 2
8 Cobern, Mackenzie SO Camp Point Central 9:16.54 1

Women's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Huffman, Kirstin SR Routt 12:25.17 10
2 West, Emma JR Pawnee 13:27.73 8
3 Huffman, Audrey SO Routt 15:05.39 6

Women's 55m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Terwische, Emma SO Routt 10.60 10
2 Kliffmiller, Olivia SO Rushville-Industry 11.18 8
3 Dodds, Audrie FR Rushville-Industry 11.30 6
4 May, Anna SO Routt 12.49 5

Women's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Fellhauer, Tori JR Routt 4' 8.0" 10
2 Mouser, Destiny SO Routt 4' 2.0" 8
3 Sellars, Anna SO Winchester 4' 0.0" 6
4 Lenover, Malayna JR Rushville-Industry -

Women's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Royer, Brinnley SR Rushville-Industry 2.50 10
2 Richeson, Emilee FR Pawnee 2.35 8
3 Dodds, Audrie FR Rushville-Industry 1.90 6

Women's Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Terwische, Emma SO Routt 15' 0.5" 10
2 Wankel, Tessa FR Virginia 14' 4.75" 8
3 Nixon, Amber JR Camp Point Central 14' 3.5" 6
4 Gilmore, Madison SR Carrollton 13' 4.75" 5
5 Schultz, Lacie FR Greenview 13' 3.75" 4
6 Hemphill, Gabriella FR Pawnee 13' 1.75" 3
7 Brush, Andrea JR Rushville-Industry 13' 0.75" 2
8 Little, Lilyan FR Winchester 13' 0.0" 0.5
9 Casson, Melody JR Meredosia-Chambersburg 13' 0.0" 0.5
10 Foster, Gabby JR Pawnee 12' 4.5"
11 Miles, Kaitlin SO Routt 11' 8.5"
12 Kunz, Morgan SO Winchester 11' 4.25"
13 Wieneke, Emily SO Pleasant Hill 11' 0.5"
14 Ferkel, Kady FR Virginia 10' 11.0"

Women's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Terwische, Emma SO Routt 30' 1.75" 10
2 Lashmett, Tristan SO Winchester 28' 4.0" 8
3 Huffman, Kirstin SR Routt 26' 8.5" 6
4 Wieneke, Emily SO Pleasant Hill 23' 2.25" 5

Women's Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kangas, Ellen JR Carrollton 37' 6.0" 10
2 Lowe, AJ SO Routt 32' 9.0" 8
3 Ham, Kyndall JR Rushville-Industry 31' 6.0" 6
4 Garrett, Laura SO Winchester 30' 7.5" 5
5 Sorrell, Aubrey FR Rushville-Industry 28' 4.0" 4
6 Tisdale, Kloe FR Greenview 26' 10.0" 3
7 Waddill, Macie SR Camp Point Central 26' 1.0" 2
8 Olson, Sarah SO Pawnee 25' 9.0" 1
9 Beckman, Haley SR Camp Point Central 25' 7.0"
10 Barrow, Mackenzie JR Greenview 23' 10.5"
11 Clayton, Josie FR Winchester 23' 9.5"
12 Pratt, Emily FR Virginia 22' 2.0"
13 Walter, Allie JR Pawnee 21' 5.0"
14 Mouser, Destiny SO Routt 21' 4.0"
15 Conn, Delaney FR Carrollton 19' 10.5"
16 Rangel, Lizabeth JR Virginia 14' 4.5"
17 Norman, Bailey FR Meredosia-Chambersburg 14' 3.0"