2018 Charleston High School Boys Indoor Invitational

Scores:
Team Score
Warrensburg-Latham66
Mahomet-Seymour61
Unity (Tolono)59
Pleasant Plains57
Mascoutah54
Alton53
Paxton-Buckley-Loda43
Shelbyville37
Carlinville36
Centralia30
DuQuoin28
Williamsville26
Rantoul25
Charleston24
Springfield22
Normal West22
St. Joseph-Ogden22
Harrisburg21
Salt Fork (Catlin)20
MacArthur19
Prairie Central19
Tremont19
Nashville18.5
Southeast (Springfield)18.5
Mattoon18
Rochester17
Shiloh17
Tuscola17
Centennial16
University (Urbana)15
Arthur15
Wesclin15
Effingham14
Casey-Westfield14
Lanphier13
Bloomington Central Catholic12
Vandalia12
St. Thomas More11
Columbia10.5
Paris10
Cowden-Herrick10
Mt. Vernon10
Cumberland9
Monticello8
Marshall8
Arcola8
Riverton8
Pekin7
Clinton7
Herrin7
Newton7
Altamont7
Salem6
Sullivan6
Palestine5
Central A & M4
Champaign Central4
Neoga4
Robinson4
Greenville4
Mt. Zion4
Pana2
Taylorville2
Springfield Lutheran1
North Shore Country Day1
Lowpoint-Washburn0.5

Men's 60m Dash Class AA   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Scharp, Robby JR Greenville 7.61
2 Bryan, Johnathan SR Centralia 7.65
3 Collier, Jeremiah FR Southeast (Springfield) 7.79
4 Durbin, Colton SR Greenville 7.90
5 Hoard, Cameron SR Salem 7.93
6 Johnson, Jakai FR Mattoon 7.99
7 Fleming, Jayden FR Olney (Richland County) 8.43
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wright, Justin JR Taylorville 7.46
2 Barrett, Sam SR Mascoutah 7.52
3 Odugbesan, Yemi JR Taylorville 7.54
4 Hendrix, Matt JR Charleston 7.62
5 Green, Ky'Sean SR Charleston 7.66
6 Pilson, Jack JR Mattoon 7.72
7 Gann, Parker SR Paris 7.75
8 Tyner, Matt SR Champaign Central 8.02
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Schweighart, Jackson SR Unity (Tolono) 7.36
2 Johnson, Akeel JR Centralia 7.47
3 Yates, Jackson JR Herrin 7.57
4 Johnson, Rye SO Monticello 7.57
5 Johnson, Kyle SR Clinton 7.59
6 Brock, Alex SO Paris 7.94
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Johnson, Jaylin SO Normal West 7.32
2 Lewis, Treven SO Rantoul 7.44
3 Jackson, Dashaun JR Lanphier 7.45
4 Little, Londyn FR Columbia 7.48
5 Bax, Zach SR Rochester 7.49
6 Hassell, Josh SR Centennial 7.52
7 Petty, Tyrese SO Clinton 7.62
8 Stock, Braden SO Rochester 7.72
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Damron, Isaiah JR Mt. Vernon 7.32
2 Edwards, Devin SR Champaign Central 7.34
3 Lieb, Lucas SR Monticello 7.37
4 Hess, Bryce SO Normal West 7.38
5 Zimmerman, Lee SR Prairie Central 7.47
6 Seljimi, Ardi SR Salem 7.48
7 Haab, Connor SO Prairie Central 7.57
8 Rutherford, Brody SO Mt. Vernon 7.58
Finals Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cook, Marshaun JR MacArthur 7.19 4
2 Wilson, Eddie SR Mascoutah 7.25 2
3 Williams, Mulik SR Lanphier 7.26 1
4 Brown, Angelo JR Rantoul 7.30
5 Bieber, Donovan SO Columbia 7.40
6 Hall, Ethan SR Pekin 7.41
7 Emuze, David SO Southeast (Springfield) 7.48
8 Hasty, Braden SR Effingham 7.51
Finals Heat #7
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Reed, Ronald SR MacArthur 6.89 10
2 Kaiser, Dawson SR Unity (Tolono) 6.99 8
3 Mcgoy, Deonte JR Alton 7.06 6
4 Hill, Terrance SR Effingham 7.16 5
5 Brown, Earlie JR Alton 7.20 3
6 Treadwell, Tyrone SR Springfield 7.31
7 Haynes, Dallas SO Pekin 7.60

Men's 60m Dash Class A   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Patton, Brady FR Central A & M 7.70
2 Brewer, Kolby FR Altamont 7.71
3 Reiling, Jared JR Tri-Valley 8.21
4 Connelly, Carson SO Lowpoint-Washburn 8.35
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Nietfeldt, Christian SO St. Anne 7.71
2 Vasquez, Jose FR Lowpoint-Washburn 7.88
3 Hopkins, Austin SO Arcola 8.05
4 Strode, Elijah SO Marshall 8.39
5 Perron, Blaze FR Marshall 8.85
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Fifer, Billy FR Arthur 7.72
2 Huge, Tyson FR Nashville 7.88
3 Baines, Caleb JR St. Anne 8.04
4 Miller, Garrett JR Casey-Westfield 8.17
5 Butler, Jacob SO Arcola -
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Moews, Jack SO Bloomington Central Catholic 7.76
2 Harrison, Tristan JR Villa Grove 7.80
3 McDermand, Chase SR Riverton 7.93
4 Harrison, Jordan SO Riverton 7.97
5 Conner, Gage JR Salt Fork (Catlin) 8.07
6 McDermott, Andrew SR St. Joseph-Ogden 8.11
7 Terhaerdt, Adam SO North Shore Country Day 8.14
8 Logsdon, Kaige SO Neoga 8.39
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Baugh, Daymeon JR Nashville 7.63
2 Booth, Nick JR Palestine 7.71
3 Waterman, Eli SR Pana 7.77
4 Simpson, Riley FR Robinson 7.84
5 Bolton, Dameon FR Shiloh 8.02
6 Carrion, Antonio JR Oakwood 8.08
7 Bisbey, Lane SO Shiloh 8.39
Finals Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 McAfee, Jay JR Springfield Lutheran 7.49
2 Day, Trenton SR Casey-Westfield 7.68
3 Douglas, Brandon SO Tuscola 7.71
4 Reberger, Trevor SO Villa Grove 7.73
5 Hughes, Averi FR St. Thomas More 7.83
6 Panopio, Matthew SO Bloomington Central Catholic 7.85
7 Simon, Zac SR Tri-Valley 7.89
8 Burks, Zach JR Cowden-Herrick 7.98
Finals Heat #7
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Waggoner, Cole SR Robinson 7.47
2 Webster, Dylan JR Cowden-Herrick 7.57
3 Cantu, Matthew SO Tuscola 7.62
4 Bowman, Luke SR Sullivan 7.62
5 Spears, Brett SR Shelbyville 7.67
6 Rainey, Cameron SR Carlinville 7.95
7 Riperda, Grant SO Williamsville 7.97
8 Eaton, Braden SR Neoga 8.21
Finals Heat #8
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Garrett, Dylan SR Vandalia 7.43
2 Tapscott, Hunter SR Pleasant Plains 7.46
3 Corley, KJ SR Wesclin 7.53
4 Milam, Westly JR DuQuoin 7.55
5 Ecker, Mason JR Paxton-Buckley-Loda 7.60
6 Buss, Brady FR St. Joseph-Ogden 7.76
7 Woodson, Daetayvian SR Williamsville 7.77
Finals Heat #9
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Rogers, Max SR Carlinville 7.41 2
2 Smalls, Trevor JR Vandalia 7.42 1
3 Kocher, Rhett SR Newton 7.43
4 Black, Riley SR Central A & M 7.49
5 Yaw, Ryan SR Cumberland 7.61
6 Knopp, Bryan SR Wesclin 7.73
7 Gerhardt, Myles JR Cumberland 7.75
8 Daly, Ronnie SO Illinois Lutheran 8.00
Finals Heat #10
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lewis, Dionte SR Warrensburg-Latham 7.15 10
2 Lewis, Diondre SR Warrensburg-Latham 7.20 8
3 Beck, Kentrell SO Shelbyville 7.24 6
4 Muller, Jonathan SR Paxton-Buckley-Loda 7.29 5
5 Rice, Timothy JR Tremont 7.35 4
6 Branigan, Max JR Salt Fork (Catlin) 7.36 3

Men's 200m Dash Class AA   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Odugbesan, Yemi JR Taylorville 24.53
2 Rubin, Logan FR Salem 24.86
3 Mondika, Vernaud JR Centennial 25.38
4 Bhatt, Deep SR Springfield 25.46
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Woelfer, Jack SR Effingham 24.71
2 Scharp, Robby JR Greenville 24.87
3 Stock, Braden SO Rochester 25.55
4 Collier, Jeremiah FR Southeast (Springfield) 26.27
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Green, Ky'Sean SR Charleston 24.32
2 Lieb, Lucas SR Monticello 24.33
3 Damron, Isaiah JR Mt. Vernon 24.75
4 Leflore, Narkel SO Lanphier 25.20
5 Edwards, Devin SR Champaign Central 25.23
6 Brock, Alex SO Paris 26.02
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Patrick, Matthew SR Centralia 23.29 10
2 Hoguet, Tyler SR Columbia 23.63 4
3 Hess, Bryce SO Normal West 24.08 1
4 Bell, Taveous SR Rantoul 24.81
5 Haab, Connor SO Prairie Central 25.34
6 Jones, Dylan JR Olney (Richland County) 26.45
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Neal, Niko SR Harrisburg 23.34 8
2 Kaiser, Dawson SR Unity (Tolono) 23.40 6
3 Cook, Marshaun JR MacArthur 23.58 5
4 Mcgoy, Deonte JR Alton 23.71 3
5 Wills, Devin SO Mascoutah 24.04 2
6 Tovrea, Devin SO Pekin 24.52

Men's 200m Dash Class A   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cintora, Martin JR St. Anne 25.77
2 Ritchie , Jacob JR Tri-Point 26.15
3 Strode, Elijah SO Marshall 27.00
4 Steffen, Braiden FR Lowpoint-Washburn 32.73
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Smiley, Colby SO Oakwood 26.04
2 Lewis, Destin FR Cowden-Herrick 27.14
3 O'Connor, Will SR North Shore Country Day 27.38
4 Baczkowski, Jacob SR Central A & M 28.37
5 Rivas, Titus SO Illinois Lutheran 28.65
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kellum, Jayden JR Tremont 25.15
2 Melton, Jordan SO Arcola 25.48
3 Althaus, Curtis FR University (Urbana) 25.57
4 Hughes, Averi FR St. Thomas More 26.18
5 Harrison, Jordan SO Riverton 26.61
6 Bauer, Mick FR Bloomington Central Catholic 26.98
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Currey, Blake JR Casey-Westfield 25.32
2 Knopp, Bryan SR Wesclin 25.40
3 Coonce, Levi FR Shiloh 25.51
4 Patton, Trey SO Pana 25.83
5 Fifer, Billy FR Arthur 26.28
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jones, TJ JR Paxton-Buckley-Loda 24.28 3
2 Reberger, Trevor SO Villa Grove 24.52
3 Gaskin, Lane JR St. Joseph-Ogden 24.53
4 Nuzzo, Jadon JR Sullivan 25.23
5 Western, Lucas JR Pleasant Plains 25.30
6 Aulds, Jackson SO Nashville 25.88
Finals Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Garrett, Dylan SR Vandalia 23.95 6
2 Branigan, Max JR Salt Fork (Catlin) 24.23 5
3 Kocher, Rhett SR Newton 24.24 4
4 McAfee, Jay JR Springfield Lutheran 24.43 1
5 Nuxoll, Jack SR St. Anthony 24.96
Finals Heat #7
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Lewis, Dionte SR Warrensburg-Latham 23.40 10
2 Beck, Kentrell SO Shelbyville 23.83 8
3 Milam, Westly JR DuQuoin 24.30 2
4 Fletcher, Trevor JR Neoga 24.53
5 Yaw, Ryan SR Cumberland 25.35

Men's 400m Dash Class A   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Knoblett, Chase JR Palestine 55.83
2 Fitton, Gavin FR Lowpoint-Washburn 1:12.09
3 Coffey , William FR Tri-Point 1:14.28
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Knipp, David FR Tri-Valley 1:00.07
2 Schinzler, Blake SO Central A & M 1:00.31
3 Gauna, Pedro SO Arcola 1:00.34
4 Daly, Ronnie SO Illinois Lutheran 1:01.35
5 Wells, Aaron SO Cowden-Herrick 1:02.38
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Taylor, Cameryn SO Oakwood 58.64
2 White, Jacob SR Sullivan 59.35
3 Zavala, Aidan JR North Shore Country Day 59.82
4 Reno, Sam SO Villa Grove 1:02.23
5 Evans, Chase SO Vandalia -
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hutchinson, Reece SR Marshall 56.68
2 Law, Chase JR Williamsville 57.85
3 Geyer, Cale JR Tremont 1:00.94
4 Walker, JC SR Shiloh 1:01.32
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Beyers, Jared JR Pana 55.51 2
2 Tapscott, Hunter SR Pleasant Plains 55.74 1
3 Kazigwa, Mael FR Bloomington Central Catholic 58.12
4 Olaivar, Gabe SO Arthur 58.39
5 McDermand, Chase SR Riverton 1:00.76
6 Cornwell, Kasey SR Robinson 1:02.71
Finals Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wilson, Caine JR Salt Fork (Catlin) 54.15 4
2 Kozuszek, Tabor JR Nashville 55.34 3
3 Hughes, Tyler SR Carlinville 56.13
4 Fairbanks, Blake SO Neoga 1:00.56
Finals Heat #7
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 KAPOLNEK, BOBBY JR St. Thomas More 51.98 10
2 Lewis, Diondre SR Warrensburg-Latham 53.27 8
3 Woods, Noah JR Tuscola 53.70 6
4 Baker, Rilley SR St. Joseph-Ogden 53.97 5
5 Gerhardt, Myles JR Cumberland 55.78

Men's 400m Dash Class AA   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Mantell, Kenneth SR Unity (Tolono) 56.33
2 Gann, Parker SR Paris 58.46
3 Garcia, Cannon SO Lanphier 58.93
4 Gary, Jaylen JR Springfield 59.69
5 Lawler, Jesse FR Harrisburg 1:00.13
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Harper, Jerry SO Rantoul 53.22 4
2 Hoyer, Ben JR Champaign Central 56.55
3 Abani, Parth JR Centennial 56.79
4 Welch, Clayton SO Clinton 58.19
5 Jerome, Sean SR Columbia 58.47
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Ratts, Josiah JR Monticello 56.04
2 Powell, Owen JR Olney (Richland County) 56.47
3 Riding, Weston FR Mt. Vernon 56.90
4 Mann, Tyson FR Salem 58.43
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jackson, Kourtney SO Mascoutah 55.32 1
2 Carroll, Madigan JR MacArthur 55.42
3 Langenbahn, Branden JR Pekin 55.68
4 Kihne, Kaleb JR Effingham 55.71
5 Hoh, Josh SO Charleston 56.03
6 Duban, Ben SR Rochester 56.09
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bretz, Brandon SR Mahomet-Seymour 52.10 10
2 Cummings, Kelvin SR Alton 52.19 8
3 Horst, Bailey SO Centralia 52.44 6
4 Kremer, Mitchell SR Mattoon 52.95 5
5 Cleary, Michael SR Normal West 53.41 3
6 White, Josh SR Southeast (Springfield) 53.66 2

Men's 800m Run Class A   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Helka, Cameron JR Oakwood 2:20.16
2 Tragesser, Trayton JR Robinson 2:20.69
3 Leesch, Gerald SO North Shore Country Day 2:21.17
4 Day, Mason SO Tuscola 2:23.62
5 Hucherson, Lukas FR St. Joseph-Ogden 2:24.69
6 Richards, Gage FR Cowden-Herrick 2:25.28
7 Bingham, Jacob SO Bloomington Central Catholic 2:26.91
8 Pizano, Jose FR St. Anne 2:30.03
9 Ronk, Eli FR Oakwood 2:30.58
10 Goss, Ashton FR Paxton-Buckley-Loda 2:30.64
11 Daniels, Jacob FR Central A & M 2:31.60
12 Weber, Cody SO Shiloh 2:33.26
13 Ruffner, Jerod FR Altamont 3:20.26
14 Rund, Joseph FR Central A & M 3:21.07
15 Reyes, Giovanni JR Illinois Lutheran 3:22.54
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kramer, Bradley SR Tuscola 2:15.59
2 Detmer, Drew SR Wesclin 2:16.48
3 Wendell, Logan JR Warrensburg-Latham 2:20.01
4 Burress, Wilson JR Marshall 2:20.05
5 Fales, Zach FR Springfield Lutheran 2:20.70
6 Tegeler, Noah FR St. Anthony 2:20.84
7 Taylor, Dylan SO Cowden-Herrick 2:20.90
8 Schaefer, Carson JR Tri-Valley 2:24.21
9 Kuhl, Mytch SR Wesclin 2:25.68
10 Zlatic, Alex JR Bloomington Central Catholic 2:26.06
11 Barfield, Brady SR Paxton-Buckley-Loda 2:26.25
12 Kime, Tyson SO Pana 2:28.49
13 Kaiser, Obadiah FR Shelbyville 2:29.78
14 Shew, Carter FR Robinson 2:29.82
15 Lemus, Moises JR St. Anthony 2:33.95
16 Hall-Clark, Daniel SO Illinois Lutheran 2:46.46
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Dolcos, Alex FR University (Urbana) 2:06.06 5
2 Fraser, Gage JR Marshall 2:11.11
3 Roper, Briley SO Carlinville 2:15.71
4 Poe, Eric SO St. Joseph-Ogden 2:16.34
5 Benning, Michael FR Pleasant Plains 2:16.90
6 Rieman, Tucker SR Newton 2:17.23
7 Plank, Isaiah SR Sullivan 2:17.48
8 Dohe, Wyatt SO Tri-Point 2:18.62
9 Terneus, Owen JR Warrensburg-Latham 2:19.16
10 Schwenk, Caleb SR Tremont 2:20.54
11 CLAPPER, IAN SO St. Thomas More 2:22.14
12 Davis, Caleb SR DuQuoin 2:23.62
13 Carpenter, Michael SO Cumberland 2:24.91
14 Hammer, Jacob JR Altamont 2:25.11
15 Roy, Trevor SO Neoga 2:25.91
16 Plank, Austin FR Arthur 2:26.26
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Skowronski, Ryan SR Shelbyville 2:01.63 10
2 Malik, Isandro SR University (Urbana) 2:01.96 8
3 Schnitker, Brandon SR Nashville 2:03.38 6
4 Hill, Keaton SO Williamsville 2:06.08 4
5 Sunley, Nick SO Pleasant Plains 2:06.41 3
6 Landon, Jacob JR Carlinville 2:07.15 2
7 O'Connor, Brad SR North Shore Country Day 2:10.45 1
8 Romine, Austin JR Arthur 2:12.07
9 Rogers, Dawson JR Salt Fork (Catlin) 2:12.41
10 More, Nathan JR Palestine 2:14.59
11 Zgonina, Caleb SR Nashville 2:17.53
12 Crane, Ben SO Arcola 2:17.65
13 Johnson, Reece FR Neoga 2:18.48
14 Labaw, Landon SR Salt Fork (Catlin) 2:19.18
15 Pratl, Jimmy SO St. Anne 2:39.00
16 Fortune, Riley SR Mahomet-Seymour -

Men's 800m Run Class AA   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Fortune, Riley SR Mahomet-Seymour 2:02.94 5
2 Frazier, Jason SO Springfield 2:24.57
3 Carr, Tequandrius FR Southeast (Springfield) 2:26.19
4 Bennett, Jeffrey FR Paris 2:26.22
5 Patel, Shavan JR Centennial 2:27.34
6 Bahr, Caleb SO Columbia 2:28.33
7 Oakley, Noah SO Charleston 2:29.57
8 Dayton, Derek SO Unity (Tolono) 2:30.41
9 Alberson, Cade SO Salem 2:30.41
10 Gavel, Benjamin FR Unity (Tolono) 2:30.54
11 Patel, Raj SO Rantoul 2:34.77
12 Dosie, Andrew SO Lanphier 2:34.83
13 Rothschild, Alex JR Springfield 2:36.37
14 Chaplin, Drew JR Prairie Central 2:42.94
15 Diaz, Ivan JR Rantoul 2:47.09
16 Poorman, Noah FR Southeast (Springfield) 2:47.72
17 Chaves, Brady SO Effingham 3:00.82
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Baumgardner, Nick SR Normal West 2:10.77
2 Tabb, Jayden JR Pekin 2:12.68
3 Wilkin, Nick JR Monticello 2:13.61
4 Moss, Issac SR Mt. Zion 2:13.82
5 Herberling, John SO Taylorville 2:14.69
6 Leake, Evan FR Mt. Vernon 2:15.22
7 Stack, Alex JR Champaign Central 2:16.91
8 Crossley, Curtis SO Columbia 2:18.68
9 Jones, Garrett SR Mattoon 2:19.60
10 Stauffer, Max SO Clinton 2:20.11
11 Tate, Eric SR Monticello 2:20.37
12 Tate, Braden SO Salem 2:20.65
13 Uribe, Cruz FR Centralia 2:20.76
14 Simmons, Joe SO Centennial 2:21.59
15 Schmidt, Dallas FR Harrisburg 2:22.91
16 Reiss, Jay JR Mt. Vernon 2:23.28
17 McKneelen, Riley SR Rochester 2:24.04
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cable, Josh SR Rochester 1:58.92 10
2 McNicol, Mathew SR Mascoutah 2:00.56 8
3 Kremer, Mitchell SR Mattoon 2:01.99 6
4 Oakley, Nick SR Charleston 2:04.44 4
5 Johnson, Brandon SR Mascoutah 2:05.50 3
6 Hall, Jonathan SR Greenville 2:05.65 2
7 Miller, John SR Champaign Central 2:07.88 1
8 Towle, Colton SR Herrin 2:08.58
9 Walton, Carter JR Taylorville 2:10.13
10 Millis, Alan SR Paris 2:10.55
11 Reed, Micha JR MacArthur 2:11.21
12 Cramsey, Clayton SO Effingham 2:12.50
13 Kasinger, Seth SO Pekin 2:13.97
14 Maquet, Jacob SR Prairie Central 2:15.22
15 Mitchell, Dalshaun SO Centralia 2:17.92
16 Allsop, Spencer SR Normal West 2:19.71
17 Hendriex, Terry SO Clinton 2:24.36

Men's 1600m Run Class A   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Budde, Derick FR Altamont 5:20.60
2 Lashuay, Garrett SR Oakwood 5:27.45
3 Carpenter, Jace JR St. Thomas More 5:28.35
4 Escobedo, Brandon FR Central A & M 5:37.60
5 Amador , David SR Tri-Point 5:40.71
6 Jackson, Corey FR Altamont 5:41.70
7 Herrera, Carlos FR Casey-Westfield 5:42.01
8 McLeroy, Lucas JR Central A & M 5:49.28
9 Bruner , Anthony SO Tri-Point 5:54.26
10 Wauchope, Daniel FR St. Anne 6:03.61
11 Feucht, Josh FR Lowpoint-Washburn 6:04.85
12 Thierer, Aaron FR Lowpoint-Washburn 6:08.11
13 Howard, Ethan SR Villa Grove 6:11.75
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Aldunate, Vicente SR University (Urbana) 5:12.03
2 Morse, Trevor SO Paxton-Buckley-Loda 5:15.98
3 Helka, Cameron JR Oakwood 5:16.64
4 Leesch, Gerald SO North Shore Country Day 5:17.62
5 Ellis, John SO Warrensburg-Latham 5:18.84
6 Kauzlarich, Thomas SR Tri-Valley 5:18.95
7 Rushing, Sasha SO University (Urbana) 5:22.96
8 Sarver, Jarrett SR Cowden-Herrick 5:23.61
9 Helmink, Clayton SR St. Anthony 5:26.09
10 VanDuersen, Chase SO St. Anne 5:28.00
11 Brown, Luke JR Shelbyville 5:29.32
12 Schilling, Joshua JR Vandalia 5:30.99
13 Jalley, Rydon JR Warrensburg-Latham 5:31.75
14 Price, Ian SO Villa Grove 5:47.49
15 Kanitz, River SO Shiloh 5:50.06
16 Sandschafer, Victor SR Newton -
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Horn, Evan SO Williamsville 4:57.54
2 St. Julien, Alec JR Paxton-Buckley-Loda 4:59.40
3 Bonnell, Wyatt JR Robinson 4:59.58
4 Moore, Braden SO Pleasant Plains 5:02.12
5 Wright, Maverick SO Robinson 5:03.45
6 More, Nathan JR Palestine 5:09.45
7 Taylor, Dylan SO Cowden-Herrick 5:10.51
8 Mattsey, Brandon FR St. Joseph-Ogden 5:10.55
9 Stillwell, Dylan FR Marshall 5:11.46
10 Rohdemann, Cody SO Shelbyville 5:12.50
11 Titus, Brody SR Neoga 5:12.77
12 Thomas, Ryan SR Bloomington Central Catholic 5:12.88
13 Dust, Brian FR St. Anthony 5:13.36
14 Davis, Landon JR Nashville 5:29.18
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hall, Logan SR Arthur 4:21.16 10
2 Yamco, Shane JR Riverton 4:32.55 8
3 Landon, Jason SR Carlinville 4:33.34 6
4 Bogard, Negus SO Palestine 4:35.31 5
5 Dionesotes, Will SR Bloomington Central Catholic 4:37.48 4
6 Wegman, Reiss SR Wesclin 4:39.06 3
7 Pridemore, Braden SR St. Joseph-Ogden 4:41.33 2
8 Mumford, Justin FR Wesclin 4:41.92 1
9 Sumer, Leland SO Tremont 4:43.83
10 Ross, Cort SO Casey-Westfield 4:53.13
11 Sanders, Otis JR Pleasant Plains 4:54.75
12 Pflederer, Jesse SR Tremont 5:04.80
13 Wells, Ryan SR Marshall 5:11.11
14 Johnson, Reece FR Neoga 5:17.08
15 Labaw, Landon SR Salt Fork (Catlin) 5:19.54

Men's 1600m Run Class AA   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hall, Elijah JR Rantoul 4:55.65
2 Emmerich, Aaron JR Mattoon 5:04.30
3 Black, Ethan FR Clinton 5:06.17
4 Sturm, Ethan SO Columbia 5:11.95
5 Welford, Steed FR MacArthur 5:13.62
6 Kirts, Kegan FR Mattoon 5:14.81
7 Grove, Ryker SR Greenville 5:18.46
8 Herbert, Carter SO Centennial 5:18.87
9 Foster, Josh SR Columbia 5:21.90
10 Richards, Tyler SR Lanphier 5:22.13
11 Dickey, Conner SR MacArthur 5:31.33
12 Bennett, Jeffrey FR Paris 5:32.81
13 Brown, Ryan SR Taylorville 5:33.95
14 Schaefer, Chris SR Effingham 5:34.98
15 Ruiz, Adrien JR Prairie Central 5:49.03
16 Trembley, Joey SO Prairie Central 6:21.88
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cherry, Christopher FR Taylorville 4:49.42
2 James, Landon FR Mt. Vernon 4:49.76
3 Taylor, Darion SR Mascoutah 4:55.80
4 Cox, Jarrett FR Unity (Tolono) 4:56.75
5 Davis, Keegan JR Monticello 4:58.16
6 Herren, Matt FR Rochester 4:59.37
7 Smith, John JR Champaign Central 5:00.75
8 Mitchell, Colton JR Rochester 5:01.21
9 O'Donnoll, Connor FR Unity (Tolono) 5:02.81
10 Niemerg, Lance SR Charleston 5:03.97
11 Gossett, Jonathan SO Rantoul 5:04.82
12 Yentes, Chance SO Centennial 5:05.32
13 Brennan, Ty SO Clinton 5:05.93
14 Bradshaw, Isaiah JR Mt. Vernon 5:06.95
15 Mercer, Robert JR Champaign Central 5:07.59
16 Hughes, Tyler SR Olney (Richland County) 5:15.10
17 Lopez, Alfredo SO Effingham 5:30.82
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Powell, Mathias JR Mahomet-Seymour 4:25.76 10
2 Hodge, Ryan SR Mahomet-Seymour 4:27.21 8
3 Wimberley, Hayden SR Salem 4:28.98 6
4 Havis, Cassius SO Alton 4:31.66 5
5 Wetzel, Charlie SO Normal West 4:32.41 4
6 Oakley, Nick SR Charleston 4:34.55 3
7 Helmuth, Alex SR Monticello 4:37.60 2
8 Formea, Will JR Springfield 4:37.92 1
9 Jones, Mason SR Mt. Zion 4:38.86
10 Cozzi, Casmir JR Mascoutah 4:41.26
11 Forness, Sam SO Springfield 4:44.35
12 Correll, Crede JR Centralia 4:48.99
13 Harlan, Brooks FR Centralia 4:49.83
14 Bush, Gabriel JR Normal West 4:51.23
15 Webster, Dawson SR Salem 4:51.25

Men's 3200m Run Class AA   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Woodard, Cameron JR Unity (Tolono) 10:05.54 10
2 Ames , Austin JR Charleston 10:19.04 8
3 Blackwell, Brody JR Pekin 10:20.45 6
4 Thompson, Patrick SR Mascoutah 10:22.84 5
5 Fenton, Carson JR Mt. Zion 10:23.05 4
6 Herren, Matt FR Rochester 10:23.30 3
7 Boughter, Kyle SO Springfield 10:30.72 2
8 Thomas, Reid JR Clinton 10:37.96 1
9 Sturm, Ethan SO Columbia 10:38.44
10 Brothers, Jared SO Centralia 10:53.39
11 Treakle, Kyle JR Champaign Central 10:55.75
12 Case, Matthew SO MacArthur 11:03.20
13 Lopez, Alfredo SO Effingham 11:03.42
14 Bright, Ethan JR Monticello 11:08.53
15 Wilcoski, David SO Mahomet-Seymour 11:13.04

Men's 3200m Run Class A   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 McCune, Isiah JR St. Joseph-Ogden 10:19.94 10
2 Ross, Cort SO Casey-Westfield 10:24.07 8
3 Melin, Steven JR Pleasant Plains 10:30.68 6
4 Hall, Layton FR Arthur 10:38.56 5
5 Lippold, Bailey JR Carlinville 10:42.42 4
6 McClellan, Kort JR Cumberland 10:51.08 3
7 Tang, Matty SO University (Urbana) 11:01.54 2
8 WROBEL, AJ SO St. Thomas More 11:04.83 1
9 Amdahl , Koty SO Robinson 11:08.99
10 Vogel, Josh FR Bloomington Central Catholic 11:18.56
11 Barrett, JD JR Tuscola 11:23.77
12 Cox, Braden FR Neoga 11:31.18
13 Duduit, Lucas SR Pana 11:57.33
14 Walter, Zac SR Williamsville 12:01.42
15 Jackson, Corey FR Altamont 12:06.11

Men's 60m Hurdles Class AA   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Knuffman, Kolton FR Monticello 10.11
2 Lewis, Holden FR Effingham 10.42
3 Taylor, Aaron SR Centralia 10.55
4 Adams, Nate FR Rochester 10.91
5 Sims, Roosevelt FR Southeast (Springfield) 11.43
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Palmore, Collier JR Prairie Central 9.67
2 Powell, Branden FR Salem 10.16
3 Meredith, Robin SO Southeast (Springfield) 10.24
4 Stone, JT JR Harrisburg 10.59
5 Marschewski, Tyler JR Effingham 10.87
6 Huber, Will SO Lanphier 12.37
7 Coleman, Phillip SR Mascoutah 9:31.00
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Anthony , Robert SR Herrin 9.37
2 Green, Cameron SO Clinton 9.41
3 Weder, Jacob SO Mattoon 9.52
4 Johnston, Travis SR Mt. Vernon 9.54
5 Spence, Jack JR Monticello 9.54
6 Baumgartner, Kai SO Champaign Central 9.96
7 Vest, Dawson FR Pekin 10.61
8 Williams, Armond SO Mascoutah 10.68
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Donaldson, Justus SR Mattoon 8.98 1
2 Deadmond, Brent SR Centralia 9.20
3 Blanton, Peyton JR Olney (Richland County) 9.46
4 Richardson, Anfernee SR MacArthur 9.60
5 Kinnett, Garet SR Rantoul 10.31
6 Mullenix, Caleb JR Paris 10.38
7 Sutton, Logan SO Pekin 10.41
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Neal, Niko SR Harrisburg 8.19 10
2 Migut, Steven SR Unity (Tolono) 8.23 8
3 Williams, Robert JR Springfield 8.59 6
4 Bumpers, Jonathan SR Alton 8.72 5
5 Walker, Terry JR Alton 8.76 4
6 Krieger, Aidan SR Prairie Central 8.78 3
7 Robertson, Donnell JR Rantoul 8.92 2

Men's 60m Hurdles Class A   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Knoblett, Chase JR Palestine 9.31
2 Collins, Nick FR Central A & M 11.66
3 Richey, Manolin SO Villa Grove 11.91
4 Briseno, Eusabio SR Arthur 12.05
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Baczkowski, Jacob SR Central A & M 10.57
2 Elliot, Brandon SR Williamsville 10.74
3 Gooch, Taylor SR Wesclin 10.79
4 Shirley, Kehm SO Villa Grove 11.54
5 Jones, Silas SO University (Urbana) 11.55
6 O'Connor, Will SR North Shore Country Day 12.96
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hewerdine, Kris SR Paxton-Buckley-Loda 10.12
2 Edwards, Alec JR Cowden-Herrick 10.14
3 Henderson, Josh SR Warrensburg-Latham 10.42
4 Butts, Gavin FR Warrensburg-Latham 10.57
5 GIBAS, JON JR St. Thomas More 10.58
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kibler, Jake SO Tuscola 9.84
2 Rieches, Hanson JR St. Joseph-Ogden 9.85
3 Brewer, Calvin JR Riverton 10.30
4 Goss, Brodie JR Sullivan 10.41
5 Stanley, Jacob SO Newton 10.57
6 Labaume, Brice JR Cumberland 10.72
7 Eaton, Braden SR Neoga 10.94
8 Stieghorst, Blaze SO Tremont 11.11
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wilson, Caine JR Salt Fork (Catlin) 9.04 3
2 Lietz, Gavyn JR Nashville 9.15 1
3 Omoniyi, Blessing FR University (Urbana) 9.47
4 Smith, Braydon SO Shelbyville 9.63
5 Mizeur, Mason JR Pana 9.73
6 Ingram, Kevin SR Pleasant Plains 9.75
7 Aulds, Jackson SO Nashville 9.96
Finals Heat #6
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Adams, Shamar JR DuQuoin 8.67 10
2 Halford, Keigan JR Pleasant Plains 8.92 8
3 Carver, Kyle SR Casey-Westfield 8.93 6
4 Pullen, Turner SR Shelbyville 8.94 5
5 Wolf, Grayson JR Robinson 8.96 4
6 Robinson, Kyle SR DuQuoin 9.05 2

Men's 4 x 200m Relay Class A   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Casey-Westfield A Luke Anderson, Trenton Day,
Loggan Thompson, Nate Fouty
1:45.32
2 Lowpoint-Washburn A Carson Connelly, Trent Weldon,
Braiden Steffen, Jose Vasquez
1:52.58
3 Bloomington Central Catholic A Alec Latsuka, Brandin Hauck,
Sean Peyres, Will Foley
2:00.33
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Oakwood A Cody Hansbraugh, Antonio Carrion,
Cameryn Taylor, Colby Smiley
1:44.96
2 Cowden-Herrick A Dylan Webster, Destin Lewis,
Zach Burks, Walker Brown
1:45.41
3 Tri-Valley A Brock Fitzgerald, Zac Simon,
Cole Maxedon, Jared Reiling
1:45.86
4 Neoga A Michael Dietz, Braden Eaton,
Kaige Logsdon, Blake Fairbanks
1:49.53
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Robinson A Kasey Cornwell, Jake Servison,
Trenton Rodgers, Cade Walker
1:43.45
2 Shelbyville A Josh Agin, Dalton Hoadley,
Brayden Lynch, Cole Dannebeger
1:46.51
3 Altamont A Dylan Marble, Tim Moore,
Donovan Delaney, Kolby Brewer
1:48.40
4 Williamsville A Grant Riperda, Garrett Franklin,
Braden Voights, Daetayvian Woodson
1:48.67
5 Central A & M A Keagan Bagley, Brady Patton,
Riley Black, Cord Fenton
1:49.23
6 St. Anthony A Javian Boatman, Wade Lawrence,
Kennan Walsh, Mick Willenborg
-
Finals Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 St. Joseph-Ogden A Lane Gaskin, Brady Buss,
Kaleb Harshbarger, Rilley Baker
1:38.20 5
2 Arcola A Jorge Macias, Diego Perez,
Ivan Franco, Conner Strader
1:40.83 1
3 Nashville A Jackson Aulds, Daymeon Baugh,
Tyson Huge, Tabor Kozuszek
1:41.04
4 Pana A Jared Beyers, Eli Waterman,
Ben Holthaus, Lane Perry
1:41.22
5 Tuscola A Matthew Cantu, Ben Dixon,
Brandon Douglas, Noah Woods
1:41.41
6 St. Anne A Christian Nietfeldt, Martin Cintora,
Caleb Baines, Terron Shaw
1:45.34
Finals Heat #5
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Wesclin A KJ Corley, Ryan Kattenbraker,
Bryan Knopp, Ryan Alvis
1:39.33 4
2 Newton A Peyton Doughty, Adam Bridges,
Trenton Duncan, Rhett Kocher
1:40.60 2
3 Shiloh A Dameon Bolton, Levi Coonce,
Michael Hawkins, Ramsey Hunt
1:41.19
4 Salt Fork (Catlin) A Will Anderson, Brady McMasters,
Caine Wilson, Max Branigan
1:41.65
5 Cumberland A Ryan Yaw, Wyatt Brant,
Blayne Donsbach, Myles Gerhardt
1:41.72
6 Vandalia A Devon Little, Dylan Garrett,
Chase Evans, Trevor Smalls
1:44.49
Finals Heat #6
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Warrensburg-Latham A Diondre Lewis, Jarius Ingram,
Jorden Tedford, Dionte Lewis
1:35.98 10
2 Paxton-Buckley-Loda A Mason Ecker, Jonathan Muller,
TJ Jones, Riley Cuppernell
1:36.13 8
3 Pleasant Plains A Sam McAfee, Hunter Tapscott,
Jonah Miller, Keigan Halford
1:37.71 6
4 Tremont A Colton Polhemus, Jayden Kellum,
Sean Meyer, Timothy Rice
1:39.45 3
5 Villa Grove A Trevor Reberger, Tristan Harrison,
Kehm Shirley, Chase Burwell
1:44.44
6 Arthur A Finnian Davison, Laytin Pratt,
Eusabio Briseno, Billy Fifer
1:56.05

Men's 4 x 200m Relay Class AA   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Mattoon A Elmon Taylor, Jacob Weder,
Jack Pilson, Michael Brown
1:41.30
2 Champaign Central A Matt Tyner, Devin Edwards,
Vashon Frazier, Correyante Boyd
1:42.03
3 Salem A Logan Brooks, Kaden Wayer,
Donovan Williams, Branden Powell
1:42.99
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Pekin A Christian Hall, Dallas Haynes,
Tyler Cummins, Dylan Christopherson
1:38.24
2 Centennial A Davon Minor, Josh Hassell,
Vernaud Mondika, Ayize Gwebu
1:39.88
3 Herrin A Robert Anthony, David Carlson,
Jackson Yates, Colin Mygeto
1:41.05
4 Greenville A Isaac Green, Brandon Hamel,
Colton Durbin, Tyler Lewis
1:41.44
5 Taylorville A Jagger Moore, Yemi Odugbesan,
Justin Wright, Griffin Davis
1:41.64
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Prairie Central A Lee Zimmerman, Connor Haab,
Wes Semmerling, Keegan Stein
1:38.44
2 Monticello A Lucas Lieb, Rye Johnson,
Jacob Boss, Jack Spence
1:38.92
3 Paris A Alex Brock, Colby Kindred,
Coy Landrum, Parker Gann
1:42.46
4 Charleston A Dayton Black, Blake Garrett,
Austin Gotschall, Ky'Sean Green
1:42.52
5 Clinton A Kyle Johnson, Tyrese Petty,
Clayton Welch, Sam Rich
1:42.53
6 Rochester A Zach Bax, Braden Stock,
Blake Charles, Ben Duban
1:42.70
Finals Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Columbia A Brandon Hall, Londyn Little,
Donovan Bieber, Tyler Hoguet
1:37.10 6
2 Mt. Vernon A Brody Rutherford, Cade Scarbrough,
Isaiah Dameron, Evan Owens
1:37.69 2
3 Effingham A Braden Hasty, Kody Line,
Terrance Hill, Jack Woelfer
1:37.76 1
4 Southeast (Springfield) A Jason Hacker, David Emuze,
Carlos Stakely, Josh White
1:39.49
5 Lanphier A Mulik Williams, Perrion Bolden,
Marvin Broomfield, William Crawford
1:39.54
6 Centralia A Brent Deadmond, Matthew Patrick,
Akeel Johnson, Johnathan Keeler
1:39.71
Finals Heat #5
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Unity (Tolono) A Dawson Kaiser, Steven Migut,
David Martin, Jackson Schweighart
1:35.06 10
2 Alton A Earlie Brown, Demontra Wilson,
Jonathan Bumpers, Terry Walker
1:35.31 8
3 Mascoutah A Timothy Middleton, Devin Wills,
Sam Schiller, Eddie Wilson
1:37.13 5
4 Normal West A Latre Billups, Bryce Hess,
Elijah Pitman-Phillips, Jaylin Johnson
1:37.23 4
5 Springfield A Matthew Abe-Bell, Robert Williams,
Wendel Burnes, Tyrone Treadwell
1:37.24 3
6 Rantoul A Dillion Harper, LJ Lewis,
Taveous Bell, Angelo Brown
1:37.97

Men's 4 x 400m Relay Class AA   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Prairie Central A Aidan Krieger, Jacob Maquet,
Wes Semmerling, Keegan Stein
3:47.75
2 Mattoon A Myles Woodard, Jack Pilson,
Michael Brown, Jakai Johnson
3:51.16
3 Clinton A Kyle Johnson, Tyrese Petty,
Sam Rich, Clayton Welch
3:58.72
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Lanphier A Gavin Blisset, Perrion Bolden,
Mulik Williams, Andrew Dosie
3:54.94
2 Mt. Vernon A Evan Owens, Brody Rutherford,
Weston Riding, Evan Leake
3:57.85
3 Olney (Richland County) A Brady Thompson, Gavin Kirby,
Owen Powell, Tyler Hughes
4:01.43
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Southeast (Springfield) A Josh White, Carlos Stakely,
Jason Hacker, Opeoluwa Jones
3:44.60
2 Pekin A Devin Tovrea, Ethan Hall,
Christian Hall, Branden Langenbahn
3:45.24
3 Centennial A Ayize Gwebu, Henry Hornbrook,
Samuel Daniel, Luke Manolakes
3:45.45
4 Monticello A Jacob Boss, Josiah Ratts,
Luke Sokolowski, Nick Wilkin
3:48.71
5 Taylorville A Jagger Moore, Carter Walton,
John Herberling, Justin Wright
3:48.72
6 Champaign Central A Ben Hoyer, Sean Mulcahey,
Alex Stack, Vealan Gandy
3:50.31
Finals Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Mascoutah A Mathew McNicol, Brandon Johnson,
Kyle Little, Alex Midkiff
3:33.30 10
2 Springfield A Matthew Abe-Bell, Robert Williams,
Qa'Ron Hawkins, Ryan Waldinger
3:41.88 4
3 Rochester A Seth Walters, Elliot Staley,
Josh Cable, Ben Duban
3:44.25 1
4 Columbia A Brandon Hall, Eli King,
Ryan Groszek, Tyler Hoguet
3:47.83
5 Effingham A Tristin Duncan, Zeel Patel,
Kaleb Kihne, Clayton Cramsey
3:48.48
6 Salem A Kaden Wayer, Hayden Wimberley,
Tyson Mann, Ardi Seljimi
3:49.49
Finals Heat #5
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Mahomet-Seymour A Callan Whitehouse, Adam VonHolten,
Riley Fortune, Brandon Bretz
3:34.40 8
2 Alton A Kelvin Cummings, Ahmad Sanders,
Demontra Wilson, Terry Walker
3:35.35 6
3 Paris A DJ Fessant, Coy Landrum,
Alan Millis, Caleb Mullenix
3:40.26 5
4 Charleston A Dayton Black, Ky'Sean Green,
Nick Oakley, Josh Hoh
3:42.39 3
5 Rantoul A Kayon Cunningham, Luke Zech,
Elijah Hall, Jerry Harper
3:44.11 2
6 Normal West A Jaylin Johnson, Michael Cleary,
Tyler Dunn, Scott Tippy
3:46.23

Men's 4 x 400m Relay Class A   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Shelbyville A Braydon Smith, Dalton Hoadley,
Kaden Sabbattini, Cole Dannebeger
4:02.73
2 Lowpoint-Washburn A Trey Brown, Michael Rasmuson,
Dustin Shawback, Carson Connelly
4:16.25
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Robinson A Kasey Cornwell, Jake Servison,
Kobe Lorance, J.D. Caballero
3:55.90
2 North Shore Country Day A Alessandro Colzi Risaliti, Aidan Zavala,
Adam Terhaerdt, Will O'Connor
3:57.61
3 Central A & M A Joseph Rund, Brady Patton,
Riley Black, Cord Fenton
4:03.98
4 Neoga A Zack Gresens, Trevor Roy,
Trevor Fletcher, Reece Johnson
4:05.73
5 Cowden-Herrick A Zach Burks, Ditton Curl,
Alec Edwards, Destin Lewis
4:15.41
6 Vandalia A Nic Wollerman, Ethan Durbin-Flack,
Matthew Hobler, Chase Evans
4:16.83
Finals Heat #3
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Bloomington Central Catholic A Will Foley, Jack Moews,
Will Dionesotes, Mael Kazigwa
3:45.70 2
2 University (Urbana) A Curtis Althaus, Kaden Canales,
Adit Kalsotra, Isandro Malik
3:46.82
3 Williamsville A Keaton Hill, Grant Riperda,
Keegan McGann, Chase Law
3:48.63
4 Shiloh A Dameon Bolton, Michael Hawkins,
JC Walker, Levi Coonce
3:49.08
5 St. Anthony A Blake Fitzgerald, Mick Willenborg,
Kennan Walsh, Jack Nuxoll
3:55.78
6 St. Anne A Jose Pizano, Luke Fox,
Teondre Shannon, Jesse Page
4:15.19
Finals Heat #4
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Paxton-Buckley-Loda A Jordan Giese, Jonathan Muller,
Kody Harrison, Riley Cuppernell
3:44.34 4
2 Arcola A Sam Crane, Conner Strader,
Ivan Franco, Ben Crane
3:46.39 1
3 Salt Fork (Catlin) A Dawson Rogers, Keegan Talbott,
Max Branigan, Caine Wilson
3:48.41
4 St. Joseph-Ogden A Brady Buss, Kaleb Harshbarger,
John Acklin, Andrew McDermott
3:51.44
5 Casey-Westfield A Blake Currey, Kyle Carver,
Luke Anderson, Loggan Thompson
3:53.17
6 Newton A Blaine Murray, Jadon Kuhl,
Seth Weber, Aaron Buttery
3:55.85
Finals Heat #5
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Warrensburg-Latham A Diondre Lewis, Jarius Ingram,
Jorden Tedford, Dionte Lewis
3:37.29 10
2 Pleasant Plains A Sam McAfee, Jonah Miller,
Jack McFadden, Luke McGraw
3:40.28 8
3 Tremont A Colton Polhemus, Timothy Rice,
Titus Thompson, Dalton Petro
3:40.92 6
4 Nashville A Tabor Kozuszek, Caleb Zgonina,
Gavin Love, Brandon Schnitker
3:44.13 5
5 Carlinville A Jason Landon, Jacob Landon,
Briley Roper, Tyler Hughes
3:45.57 3
6 Altamont A Patrick Tkachuk, Donovan Delaney,
Dylan Marble, Tyler Stuckemeyer
4:08.03

Men's 4 x 800m Relay Class AA   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Mattoon A Garrett Jones, Tyler Warner,
Chance Kremer, Mitchell Kremer
8:43.78 3
2 Taylorville A Christopher Cherry, Carter Walton,
Ryan Brown, John Herberling
8:45.45 2
3 Pekin A Jayden Tabb, Seth Kasinger,
Andrew Wolfe, Bennett Custer
8:56.00 1
4 Columbia A Ryan Groszek, Tristan Oestreich,
Curtis Crossley, Eli King
8:56.93
5 Olney (Richland County) A Gavin Kirby, Cole Simpson,
Barak Berger, Brady Thompson
9:10.82
6 Alton A Gerard Bruce, Jaylon Harrison,
Issak Evans, Daniel Rojo
9:42.51
7 Charleston A Kevin Caltry, Finn O'Neal,
Noah Oakley, Austin Gotschall
9:48.26
8 Lanphier A Gavin Blisset, Tyler Richards,
Martrell Richards, Cannon Garcia
9:48.57
9 Paris A Kyle Bauermeister, Jeffrey Bennett,
Karson Whitaker, Richard Lin
9:51.61
10 Prairie Central A Jacob Maquet, Drew Chaplin,
Adrien Ruiz, Joey Trembley
10:54.00
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Normal West A Spencer Allsop, Michael Cleary,
Tyler Dunn, Charlie Wetzel
8:30.52 10
2 Centennial A Zach Dixon, Michael Tanksley,
Samuel Daniel, Luke Manolakes
8:32.12 8
3 Monticello A Josiah Ratts, Luke Sokolowski,
Grant Ginalick, Alex Helmuth
8:32.94 6
4 Rantoul A Kayon Cunningham, Jerry Harper,
Jonathan Gossett, Elijah Hall
8:39.27 5
5 Mascoutah A Mathew McNicol, Kyle Little,
Brandon Johnson, Casmir Cozzi
8:42.57 4
6 Centralia A Dalshaun Mitchell, Matt Speidel,
Brooks Harlan, Crede Correll
8:59.49
7 Rochester A Riley McKneelen, Elliot Staley,
Seth Walters, Colton Mitchell
9:02.32
8 Springfield A Jack Flesner, Zach Kinison,
Sam Forness, Ryan Waldinger
9:03.34
9 Champaign Central A Alex Stack, John Miller,
Noah Brunson, John Smith
9:20.87
10 Mt. Vernon A Nate Blevins, Eli Epplin,
Landon James, Evan Leake
9:25.60
11 Effingham A Zeel Patel, Brady Chaves,
Gabe Schuette, Chris Schaefer
10:09.25

Men's 4 x 800m Relay Class A   Top↑

Finals Heat #1
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Williamsville A Evan Horn, Keegan McGann,
Chase Law, Keaton Hill
8:56.25 4
2 St. Anne A Jesse Page, Weston Lusinski,
Levi Strong, Chase VanDuersen
9:17.62
3 Tuscola A Bradley Kramer, Michael Holmes,
Mason Day, Jake Dyer
9:21.83
4 Warrensburg-Latham A Rydon Jalley, Logan Wendell,
John Ellis, Owen Terneus
9:23.70
5 St. Anthony A Drew Dust, Moises Lemus,
Noah Tegeler, Ty Wiedman
9:27.80
6 Tri-Valley A Drew Guimond, Mathew Kovich,
Caleb Stevenson, David Knipp
9:29.04
7 Neoga A Trevor Fletcher, Brody Titus,
Trevor Roy, Reece Johnson
9:34.98
8 Shelbyville A Luke Brown, Will Miller,
Obadiah Kaiser, Cody Rohdemann
9:51.33
9 Lowpoint-Washburn A Trey Brown, Michael Rasmuson,
Hunter Thierer, Dustin Shawback
10:17.81
10 Altamont A Derick Budde, Patrick Tkachuk,
Tyler Stuckemeyer, Corey Jackson
10:20.31
11 Arcola A AJ Gobert, Mason Gentry,
Jakob Sullivan, Emilio Martinez
10:21.68
12 Shiloh A Cody Weber, Ross Petty,
River Kanitz, Bradey Stone
10:31.67
13 Central A & M A Yeager Minnot, Griffin Brown,
Blake Schinzler, Brandon Escobedo
-
Finals Heat #2
Team Name Squad Athlete Name Mark Points
1 Pleasant Plains A Otis Sanders, Nick Sunley,
Brock Brummett, Luke McGraw
8:43.11 10
2 Marshall A Gage Fraser, Ryan Wells,
Reece Hutchinson, Adam Richey
8:53.19 8
3 Wesclin A Collin Henderson, Justin Mumford,
Caidin Schrage, Reiss Wegman
8:53.88 6
4 Salt Fork (Catlin) A Keegan Talbott, Logan Appelman,
Landon Labaw, Dawson Rogers
8:54.12 5
5 Tremont A Leland Sumer, Titus Thompson,
Jesse Pflederer, Dalton Petro
8:56.69 3
6 Paxton-Buckley-Loda A Kody Harrison, Alec St. Julien,
Nik Schnabel, Jordan Giese
9:00.23 2
7 Newton A Ben Carr, Tucker Rieman,
Collin Harris, Victor Sandschafer
9:08.17 1
8 Robinson A Lukas Baird, Wyatt Bonnell,
Maverick Wright, Kobe Lorance
9:08.26
9 Nashville A Caleb Zgonina, Landon Davis,
Gavin Love, Brandon Schnitker
9:13.41
10 University (Urbana) A Cedric Swearingen, Brian Zilles,
Sam Atkinson, Nathan Durkin
9:37.32
11 Bloomington Central Catholic A Alex Bingham, Jacob Bingham,
Ethan Arndt, Alex Zlatic
9:50.78
12 Arthur A Aiden Stewart, Justin Miller,
Jamison Rocke, Austin Plank
9:55.43

Men's High Jump Class AA   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Decker, Jonathan SR Unity (Tolono) 6' 4.0" 10
2 Buchanan, Antonio JR Centennial 6' 2.0" 8
3 Wright, Karl JR Lanphier 6' 2.0" 6
4 Rauch, Austin SR Clinton 6' 0.0" 5
5 Line, Kody SR Effingham 6' 0.0" 4
6 Hawkins, Trammell FR Mt. Vernon 6' 0.0" 3
7 Matthews, Hunter JR Greenville 5' 10.0" 2
8 White, Josh SR Southeast (Springfield) 5' 10.0" 0.5
9 Voges, Alex SR Columbia 5' 10.0" 0.5
10 Gary, Jaylen JR Springfield 5' 8.0"
11 Duenas, Jordan JR Olney (Richland County) 5' 6.0"
12 Bachtold, Jake SO Prairie Central 5' 6.0"
13 Donath, Jacob SR Pekin 5' 6.0"
14 Womack, Ju'qui JR Alton 5' 6.0"
15 Spence, Jack JR Monticello 5' 6.0"
16 Underwood, Colton SR Paris 5' 6.0"
17 Midkiff, Alex JR Mascoutah 5' 6.0"
18 Watson, Kaleb JR Salem 5' 6.0"
19 Grasl, Ethan SR Mattoon -
20 Thaxton, Noah FR Harrisburg -
21 Gotschall, Adam SO Charleston -
22 Lewis, LJ JR Rantoul -
23 Billups, Latre FR Normal West -

Men's Pole Vault Class A   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Witts, Cameron JR Williamsville 15' 0.0" 10
2 Bachtold, Garret JR Paxton-Buckley-Loda 15' 0.0" 8
3 Pedigo, Logan SR Sullivan 12' 6.0" 6
4 Webster, Dylan JR Cowden-Herrick 12' 6.0" 5
5 Withers, Cameron SO Vandalia 12' 6.0" 4
6 Daugherty, Isaac SO Carlinville 12' 6.0" 3
7 Delaney, Donovan SO Altamont 12' 0.0" 2
8 Ciborowski, Kyle SR Wesclin 12' 0.0" 1
9 Kile, Wes SO Pana 11' 6.0"
10 Peacock, Nolan SO St. Joseph-Ogden 11' 6.0"
11 Russell, Gage JR Tuscola 11' 6.0"
12 Lietz, Gavyn JR Nashville 11' 0.0"
13 Fonner, Will SO St. Anthony 11' 0.0"
14 Crocker, Sam JR Pleasant Plains 10' 6.0"
15 Brant, Wyatt FR Cumberland 10' 0.0"
16 Meyer, Sean SO Tremont 9' 6.0"
17 Dietz, Michael SO Neoga -
18 McFarland, Camdyn SO Tri-Valley -
19 Goode, Colton JR Newton -

Men's Pole Vault Class AA   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Whitehouse, Callan SR Mahomet-Seymour 15' 6.0" 10
2 Ifft, Chandlar JR Prairie Central 15' 0.0" 8
3 Black, Dayton JR Charleston 13' 6.0" 6
4 Shannon, Quinn JR Unity (Tolono) 13' 0.0" 5
5 Morrissey, Alec SR Effingham 13' 0.0" 4
6 Cavender, Kody JR Harrisburg 12' 6.0" 3
7 Eaton, Jed JR Mattoon 12' 0.0" 2
8 Bartelsmeyer, Nick SR Herrin 11' 6.0" 1
9 Bahr, Nick SR Columbia 11' 6.0"
10 Brooks, Logan SO Salem 11' 0.0"
11 Scarbrough, Cade SR Mt. Vernon 10' 6.0"
12 McNicol, Mathew SR Mascoutah -
13 Kindred, Colby FR Paris -
14 Hartwig, Hunter JR Mt. Zion -
15 Haney, Dillion JR Olney (Richland County) -

Men's Long Jump Class AA   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Buckingham, Treshun SR Mascoutah 20' 8.25" 10
2 Emuze, David SO Southeast (Springfield) 20' 8.25" 8
3 Moffett, Rashid SR Rantoul 20' 6.5" 6
4 Owens, Evan SR Mt. Vernon 20' 3.75" 5
5 Jones, Dontea SR Centralia 20' 1.0" 4
6 Burnes, Wendel SR Springfield 20' 0.0" 3
7 Lee, A'Jonte SR Lanphier 19' 11.5" 2
8 Rauch, Austin SR Clinton 19' 11.5" 1
9 Rubin, Logan FR Salem 19' 10.5"
10 Harrison, Antonio SR Alton 19' 7.25"
11 Friend, Donnie JR Centennial 19' 7.0"
12 Brown, Michael SR Mattoon 19' 5.0"
13 Baumgartner, Kai SO Champaign Central 19' 4.25"
14 Hendrix, Matt JR Charleston 19' 2.5"
15 Billups, Latre FR Normal West 19' 2.0"
16 Hunsacker, Ronnie SO Columbia 19' 0.75"
17 Hill, Sebastain SO Pekin 18' 10.0"
18 Lewis, Tyler JR Greenville 18' 9.5"
19 Spence, Jack JR Monticello 18' 7.25"
20 Duncan, Tristin FR Effingham 18' 4.25"
21 Mullenix, Caleb JR Paris 18' 1.0"
22 LeQuatte , Luke SO Herrin 17' 11.5"
23 Moore, Jagger JR Taylorville 17' 6.25"
24 Wells, Jeffrey SO MacArthur 17' 5.75"
25 Thaxton, Noah FR Harrisburg 17' 5.75"
26 Breeden, Dalton SR Prairie Central 17' 4.5"
27 Warnes, Trey JR Unity (Tolono) 16' 5.0"
28 Charles, Blake SO Rochester 15' 5.0"
29 Wright, Garrett FR Olney (Richland County) 15' 0.25"

Men's Long Jump Class A   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Muller, Jonathan SR Paxton-Buckley-Loda 21' 0.5" 10
2 Spears, Brett SR Shelbyville 20' 8.75" 8
3 Rogers, Max SR Carlinville 20' 4.5" 6
4 McAfee, Sam JR Pleasant Plains 20' 0.0" 5
5 Edward, Dasani SO DuQuoin 19' 11.75" 4
6 Polhemus, Colton JR Tremont 19' 10.0" 3
7 Gresens, Zack SR Neoga 19' 9.75" 2
8 Smalls, Trevor JR Vandalia 19' 9.0" 1
9 Stevenson, Mitchell SR Altamont 19' 8.0"
10 Booth, Nick JR Palestine 19' 3.75"
11 Burcham, Leighton JR Sullivan 19' 1.5"
12 Althaus, Curtis FR University (Urbana) 18' 10.0"
13 Wheat, Jon SO Wesclin 18' 5.0"
14 Burks, Zach JR Cowden-Herrick 17' 11.0"
15 Ritchie , Jacob JR Tri-Point 17' 11.0"
16 Butler, Jacob SO Arcola 17' 10.0"
17 Simpson, Riley FR Robinson 17' 9.5"
18 Donsbach, Blayne SO Cumberland 17' 8.25"
19 Shaw, Terron SR St. Anne 17' 6.0"
20 Brewer, Calvin JR Riverton 17' 4.5"
21 Acklin, John SR St. Joseph-Ogden 17' 3.5"
22 Perry, Lane SO Pana 17' 3.0"
23 Brown, Griffin SO Central A & M 16' 4.5"
24 Franklin, Garrett FR Williamsville 15' 4.5"
25 Fitton, Gavin FR Lowpoint-Washburn 15' 2.25"
26 Rivas, Titus SO Illinois Lutheran 13' 3.75"

Men's Triple Jump Class AA   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Jones, Dontea SR Centralia 43' 1.0" 10
2 Emuze, David SO Southeast (Springfield) 42' 9.0" 8
3 Moffett, Rashid SR Rantoul 42' 2.25" 6
4 Fessant, DJ SR Paris 40' 9.75" 5
5 Wilson, Eddie SR Mascoutah 40' 0.75" 4
6 Hawkins, Qa'Ron JR Springfield 39' 10.5" 3
7 Williams, Levi JR Unity (Tolono) 39' 10.5" 2
8 Baumgartner, Kai SO Champaign Central 39' 10.25" 1
9 Steidinger, Wyatt JR Prairie Central 39' 9.0"
10 Miller, Jacob SR Effingham 39' 8.75"
11 Richardson, Anfernee SR MacArthur 38' 10.0"
12 Hunsacker, Ronnie SO Columbia 38' 9.75"
13 Fisher, Leslie FR Normal West 38' 5.0"
14 Stone, JT JR Harrisburg 38' 3.25"
15 Dunn, Sutton JR Olney (Richland County) 37' 11.75"
16 Hall, Ethan SR Pekin 37' 4.0"
17 Price, Caden SO Mattoon 37' 1.5"
18 Friend, Donnie JR Centennial 37' 1.0"
19 Rich, Sam JR Clinton 36' 0.0"
20 Stanton, Robert SR Salem 35' 11.0"
21 Spence, Jack JR Monticello 35' 7.25"
22 Ross, Kahlil SO Lanphier 33' 6.25"
23 Wright, Justin JR Taylorville -
24 Owens, Evan SR Mt. Vernon -

Men's Triple Jump Class A   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Edward, Dasani SO DuQuoin 42' 3.5" 10
2 Hunt, Ramsey SO Shiloh 41' 7.5" 8
3 Rogers, Max SR Carlinville 40' 11.5" 6
4 Webster, Dylan JR Cowden-Herrick 40' 8.5" 5
5 Farris, Logan SR Central A & M 39' 9.0" 4
6 Lietz, Gavyn JR Nashville 39' 6.75" 3
7 Fletcher, Trevor JR Neoga 39' 4.5" 2
8 Perez, Diego SO Arcola 39' 3.0" 1
9 Tedford, Jorden JR Warrensburg-Latham 39' 2.25"
10 McMasters, Brady SR Salt Fork (Catlin) 38' 2.75"
11 Burcham, Leighton JR Sullivan 37' 2.25"
12 Wollerman, Nic SR Vandalia 36' 2.75"
13 Ely, Zach SR Pleasant Plains 36' 0.5"
14 Wise, Cameron SR Oakwood 35' 7.25"
15 Stevenson, Caleb JR Tri-Valley 35' 3.5"
16 Weldon, Trent SO Lowpoint-Washburn 35' 1.25"
17 Miller, Colton SO Shelbyville 34' 9.5"
18 Shannon, Teondre SO St. Anne 34' 7.0"
19 Acklin, John SR St. Joseph-Ogden 34' 4.75"
20 Perry, Quinton SO Pana 33' 7.25"
21 Weber, Alex SR Robinson 32' 6.0"
22 Larimore, Solomon JR Tremont -
23 Adelman, Charlie FR Bloomington Central Catholic -
24 Nall, Will FR Arthur -

Men's Shot Put Class A   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Minnot, Yeager JR Central A & M 39' 9.5"
2 Vasquez, Jose FR Lowpoint-Washburn 38' 9.0"
3 Hille, Zache FR Neoga 35' 5.5"
4 Larimore, Jeb SR Tremont -
5 Byard, Kenyon JR Arcola -
6 Hamilton, Brady SO Pana -
7 Wallace, Logan FR St. Anthony -
8 Risely, Ben FR Central A & M -
9 Hansbraugh, Cody JR Oakwood -
10 Gebel, Noah FR Lowpoint-Washburn -
11 Mills, Benjamin FR Illinois Lutheran -
12 Kimmell, Noah JR Oakwood -
13 Cothern, Logan JR Pana -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Garza, Hugo SO Arcola 42' 3.5"
2 Means, Jaren JR Bloomington Central Catholic 41' 6.5"
3 Arnberger, Ben SR Williamsville 39' 9.0"
4 Durbin-Flack, Daniel JR Vandalia 37' 7.0"
5 Kretz, Martin JR Tri-Valley 36' 2.5"
6 Isaacs, George FR Tri-Valley 35' 6.5"
7 Blankenship, Tristan SR Warrensburg-Latham -
8 Sager, Michael SO St. Anthony -
9 Jones, Cameron SO Cumberland -
10 Allison, Jacob SO Cowden-Herrick -
11 Kollman, Jared SO Altamont -
12 Land, Miles SO Robinson -
13 Fouty, Nate SO Casey-Westfield -
14 Williams, Kevin SR Casey-Westfield -
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Cox, TJ SR Cumberland 45' 9.0" 4
2 Kirgan, Derek SR Nashville 42' 1.5"
3 Koonce, Peyton SR Shelbyville 40' 7.5"
4 Long, Gabe SR Carlinville 40' 0.5"
5 Lantz, Keegan SR Paxton-Buckley-Loda 39' 6.0"
6 Mills, Jacob SR Illinois Lutheran 38' 0.0"
7 Schisler, Sean FR Neoga 36' 9.0"
8 Bridges, Adam SO Newton 36' 8.0"
9 Chaterton, Max SO St. Joseph-Ogden 36' 4.0"
10 Sexe, Isaac JR Nashville 36' 3.5"
11 Carder, Owen SO Salt Fork (Catlin) -
12 Gilbert, Nate SR Villa Grove -
13 Burwell, Chase SO Villa Grove -
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Woodard, Hunter SR Tuscola 56' 0.5" 10
2 Olysav, Brad JR Williamsville 52' 0.5" 8
3 Cox, Max SR Shiloh 48' 8.0" 6
4 Brown, Nate SR Altamont 47' 9.0" 5
5 Rich, Jake JR Paxton-Buckley-Loda 45' 4.5" 3
6 Schmitt, Chase JR Pleasant Plains 45' 4.0" 2
7 Picazo, CJ JR Tuscola 44' 8.5" 1
8 Weber, Alex SR Robinson 42' 10.0"
9 Knott, Hayden FR St. Joseph-Ogden 42' 7.5"
10 Brown, Jacob JR Wesclin 42' 4.5"
11 Bair, Christian JR Wesclin 41' 11.0"
12 Taylor, Payton SO Salt Fork (Catlin) 41' 1.0"
13 Mose, Grant SO Shelbyville 39' 7.5"
14 Smith, Donovan SR Shiloh 39' 2.0"
Finals Heat #5
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Paul, Easton FR Bloomington Central Catholic -

Men's Shot Put Class AA   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Thurston, Nicholas SR Mascoutah 38' 11.0"
2 Hynes, Justice SR Centralia 38' 5.0"
3 Smith, Bryson SR Monticello 37' 2.5"
4 Ricketts, Austin JR Paris 37' 0.5"
5 Isaac, Williamson JR Charleston 36' 5.0"
6 Ford, Billy JR Salem 35' 2.0"
7 Martin, Owen JR Unity (Tolono) -
8 Stephens, Reid SO Olney (Richland County) -
9 Powell, Cale JR Unity (Tolono) -
10 Armistead, Dylan JR Taylorville -
11 Smith, Holden JR Normal West -
12 Simmons, Shyheem JR Normal West -
13 Hansen, Will SR Prairie Central -
14 Strothman, Nick SO Springfield -
15 Baskin, Donovon JR Springfield -
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Logue, Kevin SR Champaign Central 46' 10.0" 2
2 King, Adam JR Pekin 43' 3.0"
3 Westfall, Seth SR Clinton 42' 6.0"
4 Trumpy, Ethan JR Pekin 41' 3.5"
5 Silvey, Kolby JR Salem 40' 9.0"
6 Hanna, CJ SR Greenville 40' 4.0"
7 Campbell, Dohn JR Lanphier 39' 8.0"
8 Patterson, Kyle JR Clinton 39' 3.0"
9 Bryant, Tyler SR Greenville 38' 9.0"
10 Holten, Connor SO Columbia 38' 7.0"
11 Lord, Nathan JR Rantoul 38' 4.0"
12 Reed, Dylan FR Olney (Richland County) 38' 2.0"
13 Tyson, DeJahn JR Mascoutah 37' 9.0"
14 Kennell, Chad JR Taylorville 37' 3.0"
15 Block, Cooper JR Paris 36' 2.0"
16 Schutte, Ben SR Effingham 35' 4.5"
17 Washington, Chris SO Centralia -
Finals Heat #3
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hendershot, Hunter SO Mahomet-Seymour 53' 6.5" 10
2 Matson, Zach SR Prairie Central 51' 3.0" 8
3 Wells, Gage SR Herrin 51' 2.5" 6
4 Roberson, Jaquez SR Alton 48' 8.5" 5
5 VonAlven, Cody SR Lanphier 48' 6.0" 4
6 Alewelt, Clay SO Rochester 47' 5.0" 3
7 Runyon, Gunner JR Mattoon 46' 10.0" 1
8 Robertson, Donnell JR Rantoul 44' 5.5"
9 Smith, Payton JR Mattoon 44' 0.0"
10 Russell, Harley SR Mt. Zion 43' 8.0"
11 Marfell, Myles SR Alton 43' 6.0"
12 Dawson, Henry SO Monticello 43' 2.5"
13 O'Connor, Skyler SR Mahomet-Seymour 43' 2.0"
14 Evans, Spencer SO Centennial 42' 6.0"
15 Schniederjon, Frank SR Effingham 41' 4.0"
16 Green, Thomas JR Centennial 40' 4.5"
17 Barringer, Spencer JR Charleston 39' 0.5"
Finals Heat #4
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Shuman, Tiernan SO Rochester 38' 10.5"