2018 Byron Boys Indoor Classic

Scores:
Team Score
Crystal Lake Central92
Rockford East83
Harlem82.5
Prairie Ridge61
Belvidere59
Byron30.5
Winnebago25
Harvard16
Amboy10
Christian Life4
Stillman Valley1
North Boone1

Men's 55m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Newell, Adrian JR Rockford East 7.07 1
2 Anderson, Paul JR Prairie Ridge 7.22
3 Winn, Marcus SO Amboy 7.24
4 Russell, Jeremiah SR Byron 7.25
5 Jones, Bryan SR North Boone 7.27
6 Nathan, Cortez SO North Boone 7.57
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kurtenbach, Michael JR Belvidere 6.76 10
2 Hinde, Jacob SR Winnebago 6.89 8
3 Berg, Joey JR Crystal Lake Central 6.94 6
4 Brummett, Keenan SR Harvard 7.01 4
5 Storm, Haakon SR Harlem 7.06 2
6 Horton, Tyvionne SR Rockford East -
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Brummett, Keenan SR Harvard 7.03
2 Jones, Bryan SR North Boone 7.26
3 Anderson, Charki SR Crystal Lake Central 7.33
4 Denton, Caleb SR Byron 7.53
5 Barnhart, John FR Prairie Ridge 7.83
6 Roser, Kevin SR Christian Life 8.38
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Berg, Joey JR Crystal Lake Central 7.06
2 Storm, Haakon SR Harlem 7.12
3 Newell, Adrian JR Rockford East 7.16
4 Nathan, Cortez SO North Boone 7.32
5 Gearhart, Micah FR Winnebago 7.34
6 Nungaray, Ivan SR Belvidere 7.39
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Horton, Tyvionne SR Rockford East 6.91
2 Hinde, Jacob SR Winnebago 6.94
3 Russell, Jeremiah SR Byron 7.26
4 Roganowicz, Adam FR Stillman Valley 7.32
5 Lundquist, Austin SR Amboy 7.56
6 Decarlo, Jasper JR Christian Life 8.04
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Kurtenbach, Michael JR Belvidere 6.82
2 Winn, Marcus SO Amboy 7.24
3 Anderson, Paul JR Prairie Ridge 7.27
4 Rodriguez, Tony SO Harvard 7.84
5 Hawes, Payton JR Stillman Valley 8.39

Men's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lundquist, Austin SR Amboy 27.89
2 Jennings, Mason FR Stillman Valley 28.26
3 Klonicki, Zachary JR Stillman Valley 28.29
4 Decarlo, Jasper JR Christian Life 28.91
5 Castaneda, Angel SR Harvard 30.01
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Nathan, Cortez SO North Boone 26.24
2 Walzer, Hunter JR Amboy 26.32
3 Jones, Bryan SR North Boone 27.09
4 Smith, Marcus SO Winnebago 27.57
5 Steeves, Adam SR Byron 28.32
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Berg, Joey JR Crystal Lake Central 24.34 10
2 Ellis, Chandler SO Winnebago 24.51 6
3 Brummett, Keenan SR Harvard 25.53
4 Koelblinger, Kyle SO Prairie Ridge 26.61
5 Barnhart, John FR Prairie Ridge 26.99
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Murray, Kalen SR Belvidere 24.39 8
2 Lake, Tayveon JR Rockford East 24.56 4
3 Adams, Jonqueze SR Rockford East 25.07 2
4 Gonzalez, Sebastian SR Harlem 25.14 1
5 Backe, Cade SO Crystal Lake Central 26.17
6 Storm, Haakon SR Harlem 26.47

Men's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cherry, Casen SO Amboy 1:00.19
2 Fultz, Wyatt SR Amboy 1:06.83
3 McGee, Andrew SO Winnebago 1:11.67
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Pearson, Jonah SR Byron 59.44
2 Gende, Drew JR Prairie Ridge 59.45
3 Contreras, Adrian SR North Boone 59.70
4 Taylor, Zach FR Harvard 1:01.04
5 Klaung, Sam FR Winnebago 1:02.82
6 Nick, Seitz SR Harlem 1:07.45
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Stricker, Reid JR Harvard 58.03 2
2 Townsend, Michael SR Crystal Lake Central 58.50
3 Nelson, Joshua JR Christian Life 1:00.31
4 Sasse, Cade JR Stillman Valley 1:01.05
5 Bottum, Cameron SR Harlem 1:03.40
6 Flint-Hicks, Amarioyon JR Rockford East -
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jensen, Grant JR Prairie Ridge 54.30 10
2 Winternheimer, Ethan SR Rockford East 54.82 8
3 Johnson, Colton SR Byron 55.70 6
4 Mize, Owen SO Crystal Lake Central 55.85 4
5 Powell, Dylan SR Stillman Valley 58.40 1

Men's 800m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Tervelt, Devin JR Winnebago 2:12.98 1
2 Hendrickson, Tyler JR Winnebago 2:17.20
3 Eschman, Ryan SR Prairie Ridge 2:21.60
4 Hutchinson, Andrew SO North Boone 2:21.69
5 Fiore, Nick SO Belvidere 2:22.20
6 Mercado, Daniel JR Harvard 2:25.32
7 Bahtje, Jack SO Rockford East 2:32.58
8 Isonhart, Zach FR Harvard 2:39.47
9 Fitzsimmons, Jacob FR Stillman Valley 2:40.64
10 Smith, Oliver FR Stillman Valley 2:45.93
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gille, Michael SR Harlem 2:01.40 10
2 Stamberger, Thomas JR Amboy 2:05.02 8
3 Chernick, Luke SR Byron 2:09.64 6
4 Koehler, Jason SR Christian Life 2:09.77 4
5 Camacho, Nick JR Crystal Lake Central 2:12.37 2
6 Carlson, William JR Byron 2:14.14
7 Blew, Steel JR Prairie Ridge 2:18.65
8 Ewald, Ben SR Harlem 2:21.97

Men's 1600m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Upman, Chase JR Winnebago 5:02.42
2 Segura, Kris SR Belvidere 5:03.02
3 Kirk, Ethan SO Byron 5:05.14
4 Woloszyn, Jacob SR Rockford East 5:27.35
5 Pichardo, Jason JR Harvard 5:28.95
6 Lyons, David FR Winnebago 5:29.22
7 Zuniga, Jared SO Prairie Ridge 5:32.99
8 McMillan, Hunter FR Stillman Valley 5:33.94
9 Pedersen, Jacob FR Harvard 5:42.66
10 Ramos, Julio FR Stillman Valley 5:43.78
11 Pina, Joseph FR Byron 5:43.86
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Smalley, Keegan JR Crystal Lake Central 4:35.97 10
2 friske, noah JR Rockford East 4:37.90 8
3 Lawrence, Jacob SR Prairie Ridge 4:53.50 6
4 May, Austin FR Crystal Lake Central 4:54.05 4
5 Johnson, Brady SR Harlem 4:55.00 2
6 Walters, Blake SR North Boone 4:55.89 1
7 Yunk, Connor SO North Boone 4:56.37
8 Procopio, Samuel JR Harlem 4:58.81
9 Arco, Sam SR Belvidere 5:08.17

Men's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Johnson, Josh SR Crystal Lake Central 10:34.47 10
2 Johnson, Brady SR Harlem 10:42.06 8
3 Figgins, Ryan SR Prairie Ridge 10:45.77 6
4 Taylor, Jacob SR Belvidere 11:01.37 4
5 Pavlak, Dylan SR Winnebago 11:13.00 2
6 Woloszyn, Jacob SR Rockford East 11:27.04 1
7 Pichardo, Jason JR Harvard 11:30.95
8 Conderman, Collin JR Byron 11:51.44
9 Molln, Thomas SR Amboy 11:58.78
10 Pannarale, Joey SR Stillman Valley 16:49.63

Men's 55m Hurdles   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Seegers, Lucas JR Crystal Lake Central 8.84
2 McGee, Jared JR Harlem 9.44
3 Norman, Austin SO Amboy 9.48
4 Castillo, Carlos SR Harvard 9.91
5 Whorton, Charles JR Rockford East 9.98
6 Oliver`, Garrick JR North Boone 10.34
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ngo, Nick JR Harlem 8.18 10
2 Smith, Deshawn JR Crystal Lake Central 8.22 8
3 Eschweiler, Mike SO Prairie Ridge 8.57 6
4 Ellis, Chandler SO Winnebago 8.65 4
5 Adami, Leo FR Byron 8.70 2
6 Benford, Decari JR Rockford East 8.77 1
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Ngo, Nick JR Harlem 8.36
2 Norman, Austin SO Amboy 9.65
3 Castillo, Carlos SR Harvard 9.75
4 Oliver`, Garrick JR North Boone 10.32
5 Klaung, Sam FR Winnebago 12.45
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Smith, Deshawn JR Crystal Lake Central 8.44
2 McGee, Jared JR Harlem 9.38
3 Whorton, Charles JR Rockford East 10.13
4 Dinges, Lane SO Byron 10.53
5 Dawley, Trevor FR North Boone 11.43
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Adami, Leo FR Byron 8.78
2 Ellis, Chandler SO Winnebago 8.80
3 Seegers, Lucas JR Crystal Lake Central 9.22
4 Hawes, Dylan FR Stillman Valley 10.62
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Benford, Decari JR Rockford East 8.64
2 Eschweiler, Mike SO Prairie Ridge 8.69
3 Hodges, Jonathon FR Stillman Valley 10.34
4 Ozartun, jr, Sevan SR Belvidere 10.49

Men's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Watts, Jordan SO Rockford East 6' 2.0" 10
2 Gonzalez, Sebastian SR Harlem 5' 8.0" 8
3 Kurtenbach, Michael JR Belvidere 5' 8.0" 6
4 Munn, Jack JR Crystal Lake Central 5' 6.0" 4
5 Kirabo, Trevor SO Winnebago 5' 4.0" 2
6 Steeves, Adam SR Byron 5' 4.0" 0.5
7 bottum, camron SR Harlem 5' 4.0" 0.5
8 Winn, Marcus SO Amboy 5' 2.0"
9 Fettes, Jonathan FR Belvidere -
10 Townsend, Michael SR Crystal Lake Central -
11 Taylor, Zach FR Harvard -
12 Meyers, Tanner FR North Boone -
13 Pargman, Austin FR North Boone -
14 griffith, brogan SR Byron -

Men's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hausen, Austin JR Belvidere 12' 0.0" 10
2 Fist, Ryan SO Prairie Ridge 11' 0.0" 8
3 Ulrich, D.J. SO Crystal Lake Central 11' 0.0" 6
4 Seegers, Lucas JR Crystal Lake Central 10' 0.0" 4
5 Pearson, Jonah SR Byron 10' 0.0" 2
6 randazzo, addison SR Harlem 9' 6.0" 1
7 Swain, Ronnie SR Winnebago 9' 0.0"
8 Stranberg, Alek SO Byron 8' 6.0"
9 Smith, Aaron JR Rockford East 8' 6.0"
10 Ozartun, jr, Sevan SR Belvidere -
11 Feigel, Bryce FR Harvard -

Men's Long Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 McKinney, Isaiag SR Rockford East 20' 7.5" 10
2 Watts, Jordan SO Rockford East 19' 10.5" 8
3 Kurtenbach, Michael JR Belvidere 19' 10.0" 6
4 Brummett, Keenan SR Harvard 19' 9.5" 4
5 Fryer, Drew JR Prairie Ridge 18' 7.0"
6 Kamerone, McCallister JR Harlem 18' 2.5"
7 Nungaray, Ivan SR Belvidere 17' 8.5"
8 Ulrich, D.J. SO Crystal Lake Central 17' 6.0"
9 Walzer, Hunter JR Amboy 17' 5.0"
10 O'Brien, Colton SO Crystal Lake Central 16' 5.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Stephens, Ryan SR Harvard 19' 4.0" 2
2 Gearhart, Micah FR Winnebago 18' 9.0" 1
3 Fortener, Ethan JR Byron 18' 3.5"
4 ruiz, leo SR Harlem 18' 0.5"
5 Smith, Marcus SO Winnebago 17' 5.5"
6 Anderson, Paul JR Prairie Ridge 17' 5.0"
7 Jones, Bryan SR North Boone 16' 8.5"
8 Hutchinson, Andrew SO North Boone 16' 6.0"
9 Russell, Jeremiah SR Byron 16' 4.0"
10 Fultz, Wyatt SR Amboy 15' 11.0"
11 Fitzsimmons, Jacob FR Stillman Valley 14' 5.5"
12 Powell, Dylan SR Stillman Valley 6' 5.0"

Men's Triple Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ngo, Nick JR Harlem 39' 9.0" 8
2 Backe, Cade SO Crystal Lake Central 36' 11.0"
3 Stephens, Ryan SR Harvard 36' 0.0"
4 Cherry, Casen SO Amboy 35' 3.5"
5 Willis, Jackson JR Prairie Ridge 34' 2.0"
6 Daringer, Houston FR Belvidere 33' 10.0"
7 Sullivan, Colton SR Byron 32' 4.0"
8 Talavera, Raul SR North Boone 31' 1.0"
9 Talavera, Manuel SO North Boone -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Murray, Kalen SR Belvidere 42' 7.5" 10
2 williams, romiell SR Rockford East 38' 9.0" 6
3 O'Brien, Colton SO Crystal Lake Central 38' 6.5" 4
4 Gende, Drew JR Prairie Ridge 38' 5.5" 2
5 Hinde, Jacob SR Winnebago 37' 9.0" 1
6 Castillo, Carlos SR Harvard 35' 10.5"
7 Kamerone, McCallister JR Harlem 34' 10.5"
8 nasher, yousiff SR Rockford East 34' 8.5"

Men's Shot Put   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Meier, Dillon JR North Boone 39' 0.5"
2 Maguire, Tim JR Prairie Ridge 36' 10.0"
3 Marquez, Ryan SR Harvard 36' 6.0"
4 Hernandez, Erick JR Byron 35' 3.0"
5 Diehl, Desmond JR Rockford East 34' 11.5"
6 Triplett, Caden JR Byron 34' 5.0"
7 Escobar, Christian SR Harvard 33' 4.5"
8 Herebia, Jose JR Stillman Valley 30' 6.0"
9 Rosas, Abraham JR North Boone 29' 3.5"
10 Baez, Jeffery SR Belvidere 27' 11.0"
11 knarr, pierce SR Stillman Valley 27' 3.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 McKenna, Jake SR Harlem 47' 4.0" 10
2 Stroup, Patrick JR Harlem 43' 3.0" 8
3 Munn, Jack JR Crystal Lake Central 43' 0.0" 6
4 Peterson, Jake SR Belvidere 42' 5.0" 4
5 Bauis, Jason SR Rockford East 42' 1.0" 2
6 Jenkins, Jeff SR Prairie Ridge 41' 0.0" 1
7 Hall, Jacob JR Winnebago 40' 8.0"
8 Palmer, Devin SO Winnebago 40' 6.0"
9 Becker, Brady JR Amboy 39' 8.0"
10 Hunter, Kyle SR Amboy 39' 8.0"
11 lalor, ben SR Crystal Lake Central 34' 1.5"