Decatur Area Indoor Meet

Scores:
Team Score
Mt. Zion95.5
Mahomet-Seymour76
Springfield69
Mattoon67
Warrensburg-Latham62
Glenwood58
St. Teresa54.5
Charleston47
Shelbyville15
Macon Meridian15
Decatur Eisenhower13
Taylorville7
MacArthur4
Sacred Heart-Griffin2

Women's 60m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Nichols, Lakeida SR Mahomet-Seymour 8.21 10
2 Oladipupo, Sade' JR St. Teresa 8.44 8
3 Nerland, Aubree JR Glenwood 8.49 6
4 Maddox, Nevaeh FR Springfield 8.51 5
5 Inman, Madison FR Mt. Zion 8.54 4
6 Oakley, Brooke FR Warrensburg-Latham 8.56 3
7 Florence-Poole, Natasha FR Springfield 8.64 2
8 Washington, Keondria SO Glenwood 9.01 1
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Oakley, Brooke FR Warrensburg-Latham 8.58
2 Florence-Poole, Natasha FR Springfield 8.58
3 El-Amin, Samira SO Sacred Heart-Griffin 9.45
4 Pennock, Emma FR Taylorville 10.20
5 House, Rylee FR Taylorville 10.25
6 Cloyd, Tehya FR Mattoon 10.45
7 Whitley, Thea SR Mattoon 11.05
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Maddox, Nevaeh FR Springfield 8.64
2 Lurry, Kiya JR Mahomet-Seymour 9.41
3 Wolf, Kyley SO Taylorville 9.68
4 Mendenall, Macy JR St. Teresa 10.91
5 Gates, Hallie FR Macon Meridian 11.13
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Inman, Madison FR Mt. Zion 8.56
2 Austin, Alexa FR Springfield 8.89
3 Logan, Crislyn FR Springfield 9.74
4 Davila, India FR Mattoon 9.90
5 Kirby, Keely JR Macon Meridian 10.28
6 Peterson, Haley FR Taylorville 10.31
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Nerland, Aubree JR Glenwood 8.53
2 Johnston, Channing SR Warrensburg-Latham 8.89
3 Madonia, Bella FR Sacred Heart-Griffin 9.04
4 Hecker, Fayth FR Shelbyville 9.33
5 Moss, Abby SO Mt. Zion 9.34
6 Drake, Demi FR St. Teresa 9.71
7 Jackson, Ellen SO Macon Meridian 10.28
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Oladipupo, Sade' JR St. Teresa 8.42
2 Overton, Macy SO Mattoon 8.91
3 Williams, Madelyn FR Charleston 9.04
4 Zimmer, Hailey FR Sangamon Valley 9.54
5 Longwell, Kayley SO Shelbyville 10.11
6 Hutchinson, Demi FR Macon Meridian 10.28
Prelims Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Lingard, Ariana FR Mahomet-Seymour 8.93
2 Brady, Makayla FR MacArthur 9.10
3 Lane, Tylilyah JR Glenwood 9.27
4 Dennis, Ashley SR Sangamon Valley 9.42
5 Norred, Mya JR St. Teresa 9.45
6 Murphy, Kayla JR Sangamon Valley 9.77
Prelims Heat #7
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Nichols, Lakeida SR Mahomet-Seymour 7.88
2 Washington, Keondria SO Glenwood 8.48
3 Peterson, Maci SR Mt. Zion 8.68
4 Tichenor, Rebecca FR Shelbyville 8.78
5 Sinift, Bailey FR Sangamon Valley 9.32
6 Cervantes, Katie JR Mt. Zion 9.45
7 Parkhill, Nicole JR Shelbyville 9.90

Women's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Mathews, Sariah SO MacArthur 31.58
2 McElwee, Katelyn FR Mattoon 34.11
3 Lauterbach, Kathleen FR Sacred Heart-Griffin 34.83
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hackert, Abbi FR Macon Meridian 31.55
2 Parrott, Emily JR Mahomet-Seymour 32.20
3 Walker, Mianna FR MacArthur 36.11
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Watson, Riley JR Mahomet-Seymour 31.15
2 Peterson, Maci SR Mt. Zion 31.77
3 Dennis, Ashley SR Sangamon Valley 32.42
4 Zimmer, Hailey FR Sangamon Valley 32.87
5 Moore, Emma SO Taylorville 34.65
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Moyer, Chloe SO Macon Meridian 28.53 5
2 Kull, McKenna SR Shelbyville 30.71
3 Johnson, Jillian JR Glenwood 31.20
4 El-Amin, Samira SO Sacred Heart-Griffin 32.52
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Inman, Madison FR Mt. Zion 28.77 4
2 Williams, Robionne SO Springfield 29.47 1
3 Stotler, Abbey SO Glenwood 30.78
4 McBride, Makenna FR Charleston 32.43
Finals Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ferguson, Lauren SR Springfield 27.31 10
2 Oakley, Brittney JR Warrensburg-Latham 27.45 8
3 Carter, Jenaya FR Mattoon 27.85 6
4 Leathers, Makayla SO Warrensburg-Latham 28.88 3
5 Hurtault, Sharifa SR Charleston 29.03 2
6 Tomasello, Xanna SR Taylorville 29.85

Women's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Snipes, Deosha JR MacArthur 1:14.48
2 Mariconi, Mya SO Sacred Heart-Griffin 1:16.03
3 Sinift, Bailey FR Sangamon Valley 1:20.54
4 Turner, Trinity SO Shelbyville 1:24.38
5 Davis, Gracie SO Shelbyville 1:25.29
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gibson, Danielle JR Glenwood 1:12.37
2 Hackert, Abbi FR Macon Meridian 1:15.10
3 Madonia, Abby SR Sacred Heart-Griffin 1:17.55
4 Heberling, Abby FR Taylorville 1:19.92
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 McBride, Makenna FR Charleston 1:07.57 4
2 DeLeon, Monica JR Springfield 1:07.77 3
3 Elliott, Kailey FR Springfield 1:09.41 1
4 McBride, Michaela SR Charleston 1:09.89
5 Schrage, Macy JR Glenwood 1:09.99
6 Scheele, Gretchen SO Mahomet-Seymour 1:10.34
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Fox, Taylor JR Mt. Zion 1:03.39 10
2 Smith, Summerlyn SR Mattoon 1:03.93 8
3 Leathers, Makayla SO Warrensburg-Latham 1:05.35 6
4 Ball, Mariah SR Mattoon 1:05.93 5
5 Tomasello, Xanna SR Taylorville 1:08.20 2

Women's 800m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Congenie, Emma FR Shelbyville 2:52.81
2 Throneburg, Rachel SO Shelbyville 2:54.09
3 Tynan, Ella FR Shelbyville 3:08.22
4 Gamez, Ali JR Mt. Zion 3:13.85
5 Stanley, Jaylyn FR Mattoon 3:14.41
6 Althoff, Claire SO Taylorville 3:15.48
7 Lee, Brianna FR Sangamon Valley 3:17.53
8 Smith, Lauren SO Sacred Heart-Griffin 3:45.14
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Owen, Sage FR Mattoon 2:48.07
2 Fry, Kenzee SO Warrensburg-Latham 2:50.03
3 Vinson, Na'Chyra FR MacArthur 2:51.24
4 Dunscomb, Katie JR St. Teresa 2:56.34
5 Taylor, Fiona FR Mahomet-Seymour 2:56.77
6 Shupenus, Mary SR St. Teresa 2:57.11
7 Sanders, Haley SR Charleston 2:57.52
8 Fonville- Simmons, Nataya SO Decatur Eisenhower 3:09.70
9 Bramlett, Eriya SO MacArthur 3:10.60
10 Camp, Ashley SO Decatur Eisenhower 3:13.07
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Johnson- Cook, Mahoganie JR Decatur Eisenhower 2:41.58 4
2 Curry, Katie SR Glenwood 2:43.25 2
3 Couch, Miki JR St. Teresa 2:50.24
4 Mackling, Ashlyn SR Mt. Zion 2:50.42
5 Letniku, Alerina SO Taylorville 2:54.19
6 Long, Lily FR Charleston 2:56.78
7 Brown, Paige SO Taylorville 2:56.96
8 Budd, Sydney SR Sangamon Valley 2:56.96
9 Hemmer, Abigail FR Sacred Heart-Griffin 2:59.01
10 Nicoud, Ashlyn FR Sacred Heart-Griffin 3:05.80
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Garrett, Megan SO Charleston 2:31.26 10
2 Sims, Elizabeth FR Mahomet-Seymour 2:37.60 8
3 Eschbach, Bailey SR Warrensburg-Latham 2:39.34 6
4 Schofield, Mickenze JR Mattoon 2:41.53 5
5 Bednar, Emily FR Mahomet-Seymour 2:41.63 3
6 Kurmann, Ella JR Springfield 2:46.50 1
7 Shamhart, Taylor SO Glenwood 2:48.52
8 Smith, Brooklyn SR Glenwood 2:48.52
9 Kropid, Anna JR Springfield 2:50.48

Women's 1600m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Haacke, Kylie SO Mattoon 6:04.38
2 Schollmeier, Heather JR Mt. Zion 6:15.50
3 Brummer, Morgan SO St. Teresa 6:26.51
4 Hunt, Reagan SO Macon Meridian 6:30.13
5 Himes, Chaselyn JR Mattoon 6:40.94
6 Dunscomb, Megan FR St. Teresa 6:42.07
7 Bollinger, Karsyn SO Warrensburg-Latham 6:46.71
8 Wolf, Celeste SO Mt. Zion 6:52.62
9 Reeves, Hannah SO Glenwood 7:10.27
10 Zerbst, Stacy FR Charleston 7:11.08
11 Hollis, Hannah SO St. Teresa 7:42.45
12 Howard, Natalie SO Taylorville 8:29.85
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 McGrath, Brisa SR Mahomet-Seymour 5:33.68 10
2 Collings, Quincy JR Mattoon 5:36.85 8
3 Spain, Gabrielle FR Shelbyville 5:50.61 6
4 Leahy, Emma FR Glenwood 5:54.42 5
5 Eschbach, Bailey SR Warrensburg-Latham 5:55.17 4
6 Anderson, Ashleigh FR Mt. Zion 6:00.94 3
7 Ridley, Madison SR Springfield 6:01.99 2
8 Norris, Abigail SR Springfield 6:02.96 1
9 Mallory, Emma FR Mt. Zion 6:09.40
10 Devlin, Madison SR Springfield 6:13.03
11 Teaman, Abby SO Glenwood 6:24.56
12 Letniku, Alerina SO Taylorville 6:32.15

Women's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Edwards, Ruth SR Springfield 12:30.26 10
2 VonLemhden, Georgia SR Glenwood 13:23.46 8
3 Dollus, Allison JR Glenwood 13:51.12 6
4 Hunt, Reagan SO Macon Meridian 14:04.70 5
5 Souva, Lucy SO Springfield 14:15.31 4
6 Griffith, Lilly SO Mt. Zion 14:27.76 3
7 Gordon, Jenna SR Glenwood 14:42.62 2
8 Davis, Amanda JR Charleston 15:05.86 1
9 Fisher, Casey FR Charleston 15:07.52
10 Bollinger, Karsyn SO Warrensburg-Latham 15:11.65
11 Wells, Allie FR Mattoon 15:16.07
12 Oliver, Aftyn FR Charleston 17:07.57

Women's 60m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ferguson, Lauren SR Springfield 9.45 10
2 Switzer, DaeLin SR St. Teresa 9.62 8
3 Burnes, Hannah SR Springfield 9.92 6
4 Moyer, Chloe SO Macon Meridian 10.34 5
5 Byron, Sylvia JR Mahomet-Seymour 10.37 4
6 Pilate, Morgan SO Mt. Zion 10.42 3
7 Snyder, Natalie SR Taylorville 10.67 2
8 Ford, Paige JR St. Teresa 11.67 1
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Ferguson, Lauren SR Springfield 9.65
2 Switzer, DaeLin SR St. Teresa 9.77
3 Barr, Alaina FR Mt. Zion 11.66
4 Keppler, Alexis SO Warrensburg-Latham 11.71
5 McCurdy, Olivia FR Glenwood 11.82
6 Canum, Lillian FR Springfield 12.22
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Moyer, Chloe SO Macon Meridian 9.87
2 Pilate, Morgan SO Mt. Zion 10.62
3 Byron, Sylvia JR Mahomet-Seymour 10.72
4 Ford, Paige JR St. Teresa 11.19
5 Brown, Amari SR Mattoon 11.97
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Burnes, Hannah SR Springfield 10.15
2 Snyder, Natalie SR Taylorville 10.63
3 Washington, Keondria SO Glenwood 11.45
4 Thompson, Tanille SO Mattoon 11.55
5 Wade, Trinity FR Shelbyville 11.66
6 Cook, Hailey JR Mattoon 11.95
7 Lauterbach, Kathleen FR Sacred Heart-Griffin 12.18

Women's 4 x 200m Relay   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Shelbyville B Jasmine Kerr, Trinity Wade,
Fayth Hecker, Rebecca Tichenor
2:06.12
2 Sangamon Valley A Sydney Budd, Katelyn Blok,
Hailey Zimmer, Ashley Dennis
2:14.70
3 Sangamon Valley B Makayla Kelley, Autumn Gordon,
Kaylee Tuggle, Kayla Murphy
2:22.25
4 Mt. Zion B Alexis Cook, Abby Moss,
Katie Janvrin, Alaina Barr
-
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Shelbyville A McKenna Kull, Gabrielle Spain,
Carson Beyers, Elizabeth Bowyer
2:07.03
2 Mattoon B Tanille Thompson, Kyanna Irizarry,
Kenzie Harford, Keikei Carey
2:09.18
3 Mahomet-Seymour B Kiya Lurry, Ariana Lingard,
Cece Abramson, Riley Watson
2:11.26
4 St. Teresa B Paige Ford, Demi Drake,
Mya Norred, Macy Mendenall
2:12.38
5 Sacred Heart-Griffin B Bella Madonia, Nadia Giacomini,
Kathleen Lauterbach, Bridget Fahey
2:12.60
6 Springfield B Nevaeh Maddox, Nia Lathan,
Gabriela Gonzalez, Jaida Ferguson
2:15.89
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Glenwood A Keondria Washington, Camrin Ryan,
Brooklyn Dulceak, Aubree Nerland
1:58.00 3
2 Decatur Eisenhower A Rachel Bass, Nataya Fonville- Simmo,
Jaya Softley, Mahoganie Johnson- Cook
2:01.00 1
3 Charleston A Sharifa Hurtault, Whitney Minor,
Makenna McBride, Mariah Weiss
2:01.65
4 Glenwood B Lauren Schrage, Anna Chambers,
Mikayla Whewell, Olivia McCurdy
2:04.91
5 Sacred Heart-Griffin A Addison Babor, Abbey Krimmel,
Reilly Mohn, Samira El-Amin
2:08.80
Finals Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Warrensburg-Latham A Makayla Leathers, Channing Johnston,
Brooke Oakley, Brittney Oakley
1:52.82 10
2 Mt. Zion A Madison Inman, Madison Harper,
Morgan Pilate, Sara Addai
1:53.24 8
3 Mattoon A Keleila Princko, Jenaya Carter,
Cortnee Wilson, Amiyah Johnson
1:53.27 6
4 St. Teresa A Sade' Oladipupo, Vanessa Gillespey,
Kenzie Snow, DaeLin Switzer
1:53.46 5
5 Mahomet-Seymour A Amaya Francom, Sylvia Byron,
Destiny Pryor, Lakeida Nichols
1:57.41 4
6 Springfield A Hannah Burnes, Monica DeLeon,
Deneah Day, Robionne Williams
1:58.26 2

Women's 4 x 400m Relay   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Shelbyville A McKenna Kull, Morgan Parsons,
Carson Beyers, Alexia Burnett
5:01.97
2 Mt. Zion B Ashlyn Mackling, Rhiannon Held,
Abby Moss, Alaina Barr
5:17.72
3 Sacred Heart-Griffin B Bridget Fahey, Mya Mariconi,
Bella Madonia, Nadia Giacomini
5:23.22
4 Sangamon Valley A Katelyn Blok, Sydney Budd,
Kaylee Tuggle, Brianna Lee
5:25.22
5 Mt. Zion C Raleigh Allen, Gretchen Mancini,
Bella Grubbs, Cearra Johnson
5:28.06
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Mahomet-Seymour B Chloe Allen, Klein Powell,
Gretchen Scheele, Madi Balbach
4:40.57 5
2 Warrensburg-Latham A Makayla Leathers, Kenzee Fry,
Alexis Keppler, Bailey Eschbach
4:45.54 3
3 Glenwood A Camrin Ryan, Rachel Dickenson,
Brooklyn Dulceak, Macy Schrage
4:48.94
4 Sacred Heart-Griffin A Kaya deCastro, Abbey Krimmel,
Reilly Mohn, Mikayla Hady
4:51.25
5 Glenwood B Anna Chambers, Lauren Schrage,
Mikayla Whewell, Nia Gibson
4:54.35
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Mattoon A Keleila Princko, Summerlyn Smith,
Amiyah Johnson, Mariah Ball
4:24.05 10
2 Charleston A Makenna McBride, Michaela McBride,
Whitney Minor, Megan Garrett
4:31.29 8
3 Mt. Zion A Sara Addai, Kaelyn Mackling,
Madison Harper, Taylor Fox
4:36.48 6
4 Springfield A Talaya Warfield, Emilee Stickel,
Deneah Day, Carrie Daniels
4:41.45 4
5 Mattoon B Kylie Haacke, Quincy Collings,
Taylor McClain, Sarah Focht
4:47.12 2
6 Mahomet-Seymour A Destiny Pryor, Sylvia Byron,
Amaya Francom, Olivia Bunting
4:47.91 1

Women's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Switzer, DaeLin SR St. Teresa 5' 6.0" 10
2 Flight, Sarah SR Charleston 5' 4.0" 8
3 Ball, Mariah SR Mattoon 5' 0.0" 6
4 Hammond, Mya SO Glenwood 4' 10.0" 5
5 Cowart, Arianna FR MacArthur 4' 10.0" 4
6 Oakley, Brooke FR Warrensburg-Latham 4' 8.0" 3
7 Collings, Quincy JR Mattoon 4' 8.0" 2
8 Marty, Kyleigh JR Shelbyville 4' 8.0" 1
9 Wade, Trinity FR Shelbyville 4' 6.0"
10 Hackert, Abbi FR Macon Meridian 4' 6.0"
11 Ryan, Camrin SR Glenwood 4' 6.0"
12 Johnson, Jillian JR Glenwood 4' 6.0"
13 Balbach, Madi JR Mahomet-Seymour 4' 6.0"
14 Gordon, Autumn SO Sangamon Valley 4' 6.0"
15 Marshall, Rhiannon FR Mt. Zion 4' 6.0"
16 Kerr, Jasmine FR Shelbyville 4' 4.0"
17 Watson, Riley JR Mahomet-Seymour -
18 Parrott, Emily JR Mahomet-Seymour -
19 Cook, Maya FR Mattoon -
20 Carver, Isabella SR Mt. Zion -

Women's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Held, Rhiannon SO Mt. Zion 12' 0.0" 10
2 Spain, Gabrielle FR Shelbyville 10' 8.0" 7
3 Abramson, Cece FR Mahomet-Seymour 10' 8.0" 7
4 Thompson, Sophia SR St. Teresa 9' 2.0" 5
5 Bell, Kailey SO Mahomet-Seymour 8' 2.0" 4
6 Allen, Raleigh FR Mt. Zion 8' 2.0" 3
7 Whitney, Julia JR St. Teresa 7' 8.0" 1.5
8 Mallory, Emma FR Mt. Zion 7' 8.0" 1.5
9 Wilson, Carlee SR Mattoon 7' 8.0"
10 Clem, Jackie JR Springfield 7' 8.0"
11 Chiligiris, Mia SR St. Teresa 6' 8.0"
12 Thompson, Tanille SO Mattoon 6' 2.0"
13 Randolph, Lilly FR Glenwood 6' 2.0"
14 Owen, Sage FR Mattoon -
15 Gibson, Danielle JR Glenwood -
16 Beyers, Carson JR Shelbyville -
17 Park, Abby SR Mt. Zion -

Women's Long Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Oakley, Brittney JR Warrensburg-Latham 17' 5.0" 10
2 Oladipupo, Sade' JR St. Teresa 16' 10.75" 6
3 Nichols, Lakeida SR Mahomet-Seymour 16' 3.75" 5
4 Pilate, Morgan SO Mt. Zion 16' 0.25" 2
5 Minor, Whitney JR Charleston 15' 8.0" 1
6 Flight, Sarah SR Charleston 15' 7.5"
7 Holden, Abigail JR Glenwood 15' 0.5"
8 Carter, Jenaya FR Mattoon 14' 9.0"
9 Collingsworth, Kacie JR Mattoon 14' 7.25"
10 Brown, Paige SO Taylorville 14' 7.25"
11 Johnston, Channing SR Warrensburg-Latham 13' 7.5"
12 Jackson, Tanyiah SO Springfield 13' 3.75"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hurtault, Sharifa SR Charleston 16' 11.75" 8
2 Stotler, Abbey SO Glenwood 16' 0.75" 4
3 Smith, Summerlyn SR Mattoon 16' 0.5" 3
4 Bass, Rachel SO Decatur Eisenhower 14' 3.0"
5 Pryor, Destiny JR Mahomet-Seymour 13' 10.5"
6 Warfield, Talaya SO Springfield 13' 9.5"
7 Peterson, Maci SR Mt. Zion 13' 2.0"
8 Tichenor, Rebecca FR Shelbyville 12' 11.0"
9 Moore, Emma SO Taylorville 12' 3.0"
10 Durbin, Makenna FR Shelbyville 12' 1.0"
11 Austin, Alexa FR Springfield 12' 0.0"
12 House, Rylee FR Taylorville 11' 4.5"

Women's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Harper, Madison SR Mt. Zion 34' 1.75" 10
2 Pilate, Morgan SO Mt. Zion 33' 10.75" 8
3 Oakley, Brittney JR Warrensburg-Latham 33' 6.75" 6
4 Minor, Whitney JR Charleston 33' 5.0" 5
5 Holden, Abigail JR Glenwood 33' 4.0" 4
6 Stotler, Abbey SO Glenwood 33' 1.0" 3
7 Burnes, Hannah SR Springfield 33' 0.0" 2
8 Byron, Sylvia JR Mahomet-Seymour 32' 9.75" 1
9 Smith, Summerlyn SR Mattoon 32' 7.5"
10 Cowart, Arianna FR MacArthur 30' 7.0"
11 Snow, Kenzie JR St. Teresa 30' 6.0"
12 Flight, Sarah SR Charleston 30' 6.0"
13 Johnston, Channing SR Warrensburg-Latham 29' 6.75"
14 Parsons, Morgan SR Shelbyville 28' 8.5"
15 Overton, Macy SO Mattoon 28' 1.0"
16 Brown, Amari SR Mattoon 26' 10.0"
17 Lewis, Raven SO Decatur Eisenhower 26' 6.5"
18 Gillespey, Vanessa JR St. Teresa -

Women's Shot Put   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 DeJaynes, Noelle SR St. Teresa 37' 6.5" 10
2 Hardin, Maddi JR Mt. Zion 34' 1.5" 8
3 Jackson, Markesha SR Decatur Eisenhower 33' 3.25" 6
4 Pratt, Blessen SO Springfield 33' 3.0" 5
5 Schable, Kalyn SR Glenwood 32' 9.0" 4
6 Snyder, Natalie SR Taylorville 32' 1.25" 3
7 Oliver, Maya SR Decatur Eisenhower 32' 0.5" 2
8 Daily, Hallie JR Mt. Zion 30' 11.0"
9 Butcher, Addyson SR Sacred Heart-Griffin 29' 4.0"
10 Durbin, Olivia JR Shelbyville 29' 2.5"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 McCall-Ochs, Hailee SO Mahomet-Seymour 31' 4.0" 1
2 Wilson, Hailey FR Macon Meridian 29' 10.75"
3 Fox, Stacia SO Shelbyville 29' 0.0"
4 Hawkins, Anna SR St. Teresa 27' 9.0"
5 Haddock, Cailyn SO Mt. Zion 27' 8.0"
6 Hernandez, Kattie FR Mattoon 27' 1.25"
7 Tee, Gwen SO Mahomet-Seymour 27' 0.75"
8 Turner, Aryah SO Mattoon 26' 4.0"
9 Wynder, Ryan JR Glenwood 26' 2.5"
10 Ferguson, Jaida FR Springfield 24' 0.0"
11 Hodges, Brehshaunti SO Springfield 21' 2.5"
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Voelker, Erica SO Sangamon Valley 27' 3.0"
2 Cuttill, Jessica SO Macon Meridian 26' 0.0"
3 Weaver, Morgan SO Mattoon 25' 6.5"
4 McDonald, Kerry JR Glenwood 25' 1.5"
5 Penrose, Andrea JR Mahomet-Seymour 25' 1.5"
6 Binnion, Jersey FR Shelbyville 24' 7.5"
7 Weiss, Mariah SO Charleston 24' 3.0"
8 Wilson, Grace SR Sacred Heart-Griffin 23' 5.75"
9 Pennock, Emma FR Taylorville 23' 3.5"
10 Warnick, Hannah SO Macon Meridian 17' 3.5"