2018 Decatur Area Indoor Invitational

Women's 60m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Erewele, Ozzy SR Springfield 7.77
2 Irwin, Stacey FR Mahomet-Seymour 8.46
3 Nerland, Aubree SO Glenwood 8.47
4 Oladipupo, Sade' SO St. Teresa 8.51
5 Lyons, Ashley SR Warrensburg-Latham 8.54
6 Smith, Whitney SR Unattached 8.56
7 Oakley, Brittney SO Warrensburg-Latham 8.61
8 Dumas, Ta'Mya SR Springfield 8.67
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Erewele, Ozzy SR Springfield 7.79
2 Roesch, Erin SR Glenwood 8.89
3 Softley, Jaya FR Decatur Eisenhower 9.14
4 Wallace, Christianna FR Springfield 9.71
5 Mohn, Reilly SR Sacred Heart-Griffin 9.72
6 Vaira, Allison FR Taylorville 9.81
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Johnson- Cook, Mahoganie SO Decatur Eisenhower 8.79
2 MacMullen, Alexis FR Shelbyville 8.89
3 Washington, Keondria FR Glenwood 8.97
4 Overton, Macy FR Mattoon 9.06
5 Hill, Megan SR Macon Meridian 9.09
6 Dennis, Ashley JR Sangamon Valley 9.29
7 Tellor, Justice SO Taylorville 10.72
Prelims Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Irwin, Stacey FR Mahomet-Seymour 8.47
2 Oakley, Brittney SO Warrensburg-Latham 8.63
3 Martin, Kat FR Shelbyville 9.30
4 Cervantes, Katie SO Mt. Zion 9.32
5 Tolten, Akira FR Springfield 9.42
6 Mann, Abby SR Sangamon Valley 9.58
7 Fuller, Shania FR MacArthur 10.80
Prelims Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Lyons, Ashley SR Warrensburg-Latham 8.58
2 Smith, Whitney SR Unattached 8.59
3 Moss, Abby FR Mt. Zion 9.21
4 Hausman, Maggie FR Sacred Heart-Griffin 9.73
5 Ware, Elle FR Sacred Heart-Griffin 9.78
6 Iannone, Giorgia SR Macon Meridian 10.34
7 Johnston, Grace JR Warrensburg-Latham -
Prelims Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Nerland, Aubree SO Glenwood 8.44
2 Oladipupo, Sade' SO St. Teresa 8.49
3 Peterson, Maci JR Mt. Zion 9.06
4 Parsons, Morgan JR Shelbyville 9.38
5 McCullough, Averi FR Taylorville 9.46
6 McIntyre, Jimissy SO Mattoon 9.54
7 Toberman, Annie FR Shelbyville 9.59
Prelims Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Thompson, Ciara SR Mt. Zion 8.74
2 Mallory, Ty SR MacArthur 8.92
3 Dickerson, Jahnyah SO St. Teresa 8.96
4 Baltimore, Alyssa SR Decatur Eisenhower 9.32
5 Matthews, Sariah FR MacArthur 9.39
6 Navarro, Francheisca FR Sangamon Valley 9.42
7 Bailey, Makenna SO Mattoon 9.64
Prelims Heat #7
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Dumas, Ta'Mya SR Springfield 8.60
2 Tippitt, Ellison SR Taylorville 8.80
3 Gillespey, Vanessa SO St. Teresa 8.82
4 Becker, Annabelle JR Mattoon 9.75
5 Homer, Leanna FR Sangamon Valley 9.87
6 Scrimpsher, Taylor FR Argenta-Oreana 12.09

Women's 200m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hubbard, Naomi FR MacArthur 31.43
2 Snipes, Deosha SO MacArthur 32.50
3 Gatton, Alexa FR Shelbyville 36.57
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bonasinga, Sophia FR Sacred Heart-Griffin 31.98
2 Ware, Elle FR Sacred Heart-Griffin 33.22
3 Becker, Annabelle JR Mattoon 33.72
4 Hicks, Emily JR Shelbyville 33.80
5 Rich, Payton SO Mattoon 34.69
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Johnson- Cook, Mahoganie SO Decatur Eisenhower 29.95
2 Brooksher, Jasmyn SR Mt. Zion 30.13
3 Rice-Thomas, Zxyauna FR MacArthur 30.26
4 Bass, Rachel FR Decatur Eisenhower 31.13
5 Hill, Megan SR Macon Meridian 32.16
6 Navarro, Francheisca FR Sangamon Valley 32.62
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Leathers, Makayla FR Warrensburg-Latham 29.20
2 Washington, Keondria FR Glenwood 30.30
3 Moyer, Chloe FR Macon Meridian 30.65
4 Thompson, Ciara SR Mt. Zion 30.97
5 Dennis, Ashley JR Sangamon Valley 32.70
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Oakley, Brittney SO Warrensburg-Latham 27.87
2 Nerland, Aubree SO Glenwood 29.30
3 Tomasello, Xanna JR Taylorville 29.32
4 Tippitt, Ellison SR Taylorville 29.34
5 Burnes, Hannah JR Springfield 30.75

Women's 400m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Erewele, Ozzy SR Springfield 1:02.06
2 Turner, Trinity FR Shelbyville 1:20.75
3 Ward, Jossie SR Argenta-Oreana 1:28.81
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kleist, Kaylee SO St. Teresa 1:16.35
2 Kelley, Makayla JR Sangamon Valley 1:18.87
3 Ilsley, Elise FR Sacred Heart-Griffin 1:22.15
4 Williams, Lauren FR Shelbyville 1:23.07
5 Althoff, Claire FR Taylorville 1:30.46
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Tickle, Elena FR Argenta-Oreana 1:12.14
2 Cook, Hailey SO Mattoon 1:12.39
3 Krimmel, Abbey FR Sacred Heart-Griffin 1:15.31
4 Bell, Jadeshianna FR Decatur Eisenhower 1:18.26
5 Lavender, Alleria SO Decatur Eisenhower 1:22.95
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Dulceak, Brooklyn SO Glenwood 1:07.52
2 Roesch, Erin SR Glenwood 1:10.64
3 Bell, Kailey FR Mahomet-Seymour 1:10.70
4 Kropid, Anna SO Springfield 1:12.94
5 Budd, Sydney JR Sangamon Valley 1:16.12
6 Hale, Maggie JR Macon Meridian 1:16.37
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Smith, Summerlyn JR Mattoon 1:03.61
2 Addai, Sara FR Mt. Zion 1:06.28
3 Harper, Madison JR Mt. Zion 1:06.38
4 Leathers, Makayla FR Warrensburg-Latham 1:06.43
5 Tomasello, Xanna JR Taylorville 1:08.68

Women's 800m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Couch, Miki SO St. Teresa 2:59.05
2 Bowyer, Elizabeth JR Shelbyville 3:04.06
3 Smith, Abigail SR Taylorville 3:07.83
4 Burnett, Alexia JR Shelbyville 3:11.25
5 Young, Hannah FR Warrensburg-Latham 3:22.67
6 Ostrowksy, Sydney SR Taylorville 3:32.37
7 Smith, Lauren FR Sacred Heart-Griffin 3:40.21
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Brummer, Morgan FR St. Teresa 2:50.19
2 Mackling, Kaelyn JR Mt. Zion 2:52.31
3 Lynch, Kitt SR Taylorville 2:57.36
4 Butler, Allison JR Macon Meridian 2:57.39
5 Fonville- Simmons, Nataya FR Decatur Eisenhower 2:57.99
6 Hansen, Donna SR Glenwood 2:59.85
7 Camp, Ashley FR Decatur Eisenhower 3:02.63
8 Smith, Gabrielle FR Decatur Eisenhower 3:12.51
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Fox, Taylor SO Mt. Zion 2:38.24
2 Eschbach, Bailey JR Warrensburg-Latham 2:38.94
3 Ball, Mariah JR Mattoon 2:40.54
4 Griffith, Lucy FR Mt. Zion 2:41.49
5 Hady, Mikayla SO Sacred Heart-Griffin 2:41.70
6 Haacke, Kylie FR Mattoon 2:43.43
7 Norris, Abigail JR Springfield 2:53.69
8 Devlin, Madison JR Springfield 2:54.62
9 Scheele, Gretchen FR Mahomet-Seymour 2:57.76

Women's 1600m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Venters, Macie SR St. Teresa 6:30.55
2 Throneburg, Rachel FR Shelbyville 6:42.89
3 McNamara, Maddie JR St. Teresa 6:43.96
4 Murphy, Erin FR Sacred Heart-Griffin 7:09.40
5 Gamez, Ali SO Mt. Zion 7:10.40
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Eschbach, Bailey JR Warrensburg-Latham 6:17.52
2 Schollmeier, Heather SO Mt. Zion 6:30.65
3 Himes, Chaselyn SO Mattoon 6:36.47
4 Gordon, Jenna JR Glenwood 6:40.76
5 Dollus, Allison SO Glenwood 6:41.54
6 Reeves, Hannah FR Glenwood 6:52.87
7 Gantz, Hope JR Argenta-Oreana 7:03.83
8 McCullough, Molly SR Sangamon Valley 7:13.29
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Iyer, Varsha SO Springfield 5:46.16
2 Balbach, Madi SO Mahomet-Seymour 5:47.33
3 Mitchell, Ailey SO Shelbyville 5:47.70
4 Collings, Quincy SO Mattoon 5:48.26
5 Schofield, Mickenze SO Mattoon 5:59.93
6 Kurmann, Ella SO Springfield 6:09.42
7 Letniku, Alerina FR Taylorville 6:14.31
8 Souva, Lucy FR Springfield 6:15.26
9 Butler, Allison JR Macon Meridian 6:27.32

Women's 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 McGrath, Brisa JR Mahomet-Seymour 11:57.96
2 Bunting, Olivia FR Mahomet-Seymour 12:40.07
3 Edwards, Ruth JR Springfield 12:54.76
4 Ridley, Madison JR Springfield 13:06.16
5 Teaman, Abby FR Glenwood 13:10.81
6 Toepher, Maggie JR Glenwood 13:28.82
7 VonLemhden, Georgia JR Glenwood 13:33.75
8 Johnston, Holly SR Warrensburg-Latham 13:48.72
9 Hunt, Reagan FR Macon Meridian 13:48.90
10 Bolinger, Karsyn FR Warrensburg-Latham 15:16.89
11 Miller, Haleigh JR Mattoon 16:42.99

Women's 60m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Switzer, DaeLin JR St. Teresa 9.74
2 Burnes, Hannah JR Springfield 9.92
3 Vance, Elle FR Sacred Heart-Griffin 10.25
4 Snyder, Natalie JR Taylorville 10.54
5 Byron, Sylvia SO Mahomet-Seymour 10.64
6 Moyer, Chloe FR Macon Meridian 10.84
7 Daily, Clare FR Sacred Heart-Griffin 10.94
8 Sloman, Kaya JR Glenwood 11.39
Prelims Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Burnes, Hannah JR Springfield 9.89
2 Switzer, DaeLin JR St. Teresa 9.96
3 Moyer, Chloe FR Macon Meridian 11.14
4 Sloman, Kaya JR Glenwood 11.61
5 Herrera, Marina JR St. Teresa 11.62
6 Wilson, Carlee JR Mattoon 13.31
7 DeLeon, Monica SO Springfield -
Prelims Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark
1 Vance, Elle FR Sacred Heart-Griffin 10.31
2 Snyder, Natalie JR Taylorville 10.37
3 Byron, Sylvia SO Mahomet-Seymour 10.77
4 Daily, Clare FR Sacred Heart-Griffin 11.07
5 Thompson, Tanille FR Mattoon 11.99
6 Brown, Amari JR Mattoon 12.14
7 Lynch, Kitt SR Taylorville 12.46

Women's 4 x 200m Relay   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Shelbyville B Kyleigh Marty, Chloe Frederick,
Madison Cisna, Emily Hicks
2:15.81
2 Sangamon Valley B Francheisca Navarro, Leanna Homer,
Makayla Kelley, Kari Loyd-Horne
2:17.34
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 St. Teresa B Jahnyah Dickerson, Miki Couch,
Kaylee Kleist, Marina Herrera
2:02.89
2 Glenwood B Danielle Gibson, Isabella Woods,
Macy Schrage, Jillian Johnson
2:03.52
3 Shelbyville A Emmalee Storm, Carson Beyers,
Morgan Parsons, McKenna Kull
2:07.59
4 Mt. Zion B Josephine Held, Abby Moss,
Katie Cervantes, Maci Peterson
2:09.68
5 Sacred Heart-Griffin B Caroline Braud, Mary Helen Healy,
Kate Carstens, Liz Donelan
2:09.88
6 Decatur Eisenhower B Jadeshianna Bell, Lakyla Green,
Raven Lewis, Essence Richardson
2:12.26
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 St. Teresa A Sade' Oladipupo, Vanessa Gillespey,
Kenzie Snow, DaeLin Switzer
1:55.94
2 Warrensburg-Latham A Grace Johnston, Ashley Lyons,
Makayla Leathers, Brittney Oakley
1:57.27
3 Mt. Zion A Ciara Thompson, Madison Harper,
Jasmyn Brooksher, Sara Addai
1:58.09
4 Decatur Eisenhower A Rachel Bass, Mahoganie Johnson- Cook,
Ashley Camp, Nataya Fonville- Simmo
2:01.89
5 Mattoon B Kacie Collingsworth, Cortnee Wilson,
Katelyn Cline, Keikei Carey
2:02.35
6 Sangamon Valley A Kami Myers, Autumn Gordon,
Abby Mann, Ashley Dennis
-
Finals Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Mattoon A Amiyah Johnson, Summerlyn Smith,
Anna VanHyfte, Jo Hite
1:52.72
2 Glenwood A August White, Camrin Ryan,
Aubree Nerland, Brooklyn Dulceak
1:57.57
3 Springfield B Sarah Byrd, Tanyiah Jackson,
Talaya Warfield, Robionne Williams
2:02.39
4 Mahomet-Seymour A Sylvia Byron, Mara Pletcher,
Stacey Irwin, Jessica Franklin
2:03.46
5 Sacred Heart-Griffin A Care Daily, Sophia Bonasinga,
Addison Babor, Addison Scarlette
2:05.96
6 Springfield A Ta'Mya Dumas, Valentine LeVot,
Rachel Shelly, Kayli Clemens
2:20.26

Women's High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Switzer, DaeLin JR St. Teresa 5' 2.0"
2 Baltimore, Alyssa SR Decatur Eisenhower 5' 0.0"
3 Ball, Mariah JR Mattoon 5' 0.0"
4 Ryan, Camrin JR Glenwood 4' 10.0"
5 Johnson, Jillian SO Glenwood 4' 8.0"
6 Hammond, Mya FR Glenwood 4' 8.0"
7 Grubbs, Emma SO Mt. Zion 4' 6.0"
8 Frederick, Chloe FR Shelbyville 4' 6.0"
9 Green, Lakyla SO Decatur Eisenhower 4' 6.0"
10 Bonasinga, Sophia FR Sacred Heart-Griffin 4' 4.0"
11 Marty, Kyleigh SO Shelbyville 4' 4.0"
12 Cisna, Madison FR Shelbyville 4' 4.0"
13 Collingsworth, Kacie SO Mattoon 4' 4.0"
14 Hollon, Morgan JR Argenta-Oreana 4' 4.0"
15 Clemens, Kayli SO Springfield 4' 4.0"
16 Brooksher, Jasmyn SR Mt. Zion 4' 2.0"
17 Gordon, Autumn FR Sangamon Valley 4' 2.0"
18 Parrott, Emily SO Mahomet-Seymour 4' 0.0"
19 Gamez, Ali SO Mt. Zion 3' 8.0"

Women's Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Held, Rhiannon FR Mt. Zion 11' 1.0"
2 Pletcher, Mara SO Mahomet-Seymour 10' 1.0"
3 McLeod, Marli SR St. Teresa 9' 1.0"
4 Thompson, Sophia JR St. Teresa 8' 1.0"
5 Beyers, Carson SO Shelbyville 8' 1.0"
6 Bell, Kailey FR Mahomet-Seymour 7' 7.0"
7 Clem, Jackie SO Springfield 7' 7.0"
8 Wilson, Carlee JR Mattoon 7' 1.0"
9 Thompson, Tanille FR Mattoon 6' 1.0"
10 DuBay, Ariel JR Taylorville 6' 1.0"
11 Walker, Kaitlyn SO Mattoon -

Women's Long Jump   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Oladipupo, Sade' SO St. Teresa 17' 6.75"
2 Oakley, Brittney SO Warrensburg-Latham 17' 2.0"
3 Tippitt, Ellison SR Taylorville 16' 0.0"
4 Stotler, Abbey FR Glenwood 15' 7.0"
5 Smith, Whitney SR Unattached 15' 6.25"
6 Collingsworth, Kacie SO Mattoon 15' 0.0"
7 Johnston, Grace JR Warrensburg-Latham 14' 11.0"
8 Holden, Abigail SO Glenwood 14' 10.0"
9 Byron, Sylvia SO Mahomet-Seymour 14' 10.0"
10 Sloman, Kaya JR Glenwood 14' 8.5"
11 Overton, Macy FR Mattoon 14' 5.0"
12 Irwin, Stacey FR Mahomet-Seymour 14' 3.0"
13 Shores, Mariah JR MacArthur 13' 6.25"
14 Jackson, Tanyiah FR Springfield 12' 3.5"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Snow, Kenzie SO St. Teresa 15' 2.25"
2 Babor, Addison FR Sacred Heart-Griffin 14' 1.75"
3 Moss, Abby FR Mt. Zion 14' 0.5"
4 Martin, Kat FR Shelbyville 13' 11.0"
5 Softley, Jaya FR Decatur Eisenhower 13' 7.25"
6 Cline, Katelyn SO Mattoon 13' 4.5"
7 Parsons, Morgan JR Shelbyville 13' 2.5"
8 Hausman, Maggie FR Sacred Heart-Griffin 13' 1.0"
9 Ilsley, Elise FR Sacred Heart-Griffin 12' 10.75"
10 Bass, Rachel FR Decatur Eisenhower 12' 5.75"
11 Peterson, Maci JR Mt. Zion 12' 5.5"
12 Toberman, Annie FR Shelbyville 11' 8.0"
13 Couch, Miki SO St. Teresa 11' 4.5"
14 Lewis, Raven FR Decatur Eisenhower -

Women's Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Smith, Summerlyn JR Mattoon 34' 6.0"
2 Snow, Kenzie SO St. Teresa 33' 3.0"
3 Smith, Whitney SR Unattached 33' 1.0"
4 Harper, Madison JR Mt. Zion 32' 5.0"
5 Byron, Sylvia SO Mahomet-Seymour 32' 2.5"
6 Holden, Abigail SO Glenwood 31' 10.5"
7 Hite, Jo SR Mattoon 31' 8.0"
8 Lyons, Ashley SR Warrensburg-Latham 30' 7.5"
9 Fox, Taylor SO Mt. Zion 30' 6.0"
10 Johnston, Grace JR Warrensburg-Latham 30' 0.5"
11 Brown, Amari JR Mattoon 28' 7.0"
12 Peterson, Maci JR Mt. Zion 27' 3.5"
13 Hill, Megan SR Macon Meridian 26' 10.0"

Women's Shot Put   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bray, Mackenzie SR Glenwood 36' 6.5"
2 DeJaynes, Noelle JR St. Teresa 35' 7.0"
3 Pratt, Blessen FR Springfield 35' 6.25"
4 Hooker, Anna SR St. Teresa 34' 6.25"
5 Daily, Hallie SO Mt. Zion 32' 9.0"
6 Snyder, Natalie JR Taylorville 32' 8.0"
7 Jackson, Markesha JR Decatur Eisenhower 32' 4.0"
8 Schable, Kalyn JR Glenwood 32' 1.5"
9 Butler, Jalen JR Sacred Heart-Griffin 30' 11.0"
10 Hardin, Maddi SO Mt. Zion 30' 1.0"
11 Butcher, Addyson JR Sacred Heart-Griffin 28' 10.0"
12 Gaither, Camile SR Macon Meridian 28' 8.75"
13 Wilson, Grace JR Sacred Heart-Griffin 24' 5.0"
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 King, Sydney SR Springfield 31' 7.0"
2 Oliver, Maya JR Decatur Eisenhower 31' 3.0"
3 McCall-Ochs, Hailee FR Mahomet-Seymour 30' 6.75"
4 Huck, Lexie SO St. Teresa 30' 5.75"
5 Durbin, Olivia SO Shelbyville 29' 2.5"
6 Oaks, Kalisse SR Springfield 28' 0.5"
7 Himes, Chaselyn SO Mattoon 27' 9.75"
8 Wiles, Brooklyn SR Mt. Zion 27' 8.25"
9 Childs, Kiya SO MacArthur 26' 1.5"
10 Weaver, Morgan FR Mattoon 23' 9.5"
11 Schable, Isabel FR Glenwood 23' 2.75"
12 Rich, Payton SO Mattoon 22' 8.5"
13 Davis, Amandalynne SO Warrensburg-Latham 22' 4.5"
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ward, Jossie SR Argenta-Oreana 27' 6.0"
2 Voelker, Erica FR Sangamon Valley 25' 2.5"
3 Scrimpsher, Taylor FR Argenta-Oreana 25' 0.5"
4 Mullin, Alexis SR Shelbyville 24' 5.0"
5 Cuttill, Jessica FR Macon Meridian 23' 3.0"
6 Bobinski, Kirsten JR Shelbyville 22' 4.0"
7 Cernich, Johanna JR Sangamon Valley 20' 5.5"
8 Bandy, Erykah SR Warrensburg-Latham 18' 2.0"
9 Warnick, Hannah FR Macon Meridian 17' 0.0"