Illinois Top Times (3A)

LIST OPTIONS
EVENT LIST
Men's 60m Dash Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name Time Meet Name Date
  1 Moore, Marcellus JR Plainfield North 6.94 Charger Invite 3/2/19
  2 Safo, Jamal SR Crete-Monee 6.95 Huntley Last Chance 3/16/19
  3 Stewart, Jermarrion JR Collinsville 7.01 Knight Boys Invitational 2/16/19
  4 Mcgoy, Deonte SR Alton 7.02(55) 2019 Jacksonville HS Indoor AA/AAA 3/1/19
  4 Johnson, Ricky SR Crete-Monee 7.02 HF ABC Invitational 3/1/19
  6 Thormo, Jason SR Grant 7.04 Huntley Boys Invitational 2/22/19
  6 Williams, Kamrin SR Bloom Twp. 7.04 Charger Invite 3/2/19
  8 Turner, Kaden JR Bloom Twp. 7.06 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  9 Bailey, Immanuel JR Moline 7.07 Sterling Indoor Tri 3/12/19
  9 Marsh, Jovan SO Marist 7.07 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  11 Edwards, Maurice FR Grayslake Central 7.09(55) NLCC Indoor Championships 3/7/19
  11 Wiatr, Adam SR Lake Park 7.09(55) DuKane Boys Indoor Championship 3/15/19
  13 Rush, Kamari JR Romeoville 7.10(55) SPC indoor championships 3/16/19
  13 Jefferson, Khullen JR Thornton Fractional South 7.10 First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
  13 Passarelli, Antonio JR Huntley 7.10 Central Rocket Indoor Boys Invite 3/8/19
  13 Perrin, Jahleel JR Stevenson 7.10 Huntley Boys Invite 2/22/19
  17 Holland, Syreal SR Rockford Auburn 7.11(55) Madison West Relays - Class A 3/30/19
  17 Jones, Kavon JR Crete-Monee 7.11 HF ABC Invitational 3/1/19
  17 Kwokenkwo, Isaiah SR Bradley-Bourbonnais 7.11 First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
  20 Bickel, John JR Andrew 7.12 Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  20 Obershan, Omar SR Oswego East 7.12 University High School Invitational 3/2/19
  20 Stewart, Dasani JR Alton 7.12 Roger Minton Invite 2/23/19
  23 Lacey, Donovan JR DeKalb 7.13(55) Panther Invite 3/1/19
  23 Marcus, Jacob SR Oswego 7.13 University High School Invitational 3/2/19
  25 Crooks, Drew SR Bloomington 7.14 Big 12 Boys Indoor Championship 3/12/19
  26 Tyler, Isaiah JR Proviso East 7.15(55) Greg Foster Indoor Invitational 2/16/19
  26 Davis, DaQwan JR Bloomington 7.15 Big 12 Boys Indoor Championship 3/12/19
  28 Johnson, Khalil SO Evanston Township 7.16(55) Lake Michigan Invitational 3/15/19
  29 Olenek, Andrew SR Geneva 7.17 Rockford Auburn Boys Invitational 2/16/19
  30 Echols, Jalen SR Crete-Monee 7.18(55) Lonnell Poole Invitational 2/9/19
  30 Anderson, Jalen SR Hononegah 7.18 NIC-10 Boys Indoor Championship Meet 3/13/19
  30 Brown, Dorian SR O'Fallon 7.18 Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  30 Griffin, Eric SR Granite City 7.18 Knight Boys Invitational 2/16/19
  30 Hunter, Isaac SR Evanston Township 7.18 ONU High School Classic 2/23/19
  30 Lovett, Dominic SO Belleville West 7.18 Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  30 Singleton, Jaden SR Alton 7.18 Triad Knight Indoor 2/16/19
  30 Young, Kendi JR Thornton Fractional North 7.18 University High School Invitational 3/2/19
  38 Lacey, Nasir SO Joliet West 7.19 University High School Invitational 3/2/19
  38 Osobamiro, Temi SR Metea Valley 7.19 Central Rocket Boys Indoor Invite 3/8/19
  40 Hall, Chase JR Brother Rice 7.20(55) Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  40 Lindstrom, Luke SR Hononegah 7.20(55) Nelson-Daniel Classic 3/16/19
  40 Harris, Jabari SR Joliet West 7.20 University High School Invitational 3/2/19
  43 McGuinn, Javerius SO Wauconda 7.21(55) Lake Michigan Invitational 3/15/19
  44 Appah, Daasebre SR Plainfield East 7.22(55) SPC Indoor Championship 3/16/19
  44 Smith, Diontre SO Zion-Benton 7.22(55) Lake Michigan Invitational 3/15/19
  44 Todd, Jacob SR South Elgin 7.22(55) WWS Indoor invite #3 3/7/19
  44 Whitaker, Tristian SR Richards (Oak Lawn) 7.22(55) SSC Red Indoor Championships 3/14/19
  48 Andrews, Khylen SR Crete-Monee 7.23(55) 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  48 Howard, Jaquan FR Bolingbrook 7.23 University High School Invitational 3/2/19
  48 Kerber, Paul SO Huntley 7.23 FVC Indoor Championships 3/12/19
Women's 60m Dash Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name Time Meet Name Date
  1 Wilson, Ameia SR Danville 7.68 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  2 Vance, Lyn'Nikka SR Crete-Monee 7.73(55) 2019 Friday Night Lights 2/22/19
  3 McCall, Kaylah JR Homewood-Flossmoor 7.74 HF Girls V-Day Invite 2/15/19
  4 Gilling, Taylor SR Highland Park 7.79 ONU High School Classic 2/23/19
  5 Newkirk, Trelyn SR Homewood-Flossmoor 7.80 Lady Charger Invite 2/2/19
  6 Tommy, Ayanna JR Antioch 7.81(55) NLCC Conference Meet 3/7/19
  7 Denton, Ashanti JR Homewood-Flossmoor 7.82 HF Girls Quad #2 2/8/19
  8 Pauli, Kiara SR Dunlap 7.85 First to the Finish Girls' Charger Indoor Invite 3/2/19
  8 Weaver, Sydney FR Kenwood 7.85 University High Invitational 3/2/19
  10 Rosario, J'Kaiya SO Jefferson 7.88 NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  11 Robinson, Sydney FR Whitney Young 7.89(55) Lake Michigan Invite @ Carthage 3/15/19
  11 Wright, Taylor SR Lincoln-Way East 7.89(55) North Central College High Scohol Classic 2/28/19
  11 Strahan, Kaylin JR Marist 7.89 Lockport Invitational (Girls) 2/23/19
  14 Gardner, Janea JR Bloom Twp. 7.90 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  15 Hodges, Ranyah SO Thornton 7.93 University High School Invitational 3/2/19
  15 Pauly, Jenna SR McHenry 7.93 FVC Indoor Championships 3/5/19
  15 Rush, Toni SR Granite City 7.93 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  15 White, Akela JR Homewood-Flossmoor 7.93 Lady Charger Invite 2/2/19
  15 Zebulun, Yahzuri JR Kenwood 7.93 University High Invitational 3/2/19
  20 Johnson , Zakiya SR Kenwood 7.94 University High Invitational 3/2/19
  21 Adams, Alicia JR Homewood-Flossmoor 7.95(55) Dolphin-Flyer Invite 3/9/19
  22 Brent, Kimberly SR Downers North 7.97(55) York Invite #3 3/2/19
  22 Dumas, Sydney JR DeKalb 7.97(55) DVC Conference 3/15/19
  22 Howard, Zoie SO O'Fallon 7.97 Southern Illinois HS Girls Invitational 3/1/19
  25 Fryer, Allysa JR Bloom Twp. 7.99(55) Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  25 Kowalczuk, Natalie JR Prospect 7.99(55) MSL Nagel_Saylor Conference Meet 3/16/19
  27 Azeez, Mariam FR Lincoln-Way East 8.00 ONU High School Classic 2/23/19
  28 DiVito, Elena FR Fremd 8.01(55) Nagel-Saylor Indoor Invitational 3/16/19
  28 Griggs, Kayla SO Bloom Twp. 8.01(55) Ladies Last Chance Indoors 3/20/19
  28 Roberson, Raelyn JR Glenbrook South 8.01(55) wws invite 2/9/19
  31 Stewart, Ashanti JR Argo 8.02(55)HT Argo Indoor Meet 2/13/19
  31 Bacon, Breonni SR Collinsville 8.02(55) 2019 Jacksonville HS Indoor AA/AAA 3/1/19
  31 Hussaini, Huda SR Glenbard West 8.02(55) WSC Silver Meet 3/15/19
  31 Ogbuli, Rose SR Plainfield East 8.02(55) SPC Conference Meet 3/17/19
  35 Bradshaw, Aja JR Plainfield North 8.03(55) PNHS Indoor Invite 3/16/19
  35 Bilodeau, Hannah FR Harlem 8.03 Burlington Central Invite 3/9/19
  37 Robinson, Rachel FR Whitney Young 8.04(55) Lake Michigan Invitational 3/15/19
  37 Melvin, Makayla SR Belleville West 8.04 2019 Charleston Indoor Track Meet 3/9/19
  39 Jackson, Kaylen FR Downers South 8.05(55) 2019 WSC Gold Girls Indoor Championship 3/16/19
  39 Santana, Ari SO Joliet West 8.05(55) Plainfield North Invite 3/16/19
  39 Raglin, Renee FR Alton 8.05 Jersey indoor Winter Thaw 3/9/19
  42 Jackson, Ta'Jae JR Bolingbrook 8.06(55) Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  42 Wiggins, Nala SO Bloom Twp. 8.06(55) Bloom Twp vs Chicago Christian 3/13/19
  42 Calixte, Gabrielle SO Evanston Township 8.06 ONU High School Classic 2/23/19
  42 Edison, Alexandria FR Homewood-Flossmoor 8.06 HF Girls Quad #3 2/15/19
  42 Ojora, Kanyinsola JR Thornton Fractional North 8.06 University High School Invitational 3/2/19
  42 Sargent , Taryn JR Huntley 8.06 Central Rockets Indoor Classic 3/16/19
  48 Larsen, Lauren SR Minooka 8.07(55) SPC Indoor 3/16/19
  49 Saunders, Madison SO Whitney Young 8.08(55) Lake Michigan Invitational 3/15/19
  49 Stirling, Andrea Flash SR Hinsdale South 8.08(55) 2019 WSC Gold Girls Indoor Championship 3/16/19
Men's 200m Dash Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name Time Meet Name Date
  1 Moore, Marcellus JR Plainfield North 21.76 Charger Invite 3/2/19
  2 Johnson, Ricky SR Crete-Monee 22.39 Greg Foster Indoor Invitational 2/16/19
  3 Williams, Quemarii SR Danville 22.40 First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
  4 Jefferson, Khullen JR Thornton Fractional South 22.52 First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
  5 Safo, Jamal SR Crete-Monee 22.64 Greg Foster Indoor Invitational 2/16/19
  6 Miller, Jason JR Dundee-Crown 22.75 Antioch Invitational 2/22/19
  7 Thormo, Jason SR Grant 22.77 Huntley Boys Invitational 2/22/19
  8 Williams, Kamrin SR Bloom Twp. 22.79 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  9 Jones, Kavon JR Crete-Monee 22.87 Proviso West Invitational 2/23/19
  10 Szylak, Tim SR Rolling Meadows 22.89 Nagel/Saylor indoor invitational 3/16/19
  10 Wiatr, Adam SR Lake Park 22.89 DuKane Boys Indoor Championship 3/15/19
  12 Perrin, Jahleel JR Stevenson 22.90 Huntley Boys Last Chance Invite 3/16/19
  13 Bryant, Nahlyee SO Oak Park-River Forest 22.92 WSC Indoor 3/15/19
  14 Michelin, Sacrad JR Evanston Township 22.94 ONU High School Classic 2/23/19
  15 Stewart, Jermarrion JR Collinsville 22.95 Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  16 Passarelli, Antonio JR Huntley 22.98 FVC Indoor Championships 3/12/19
  17 Marsh, Jovan SO Marist 23.04 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  18 Anderson, Jalen SR Hononegah 23.06 NIC-10 Boys Indoor Championship Meet 3/13/19
  18 Gonzalez, Tyler SR Vernon Hills 23.06 ACHS Invite 2/22/19
  20 Cameron, Victor SR Crete-Monee 23.09 HF ABC Invitational 3/1/19
  21 Tyler, Isaiah JR Proviso East 23.11 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  22 Bickel, John JR Andrew 23.12 Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  22 Eison, Jaylin JR Plainfield South 23.12 SPC Indoor 3/16/19
  24 Maric, Nikola SR Metea Valley 23.22 DVC Indoor Championship 3/15/19
  24 Rush, Kamari JR Romeoville 23.22 SPC indoor championships 3/16/19
  26 Stewart, Dasani JR Alton 23.23 Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  27 Crooks, Drew SR Bloomington 23.24 First To The Finish 3/2/19
  28 Barnette, Tyler SR Joliet West 23.25 SPC Conference Championship 3/16/19
  29 Mcgoy, Deonte SR Alton 23.27 2019 CHARLESTON INDOOR TRACK MEET 3/16/19
  30 Smith, Michael SR Grant 23.31 NLCC Indoor Conference Meet 3/7/19
  31 Holland, Syreal SR Rockford Auburn 23.32 NIC-10 Boys Indoor Championship Meet 3/13/19
  32 Kaliakmanis, Dino SO Antioch 23.33 NLCC Indoor Championships 3/7/19
  33 Castro, Sergio JR Rolling Meadows 23.36 Nagel/Saylor indoor invitational 3/16/19
  33 Griffin, Eric SR Granite City 23.36 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  35 Smolensky, David SO Stevenson 23.40 Huntley Boys Last Chance 3/16/19
  36 Young, Kendi JR Thornton Fractional North 23.41 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  37 McGuinn, Javerius SO Wauconda 23.44 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  38 Marcus, Jacob SR Oswego 23.46 Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  38 Smith, Charlie SR Maine South 23.46 Proviso West Boys Indoor Invite 2/23/19
  38 Whitehead, Malik SR Hoffman Estates 23.46 Nagel-Saylor Indoor Invitational 3/16/19
  41 Bailey, Davaul SR Joliet West 23.47 SPC Conference Championships 3/16/19
  41 Olenek, Andrew SR Geneva 23.47 Rockford Auburn Boys Invitational 2/16/19
  43 Marsaglia, Luke SR Glenwood 23.49 2019 Jacksonville HS Indoor AA/AAA 3/1/19
  44 Hunter, Isaac SR Evanston Township 23.51 ONU High School Classic 2/23/19
  44 Young, Dontavius JR Jefferson 23.51 NIC-10 Boys Indoor Championship Meet 3/13/19
  46 Davis, DaQwan JR Bloomington 23.53 Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  47 Hall, Chase JR Brother Rice 23.54 Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  48 Dial, Ryan JR Oswego East 23.56 Greg Foster Indoor Invitational 2/16/19
  49 Moss, David SO Danville 23.60 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  50 Kerber, Paul SO Huntley 23.68 FVC Indoor Championships 3/12/19
Women's 200m Dash Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name Time Meet Name Date
  1 Miles, Dajour SR Aurora West 24.85 Rockford Auburn Girls Showcase Invitational 3/2/19
  1 Wilson, Ameia SR Danville 24.85 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  3 Gilling, Taylor SR Highland Park 25.25 ONU High School Classic 2/23/19
  4 McCall, Kaylah JR Homewood-Flossmoor 25.43 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  5 Bieber, Halle SR Naperville North 25.63 DuPage Valley Conference DuPage Valley Conference Indoor Cha 3/14/19
  6 Johnson , Zakiya SR Kenwood 25.75 CPS Indoor Championship C 3/17/19
  7 Jenkins, Janii SR Gurnee Warren 25.82 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  8 Wright, Taylor SR Lincoln-Way East 25.84 North Central College High School Classic 2/28/19
  9 Newkirk, Trelyn SR Homewood-Flossmoor 25.90 Lady Charger invite 3/2/19
  10 Gardner, Janea JR Bloom Twp. 25.93 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  11 Ozier, Kyra JR DeKalb 25.96 Arkansas Hs Invite 1/12/19
  12 Strahan, Kaylin JR Marist 26.05 Under Armor South Carolina Challenge 1/12/19
  13 Adams, Alicia JR Homewood-Flossmoor 26.07 Lady Charger Invite 2/2/19
  14 Simmons, Arryona SO Thornwood 26.23 Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  15 Barnes, Amaiya JR Homewood-Flossmoor 26.36 Under Armer South Carolina 1/12/19
  15 Tommy, Ayanna JR Antioch 26.36 NLCC Conference Meet 3/7/19
  17 Oleksak, Erin SR Palatine 26.37 Nagel-Saylor Invite @ North Central College 3/16/19
  18 Dumas, Sydney JR DeKalb 26.42 DVC Conference 3/15/19
  19 Dahl, Haley SR Belvidere North 26.43 First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
  19 Hussaini, Huda SR Glenbard West 26.43 WSC Silver Meet 3/15/19
  21 Robinson, Sydney FR Whitney Young 26.44 HF ABC Showcase 2/23/19
  22 Robinson, MiKenna SR Neuqua Valley 26.45 Homewood Flossmoor Girls ABC Invitational 2/23/19
  23 White, Akela JR Homewood-Flossmoor 26.47 HF Girls ABC Showcase 2/23/19
  24 Jackson, Ta'Jae JR Bolingbrook 26.51 University High School Invitational 3/2/19
  25 Vance, Lyn'Nikka SR Crete-Monee 26.56 2019 Friday Night Lights 2/22/19
  26 Maes, Clarice SR Downers South 26.57 Batavia Quad 2/23/19
  27 Melvin, Makayla SR Belleville West 26.58 Southern Illinois HS Girls Invitational 3/1/19
  28 Griffith, Linda JR Thornton 26.59 Midway Miles #2 3/8/19
  29 Roberts, Tesa JR Brooks College Prep 26.63 Under Armour South Caroline Challenage 1/12/19
  30 Brent, Kimberly SR Downers North 26.64 York Invite #3 3/2/19
  31 Pauli, Kiara SR Dunlap 26.65 Clinton HS Girls Early Bird Indoor 2/16/19
  32 Adam, Georgia SR Lake Zurich 26.67 Lake Michigan Invite 3/15/19
  33 Xavier, Rosalie SR Niles North 26.72 Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  34 Azeez, Mariam FR Lincoln-Way East 26.73 ONU High School Classic 2/23/19
  34 Bilodeau, Hannah FR Harlem 26.73 NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  36 Fryer, Allysa JR Bloom Twp. 26.74 NCC Cardinal Classic 2/28/19
  37 Robinson, Shakyra SR Argo 26.79 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  38 Santana, Ari SO Joliet West 26.81 Plainfield North Invite 3/16/19
  39 Collins, Sunnie SR Belleville East 26.83 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  40 Ogbuli, Rose SR Plainfield East 26.84 SPC Conference Meet 3/17/19
  41 Johnson, Allie JR Grant 26.85 NLCC Girls Indoor Conference Meet 3/7/19
  41 Wright, Jasmine FR Evanston Township 26.85 ONU High School Classic 2/23/19
  43 Roberson, Raelyn JR Glenbrook South 26.87 CSL Conf. Meet 3/14/19
  43 Rogers, Jennah JR Oswego 26.87 Plainfield North Indoor Invitational 3/16/19
  45 Hodges, Ranyah SO Thornton 26.92 ONU High School Classic 2/23/19
  46 Howard, Zoie SO O'Fallon 26.93 Joe Elliot Girls Indoor Track and Field Invitational 2/21/19
  47 Baker, Kathleen FR Barrington 26.95 Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  47 Tersina, Daria FR Prospect 26.95 MSL Nagel_Saylor Conference Meet 3/16/19
  49 Kirkwood, Michiah JR DeKalb 26.96 Huntley Invitational 3/9/19
  50 Hillard, Leah JR Proviso East 26.98 2019 WSC Gold Girls Indoor Championship 3/16/19
Men's 400m Dash Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name Time Meet Name Date
  1 Williams, Quemarii SR Danville 49.54 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  2 Gonzalez, Tyler SR Vernon Hills 50.07 ACHS Invite 2/22/19
  3 Brown, Dalen SR Oswego 50.19 SPC Indoor Inv. 3/16/19
  4 Thormo, Jason SR Grant 50.69 Huntley Boys Invitational 2/22/19
  5 Askins, Katrell JR Proviso West 50.74 Proviso Quad #5 3/8/19
  5 Johnson, Ricky SR Crete-Monee 50.74 HF ABC Invitational 3/1/19
  7 Safo, Jamal SR Crete-Monee 50.77 HF ABC Invitational 3/1/19
  8 Ferguson , Brian JR Marist 50.81 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  9 Moore, Marcellus JR Plainfield North 50.82 Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  10 Jefferson, Khullen JR Thornton Fractional South 50.98# Arkansas H.S. Invite 1/12/19
  11 Lacey, Ramon SR Bloom Twp. 51.11 Bob Nihells Indoor Classic 3/9/19
  12 O'Keefe, Andrew SR Granite City 51.36 2019 Jacksonville HS Indoor AA/AAA 3/1/19
  13 Vincent, Jordan JR Stevenson 51.50 Huntley Boys Last Chance 3/16/19
  14 Varzino, Michael SR Metea Valley 51.55 DVC Indoor Championship 3/15/19
  15 Walkosz, Michael JR Lockport Township 51.60 HF Invite 3/1/19
  16 Loveland, Jack SR Loyola Academy 51.61 Chicago Catholic League 3/17/19
  17 deBolt, Will SR Naperville North 51.62 Indoor DVC Meet 3/15/19
  18 Whitaker, Tristian SR Richards (Oak Lawn) 51.81 SSC Red Indoor Championships 3/14/19
  19 Crooks, Drew SR Bloomington 51.86 Big 12 Boys Indoor Championship 3/12/19
  20 Michelin, Julion SR Evanston Township 51.93 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  21 El-Ashmawi, Ayoub SR Evanston Township 52.00 Central Suburban League Conference South 3/15/19
  21 Williams, Robert SR Springfield 52.00 2019 Jacksonville HS Indoor AA/AAA 3/1/19
  23 Ouimet, Aiden SR St. Ignatius 52.08 CCL Champs 3/17/19
  24 Robinson, Kyshun JR Proviso West 52.24HT Proviso Quad #3 2/15/19
  25 Havis, Cassius JR Alton 52.26 2019 Jacksonville HS Indoor AA/AAA 3/1/19
  26 Assil, Sammy SR Crete-Monee 52.30 Huntley Last Chance 3/16/19
  26 Lehman, AJ SR Grayslake Central 52.30 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  28 Schultz , Niko SO Plainfield South 52.32 SPC Indoor 3/16/19
  29 Hannah, George SO Evanston Township 52.33 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  30 Thompson, Michael SR Lemont 52.37 University High School Invitational 3/2/19
  31 Creamer, Tyler SR Zion-Benton 52.39 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  32 Wiatr, Adam SR Lake Park 52.49 DuKane Boys Indoor Championship 3/15/19
  33 Arquines, Jayden JR Hinsdale South 52.52 Coach DiDomenico Invitational 3/1/19
  33 Williams, Kamrin SR Bloom Twp. 52.52 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  35 Burns, Jack JR Lane Tech 52.57 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  36 Newell, JaMari SO DeKalb 52.69 DVC Indoor Conference 3/15/19
  36 O'Malley, Colin SO Grayslake Central 52.69 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  38 Li, Andrew SO Naperville North 52.70 Indoor DVC Meet 3/15/19
  39 Fennell, John SR Dunlap 52.77 Charger Invite 3/2/19
  39 Simek, Chris SR Huntley 52.77 FVC Indoor Championships 3/12/19
  41 Reall, Matt SR Crystal Lake South 52.89 Last Chance Invite 3/16/19
  42 Cayet, Bobby SR Grant 53.07 NLCC Indoor Conference Meet 3/7/19
  43 Shaputis, Ryan JR Antioch 53.08 NLCC Indoor Championships 3/7/19
  44 Hyde, CJ SR Bloomington 53.14 Big 12 Boys Indoor Championship 3/12/19
  45 Micheloti, Marc SO Libertyville 53.16 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  45 Patrick, Elijah SO South Elgin 53.16 Jerry Lowe Invitational 2/2/19
  47 McLean, Jarred SO Belleville West 53.21 Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  47 Obasi, Uchechi JR Hinsdale South 53.21 Proviso West Invitational 2/23/19
  49 Ilonga, Merdy JR Bloomington 53.22 First To The Finish 3/2/19
  50 Klamm, Jeff JR Evanston Township 53.28 ONU High School Classic 2/23/19
Women's 400m Dash Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name Time Meet Name Date
  1 Miles, Dajour SR Aurora West 57.43 Rockford Auburn Girls Showcase Invitational 3/2/19
  2 Jenkins, Janii SR Gurnee Warren 57.68 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  3 Wright, Taylor SR Lincoln-Way East 57.82 North Central College High School Invitational 2/28/19
  4 Denton, Ashanti JR Homewood-Flossmoor 57.90 HF Girls ABC Showcase 2/23/19
  5 Roberts, Tesa JR Brooks College Prep 58.33 Under Armour South Caroline Challenage 1/12/19
  6 Robinson, MiKenna SR Neuqua Valley 58.55 Homewood Flossmoor Girls ABC Invitational 2/23/19
  7 Johnson , Zakiya SR Kenwood 58.93 Dolphin Flyer Invitational 3/9/19
  8 Reidy, Erin JR Downers South 59.03 Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  9 Dahl, Haley SR Belvidere North 59.29 Music City HS Indoor Invitational 2/2/19
  10 Valentini, Marissa SR Prospect 59.68 MSL Nagel_Saylor Conference Meet 3/16/19
  11 Edison, Alexandria FR Homewood-Flossmoor 59.70 Lady Charger invite 3/2/19
  11 White, Akela JR Homewood-Flossmoor 59.70 Lady Charger Invite 2/2/19
  13 Mustafa , Ayah SO Homewood-Flossmoor 59.95 Dolphin-Flyer Invite 3/9/19
  14 Mark, Sydney SR Lake Zurich 1:00.03 Lake Michigan Invite 3/15/19
  14 Ozier, Kyra JR DeKalb 1:00.03 Arkansas Hs Invite 1/12/19
  16 Barnes, Amaiya JR Homewood-Flossmoor 1:00.15 Lady charger invite 3/2/19
  17 Wood, Nia JR Aurora West 1:00.29 Huntley Girls Indoor Invitation 3/9/19
  18 Collier, Aaliyah JR Glenbard West 1:00.31 wsc Silver meet 3/15/19
  19 Oleksak, Erin SR Palatine 1:00.43 York Invite @ York High School 3/8/19
  20 Sargent , Taryn JR Huntley 1:00.73 Huntley Girls Indoor Invitational 3/9/19
  21 Graham, Laila SR Belleville East 1:01.10 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  22 Thompkins, Khari SR Mundelein 1:01.20 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  23 Carter, Kailah JR Normal 1:01.23 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  24 Moran, Bailey SR Grant 1:01.24 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  25 Kimbrough, Tarshana SR Proviso West 1:01.31 Lady Panther Invite 3/2/19
  26 Odicho, Ninawa SO Niles North 1:01.43 Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  27 Coughlin, Jessica JR Belleville West 1:01.49 Southern Illinois HS Girls Invitational 3/1/19
  28 McNamara, Katie JR Geneva 1:01.57 DuKane Conference Championship 3/16/19
  29 Messenger, Brookelyn SR Belvidere North 1:01.73 NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  30 Ferguson, Lauren SR Springfield 1:01.76 Normal West Lady Wildcat Invitational 3/13/19
  31 Allen, Trinity JR Plainfield South 1:02.17# UK High school Invitational 2/16/19
  32 Eddy, Asia JR Evanston Township 1:02.18 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  33 Hillard, Leah JR Proviso East 1:02.40 2019 WSC Gold Girls Indoor Championship 3/16/19
  34 Spytek, Kylie FR Vernon Hills 1:02.54 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  35 Burkes, Arianna SO Plainfield East 1:02.60 Plainfield South Invite 3/8/19
  36 Henderson, Maya SO Zion-Benton 1:02.63 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  36 Ojora, Kanyinsola JR Thornton Fractional North 1:02.63 University High School Invitational 3/2/19
  38 Simmons, Arryona SO Thornwood 1:02.71 Bloomington Lady Raider Indoor 3/2/19
  39 Emerson, Alexis SR Thornton Fractional North 1:02.74 University High School Invitational 3/2/19
  40 Rangel, Alya JR Grant 1:02.76 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  41 Potter, Lia JR Centennial 1:02.80 Big 12 Girls Indoor 3/11/19
  42 Hwang, Emily SO St. Ignatius 1:02.82 Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  43 Stweart, Dakota SR Rolling Meadows 1:02.83 Central High School Indoor Preview 3/9/19
  44 Allison, Tajanae JR Oswego East 1:02.87 Plainfield North Girls Indoor Invitational 3/16/19
  45 Griggs, Kayla SO Bloom Twp. 1:02.88 Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  46 Polka, Drue JR Grant 1:02.95 Huntley Girls Track and Field Invitational 3/7/19
  47 Stebbins, Taylor JR McHenry 1:03.04 First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
  48 Floyd, Kara SO Proviso East 1:03.06 2019 WSC Gold Girls Indoor Championship 3/16/19
  49 Markel, Jessica JR Alton 1:03.15 Southern Illinois HS Girls Invitational 3/1/19
  50 Ming, Savannah SO Aurora West 1:03.20 Rockford Auburn Girls Showcase Invitational 3/2/19
Men's 800m Run Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name Time Meet Name Date
  1 O'Keefe, Andrew SR Granite City 1:55.91 Knight Boys Invitational 2/16/19
  2 Conroy, Jadon SR Huntley 1:57.87 Huntley Last Chance Indoor Invite 3/16/19
  3 Varzino, Michael SR Metea Valley 1:58.82 DVC Indoor Championship 3/15/19
  4 Geisler, Ian JR Huntley 1:59.02 Huntley Last Chance Indoor Invite 3/16/19
  5 Humphrey, Elantae SR Crete-Monee 1:59.03 Huntley Last Chance 3/16/19
  6 Peterson, Max JR Evanston Township 1:59.16 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  7 Havis, Cassius JR Alton 1:59.20 2019 Jacksonville HS Indoor AA/AAA 3/1/19
  8 Donohue, Aidan JR DeKalb 1:59.25 Lake Park Invite 3/9/19
  9 Simek, Chris SR Huntley 1:59.63 Batavia Distance Madness 3/8/19
  10 Jensen, Grant SR Prairie Ridge 1:59.84 2019 Byron Boys Indoor Classic 3/16/19
  11 Baker, Ethan SR Prairie Ridge 1:59.95 2019 Byron Boys Indoor Classic 3/16/19
  11 Roe, Jeremy SR Huntley 1:59.95 Huntley Last Chance Indoor Invite 3/16/19
  13 Splitt, Justin JR Grant 2:00.28 NLCC Indoor Conference Meet 3/7/19
  14 Adams, Austin JR Kaneland 2:00.45 Huntley Last Chance 3/16/19
  15 Wright, Grant SR Stagg 2:00.58 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  16 Erwin, Jack SR Lakes 2:01.62 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  17 Brodsky, Bradley SR Deerfield 2:01.88 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  18 Williams, Quemarii SR Danville 2:02.08 First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
  19 Castro, Juan JR DeKalb 2:02.25 DVC Indoor Conference 3/15/19
  19 Humphrey, Dalvin SR Shepard 2:02.25 HF Boys 2/16 Indoor 2/16/19
  21 Deuschle, Andrew SR Lemont 2:02.30 University High School Invitational 3/2/19
  22 Guidone, Lucas SO Taft 2:02.40 Batavia Distance Madness 3/8/19
  23 Houser, Will JR Glenbrook South 2:02.42 CSL South Indoor Invite 3/15/19
  24 Myers, Jacob SR Normal 2:02.64 Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  25 Flowers, Jamonte SR Proviso East 2:02.69 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  26 Trattner, Nick SR Naperville North 2:02.91 WWS Invite #2 2/22/19
  27 Higueros, Julian SR Lane Tech 2:02.92 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  28 Sullivan, Dana SR Glenbrook North 2:03.04HT GBN Tri Meet 2/13/19
  29 Griffin, McLean SR Naperville North 2:03.11 PSHS Invitational #1 2/16/19
  30 Orlyk, Nate SR Rolling Meadows 2:03.15 Nagel/Saylor indoor invitational 3/16/19
  31 Schultz, Niko SO Plainfield South 2:03.17 SPC Indoor 3/16/19
  32 Teran, Jordan JR Wheeling 2:03.23 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  33 Wetzel, Charlie JR Normal West 2:03.35 2019 CHARLESTON INDOOR TRACK MEET 3/16/19
  34 Kline, Keith SR Hononegah 2:03.54 NIC-10 Boys Indoor Championship Meet 3/13/19
  35 Turnbull, Evan SR Bloomington 2:03.55 Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  36 Lacey, Ramon SR Bloom Twp. 2:03.56 Lonnell Poole Invitational 2/9/19
  37 Miller, Eli SR Loyola Academy 2:03.62 ICOPS Invitational 2/24/19
  38 Fichte, Justin SR Metea Valley 2:03.64 DVC Indoor Championship 3/15/19
  39 Blecke, Griffin SR Naperville North 2:03.65 Indoor DVC Meet 3/15/19
  40 Manolakes, Luke JR Centennial 2:03.74 First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
  41 Wilson, Andrew SR Hononegah 2:03.82 NIC-10 Boys Indoor Championship Meet 3/13/19
  42 Pasha, Griffin SO Warren 2:04.00 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  43 Patrick, Elijah SO South Elgin 2:04.30 Batavia Distance Madness 3/8/19
  44 Wasick, Brett FR Bolingbrook 2:04.35 SWSC Indoor Conference 3/15/19
  45 Daniel, Kembre JR Lincoln Park 2:04.37 Ron Campbell Invitational 3/1/19
  46 friske, noah SR Rockford East 2:04.46 Greg Foster Indoor Invitational 2/16/19
  47 Chaudhry, Umar JR Niles West 2:04.54 Ron Campbell Invitational 3/1/19
  48 Panek, Zach JR Belleville East 2:04.58 Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  49 Gonzalez, Tyler SR Vernon Hills 2:04.60 Maine East Invite 3/2/19
  50 Fritz, Jacob JR Bradley-Bourbonnais 2:04.72 First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
Women's 800m Run Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name Time Meet Name Date
  1 Reidy, Erin JR Downers South 2:11.47 NCC Cardinal Classic 2/28/19
  2 Hill, Claire SR Naperville North 2:11.61 NCC Cardinal Classic Invitational 2/28/19
  3 Hart, Katelynne JR Glenbard West 2:13.46 Proviso West Invite 3/2/19
  4 Sullivan, Marne SR New Trier 2:14.87# University of Kentucky HS Invitational 2/16/19
  5 Kriss, Stephanie JR Highland Park 2:15.08 ONU High School Classic 2/23/19
  6 Robinson, MiKenna SR Neuqua Valley 2:15.75 University of Kentucky HS Invitational 2/16/19
  7 Allman, Audrey FR Glenbard West 2:18.41 WSC Silver 3/15/19
  8 Schmitt, Olivia JR Lakes 2:19.00 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  9 Pisani, Bella SR Hinsdale Central 2:19.17 North Central Cardinal Classic 2/28/19
  10 May, Sarah SR York 2:20.17 West Suburban Silver Conference 3/15/19
  11 Huber, Lauren SO Glenbard East 2:20.20 Batavia Invite 3/2/19
  12 Duax, Olivia SR Downers South 2:20.48 NCC Cardinal Classic 2/28/19
  13 Politza, Kaylie FR Lemont 2:20.50 Plainfield South Girls Invite 3/8/19
  14 Olsen, Katherine SR DeKalb 2:20.65 Huntley Invitational 3/9/19
  15 Mendrys, Audrey SO Naperville North 2:20.72 DuPage Valley Conference Indoor Championships 3/14/19
  16 Hayes, Lauren SR Glenbrook South 2:20.78 CSL Conf. Meet 3/14/19
  17 Petersen, Campbell SO Naperville North 2:20.85 Wheaton Warrenville South Indoor Invite #2 2/16/19
  18 Versaskas, Becky SR Downers South 2:21.35 2019 WSC Gold Girls Indoor Championship 3/16/19
  19 Sanfilippo, Viviana SO Addison Trail 2:21.87 2019 WSC Gold Girls Indoor Championship 3/16/19
  20 Cohoon, Brenna JR Downers South 2:21.94HT DGS Quad Meet 2/16/19
  21 Palma, Victoria SR Willowbrook 2:22.12 WSC Gold Championships 3/16/19
  22 Rochester, Brielle FR Libertyville 2:22.30 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  23 Horton, Gabrielle JR Evanston Township 2:22.62 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  24 Filer, Gilley SR Hinsdale Central 2:22.80 North Central Cardinal Classic 2/28/19
  25 Christiansen, Isabelle SR Oswego 2:22.98 HF Valentines Invite 2/15/19
  26 Tosic, Kelli JR Grayslake North 2:23.40 NLCC Indoor Championship 3/7/19
  27 Anderson , Emily JR Glenbard East 2:23.58 Batavia Distance Madness 3/8/19
  28 Miller, Jordyn FR Mundelein 2:23.75 Rockford Auburn Girls Invitational 2/23/19
  29 Burkes, Arianna SO Plainfield East 2:24.18 Plainfield South Invite 3/8/19
  30 Raclawski , Mary SR Huntley 2:24.30 Batavia Distance Madness 3/8/19
  31 Frommer, Taylor SR Hononegah 2:24.75 NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  32 Roberts, Kendall SR Stevenson 2:24.90 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  33 Burk , Haley SO Lake Zurich 2:25.08 Huntley 3/9/19
  34 Mills, Ashley SO Lincoln-Way East 2:25.25 North Central College High School Classic 2/28/19
  35 Priess, Macy SO Dunlap 2:25.42 First to the Finish Girls' Charger Indoor Invite 3/2/19
  36 Morris, Brielle SO Sandburg 2:25.57 Batavia Distance Madness 3/8/19
  37 Dames, Julia JR Minooka 2:26.58 NCC Cardinal Classic 2/28/19
  38 Oribello, Jennifer SR Niles West 2:26.87 Nelson-Daniel Classic 3/16/19
  39 Macas, Alisha SR Downers South 2:26.88 Batavia Distance Madness 3/8/19
  40 Lipman, Hannah JR Evanston Township 2:26.93 ONU High School Classic 2/23/19
  41 Stewart, Kaela SR Hononegah 2:27.51 NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  42 Norris, Alyssa JR Barrington 2:27.55 Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  43 Sheldon, Breanna SR Harlem 2:27.87 NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  44 Porcayo, Sarahi SR DeKalb 2:28.00 DVC Conference 3/15/19
  45 Arseneau, Paige SR Pekin 2:28.13 Clinton HS Girls Last Chance Indoor 3/18/19
  46 Tresemer, Jordan SR Hononegah 2:28.23 NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  47 Scoggin, Eliza JR Grant 2:28.30 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  48 Jeffries, Ella SO Sandburg 2:28.57 Batavia Distance Madness 3/8/19
  49 Berry, Alana JR Whitney Young 2:28.60 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  50 Cichon, Kathryn FR Minooka 2:28.80 SPC Indoor 3/16/19
Men's 1,600m Run Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name Time Meet Name Date
  1 O'Keefe, Andrew SR Granite City 4:16.69 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  2 Rivera, Sam SR Whitney Young 4:18.01(1)# New Balance Nationals Indoor 3/9/19
  3 Albrecht, Zach SR Jacobs 4:21.30 FVC Championships 3/12/19
  4 Kreis, Jared JR Lincoln-Way Central 4:21.94HT Coed Knight Invitational 3/2/19
  5 Smith, Charlie JR Antioch 4:22.33 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  6 Rosa, Ben JR Lake Forest 4:23.01 Batavia Distance Madness 3/8/19
  7 Riss, Connor SR Grayslake North 4:23.32 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  8 Doud, Nick SR Bloomington 4:24.84 Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  9 Geisler, Ian JR Huntley 4:25.12 FVC Indoor Championships 3/12/19
  10 Conroy, Jadon SR Huntley 4:25.21 Homewood Flossmoor ABC Meet 3/1/19
  11 Prenzler, Roland SR Edwardsville 4:26.14 Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  12 Splitt, Justin JR Grant 4:26.53 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  13 Zydek, Connor SR Wheaton North 4:27.11 Batavia Coed Open 2/16/19
  14 Cushing, Tyler JR Bolingbrook 4:27.66 University High School Invitational 3/2/19
  15 Pifer, Jack JR Edwardsville 4:27.85 Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  16 Peterson, Max JR Evanston Township 4:27.88 Homewood Flossmoor ABC meet 3/1/19
  17 Trattner, Nick SR Naperville North 4:28.45 PSHS Invitational #1 2/16/19
  18 Paltzer, Tommy SO Naperville North 4:28.64 York Invitational 3/1/19
  19 Wiggins, Brad JR Oswego East 4:28.66 University High School Invitational 3/2/19
  20 Norris, John JR Downers South 4:29.15 Central Rocket Indoor Invite 3/8/19
  21 Knowlton, Christian SR Plainfield South 4:29.28 SPC Indoor 3/16/19
  22 Kasch, Joey JR Maine South 4:29.40(1) Proviso West Boys Invitational 2/23/19
  23 Englert, Andrew SR Lincoln-Way Central 4:29.64HT Coed Knight Invitational 3/2/19
  24 Smalley, Keegan SR Crystal Lake Central 4:29.67 Burlington Indoor Classic 3/8/19
  25 Wetzel, Charlie JR Normal West 4:29.95 Big 12 Boys Indoor Championship 3/12/19
  26 Maton, Drey SR Glenwood 4:30.01 Jersey indoor Winter Thaw 3/9/19
  27 Manolakes, Luke JR Centennial 4:30.43 2019 CHARLESTON INDOOR TRACK MEET 3/16/19
  28 Ibarra, Guillermo JR Morton (Berwyn-Cicero) 4:31.33 WSC Indoor Conference Meet 3/15/19
  29 Maton, Dathan SR Glenwood 4:31.61 Jersey indoor Winter Thaw 3/9/19
  29 Wilson, Andrew SR Hononegah 4:31.61 Batavia Distance Madness 3/8/19
  31 Brodsky, Bradley SR Deerfield 4:31.65 Jerry Lowe Invitational 2/2/19
  32 Lemke, Mark SR Jacobs 4:31.68 Huntley Last Chance 3/16/19
  33 Higueros, Julian SR Lane Tech 4:31.69 Charger Invitational 3/2/19
  34 Occhipinti, Daniel JR Kaneland 4:31.78 Coach Didomenico Invitational 3/1/19
  35 Donohue, Aidan JR DeKalb 4:32.02 Batavia Distance Madness 3/8/19
  36 Allen, Jake JR Naperville North 4:32.58 WWS Invite #2 2/22/19
  37 Burns, Jack JR Lane Tech 4:33.69 Charger Invitational 3/2/19
  38 Lacey, Ramon SR Bloom Twp. 4:33.80 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  39 Reyes, Jose SR Highland Park 4:34.08 Antioch Invite 2/22/19
  40 Maison, Sean SR Wheaton Warrenville South 4:34.16 Jerry Lowe Invitational 2/2/19
  41 Leonard, Thomas JR Marist 4:34.24HT Lincoln Way Central Invite 3/2/19
  42 Maida, Anthony JR Jones 4:34.73 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  43 Bohnert, Jacob JR Oswego 4:34.81 SPC Indoor Inv. 3/16/19
  44 Cronholm, Ross JR Lockport Township 4:35.01 SWSC Conference Meet 3/15/19
  45 Varzino, Michael SR Metea Valley 4:35.29 Greg Foster Indoor Invitational 2/16/19
  46 Paske, Donovan SR Lockport Township 4:35.62 ONU High School Classic 2/23/19
  47 Griffin, McLean SR Naperville North 4:35.63 York Invitational 3/1/19
  48 Houser, Will JR Glenbrook South 4:35.74HT Glenbrook South Home Meet #3 2/28/19
  49 Afonso, Aidan SR Mundelein 4:35.91 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  50 Orlyk, Nate SR Rolling Meadows 4:35.98 York Boys Invite 3/1/19
Women's 1,600m Run Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name Time Meet Name Date
  1 Hart, Katelynne JR Glenbard West 4:44.42 WSC Silver Meet 3/15/19
  2 Reidy, Erin JR Downers South 4:58.42 Batavia Distance Madness 3/8/19
  3 Hill, Claire SR Naperville North 4:58.56 Batavia Distance Madness 3/8/19
  4 Petersen, Campbell SO Naperville North 4:59.67 NCC Cardinal Classic Invitational 2/28/19
  5 Morris, Alex SR Naperville North 4:59.81 NCC Cardinal Classic Invitational 2/28/19
  6 Olsen, Katherine SR DeKalb 5:01.00 Huntley Invitational 3/9/19
  7 Watcke, Emma JR Hinsdale Central 5:01.08 North Central Cardinal Classic 2/28/19
  8 Negovetich, Aly FR Grant 5:03.28 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  9 Christiansen, Isabelle SR Oswego 5:04.19 Batavia Distance Madness 3/8/19
  10 Hohe, Katie SR Glenbard West 5:05.69 NCC Cardinal Invite 2/28/19
  11 Cohoon, Brenna JR Downers South 5:07.22 Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  12 Korak, Abby JR Edwardsville 5:08.19 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  13 Lopez, Abby JR Argo 5:08.50 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  14 Osterlund, Abigail SR Evanston Township 5:08.65 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  15 Behrens, Ella SR Whitney Young 5:08.75 Batavia Distance Madness 3/8/19
  16 Rochester, Brielle FR Libertyville 5:09.43 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  17 Eberhart, Emily SR Yorkville 5:09.87 NCC Cardinal Classic 2/28/19
  18 Stogsdill, Juliana SR Plainfield North 5:10.20 PNHS Indoor Invite 3/16/19
  19 Giron, Fatima JR Round Lake 5:10.40 NLCC Indoor 3/7/19
  20 Warden, Kennedy JR Downers South 5:10.46 Batavia Distance Madness 3/8/19
  21 Palma, Victoria SR Willowbrook 5:10.48 Willowbrook Girls Invite 2/16/19
  22 Roberts, Kendall SR Stevenson 5:10.66 Huntley Red Raider Invite 3/9/19
  23 Kleronomos, Helena SO Yorkville 5:11.56 Central Girls Indoor Classic 3/16/19
  24 Byrne, Kayla SR Hinsdale Central 5:11.98 Batavia Distance Madness 3/8/19
  25 Ginsberg, Audrey FR Prospect 5:12.05 MSL Nagel_Saylor Conference Meet 3/16/19
  26 Tosic, Kelli JR Grayslake North 5:12.55 Lake Michigan Invite 3/15/19
  27 Allman, Audrey FR Glenbard West 5:12.64 Proviso West Invite 3/2/19
  28 Partyka, Sydney JR Taft 5:12.67 Chicago Public League Indoor C Meet 3/17/19
  29 Morrison , Racheal SR Huntley 5:13.27 Batavia Distance Madness 3/8/19
  30 Van Eck, Vivian SR Minooka 5:13.29 NCC Cardinal Classic 2/28/19
  31 Moreno, Sam JR Yorkville 5:13.69 Batavia Distance Madness 3/8/19
  32 Driscoll, Megan SR Naperville North 5:14.03 DuPage Valley Conference Indoor Championships 3/14/19
  33 Burns, Emily SR Lake Zurich 5:14.23 Huntley 3/9/19
  33 Versaskas, Becky SR Downers South 5:14.23 Batavia Distance Madness 3/8/19
  35 Duax, Olivia SR Downers South 5:14.44 Batavia Quad 2/23/19
  36 Wagner, Taylor JR Hinsdale Central 5:15.74 Batavia Distance Madness 3/9/19
  37 Diddia, Rebecca SO Downers South 5:15.79 Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  38 Dawson, Jana JR Naperville North 5:16.22 Batavia Distance Madness 3/8/19
  39 May, Sarah SR York 5:17.55 York Invite 4 3/8/19
  40 Gamboa, Maggie SO Naperville North 5:17.95 NCC Cardinal Classic Invitational 2/28/19
  41 Mendrys, Audrey SO Naperville North 5:18.00 Wheaton Warrenville South Indoor Invite #2 2/16/19
  42 Hayes, Lauren SR Glenbrook South 5:18.19 CSL Conf. Meet 3/14/19
  43 Dames, Julia JR Minooka 5:18.78 Batavia Distance Madness 3/8/19
  44 O'Grady, Julia SR Prospect 5:18.92 MSL Nagel_Saylor Conference Meet 3/16/19
  45 Hartke, Olivia FR Normal 5:19.13 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  46 Greyer, Nicole SR Yorkville 5:19.27 Batavia Distance Madness 3/8/19
  47 Hunter, Anna FR Yorkville 5:20.07 Batavia Distance Madness 3/8/19
  48 Ede, Morgan JR Oswego East 5:20.54 Batavia Distance Madness 3/8/19
  49 Zarembski, Madison FR Oswego East 5:20.84 Batavia Distance Madness 3/8/19
  50 Jortberg, Kate JR Glenbrook South 5:20.94 wws invite 2/9/19
Men's 3,200m Run Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name Time Meet Name Date
  1 Cushing, Tyler JR Bolingbrook 9:18.06 Batavia Distance Madness 3/8/19
  2 Trattner, Nick SR Naperville North 9:20.78 Batavia Distance Madness 3/8/19
  3 Kreis, Jared JR Lincoln-Way Central 9:21.60 ONU High School Classic 2/23/19
  4 Geisler, Ian JR Huntley 9:22.35 Batavia Distance Madness 3/8/19
  5 Kredell, Ryan SR Geneva 9:22.49 DuKane Boys Indoor Championship 3/15/19
  6 Schmitt, Nathan JR Lake Forest 9:22.53 Batavia Distance Madness 3/8/19
  7 Allen, Jake JR Naperville North 9:24.87 Batavia Distance Madness 3/8/19
  8 Nevins, Charlie SR Whitney Young 9:28.63 Batavia Distance Madness 3/8/19
  9 Brady, Tom SR Maine South 9:30.36 Proviso West Boys Indoor Invite 2/23/19
  10 Prenzler, Roland SR Edwardsville 9:30.47 First to the Finish Charger Invitational 3/2/19
  11 Wetzel, Charlie JR Normal West 9:32.72 First to the Finish Charger Invite 3/2/19
  12 Ibarra, Guillermo SR Morton (Berwyn-Cicero) 9:32.99 Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  13 Blake, Dillon JR Mundelein 9:33.02 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  14 Smith, Charlie JR Antioch 9:36.93 Antioch Indoor Invite 2/22/19
  15 Leonard, Thomas JR Marist 9:37.05 Batavia Distance Madness 3/8/19
  16 Doud, Nick SR Bloomington 9:38.68 Big 12 Boys Indoor Championship 3/12/19
  17 Paske, Donovan SR Lockport Township 9:39.19 ONU High School Classic 2/23/19
  18 Polydoris, Jason SO Highland Park 9:39.71 CSL North Indoor Invite 3/15/19
  19 Stage, Canyon JR Downers South 9:39.95 Central Rocket Indoor Invite 3/8/19
  20 Goesch, Jonathan SR Plainfield Central 9:40.06 Southwest Prairie Conference 3/16/19
  21 Kelly, Will JR Glenbrook South 9:43.44HT Glenbrook South Home Meet #3 2/28/19
  22 Ebeling, Max SR Evanston Township 9:46.18 Central Suburban League Conference South 3/15/19
  23 Maida, Anthony JR Jones 9:47.55 Batavia Distance Madness 3/8/19
  24 Trapp, Jacob SR DeKalb 9:48.07 Batavia Distance Madness 3/8/19
  25 Spellman, Dan SR Brother Rice 9:48.34 ICOPS 2/24/19
  26 Fundator, A.J. SR Jones 9:49.57 Batavia Distance Madness 3/8/19
  27 Spears, Ian SR Maine South 9:50.15 CSL South 3/15/19
  28 Brodsky, Bradley SR Deerfield 9:50.36 ONU High School Classic 2/23/19
  29 Splitt, Justin JR Grant 9:51.12 Huntley Boys Invitational 2/22/19
  30 Tucker, Liam SO Libertyville 9:52.31 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  31 St. Clair, Robert SR Mundelein 9:52.33 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  32 Occhipinti, Daniel JR Kaneland 9:53.00 Central Rocket Invite 3/8/19
  33 Barretto, Stephen SO Rolling Meadows 9:53.42 Nagel/Saylor indoor invitational 3/16/19
  34 Garcia, Jessi JR McHenry 9:53.84 Huntley Invite 2/22/19
  35 Knowlton, Christian SR Plainfield South 9:54.00 SPC Indoor 3/16/19
  36 Burke-Olson, Frank SR Lane Tech 9:55.21 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  37 Dzyacky, Spencer SO Loyola Academy 9:55.79 Chicago Catholic League 3/17/19
  38 Wilson, Andrew SR Hononegah 9:55.93 Nelson-Daniel Classic 3/16/19
  39 Lynch, Jack SR Loyola Academy 9:56.88 ICOPS Invitational 2/24/19
  40 McCarroll, Carter JR Hinsdale Central 9:57.05 WSC Silver 3/15/19
  41 Manolakes, Luke JR Centennial 9:58.17 Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  42 Fitzgerald, Colin JR Normal 9:58.91 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  43 Kiley, Will SO Lockport Township 10:00.31 ONU High School Classic 2/23/19
  44 Maison, Scott SR Wheaton Warrenville South 10:01.57 Jerry Lowe Invitational 2/2/19
  45 Riss, Connor SR Grayslake North 10:03.20 Antioch Invite 2/22/19
  46 Hauenstein, Billy JR Wheaton Warrenville South 10:03.39 Jerry Lowe Invitational 2/2/19
  47 Norris, John JR Downers South 10:03.87 Greg Foster Indoor Invitational 2/16/19
  48 Seng, Ethan JR Wheaton Warrenville South 10:03.93 Jerry Lowe Invitational 2/2/19
  49 Maton, Drey SR Glenwood 10:05.95 Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  50 Puyear, Josh SO Deerfield 10:06.47 ONU High School Classic 2/23/19
Women's 3,200m Run Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name Time Meet Name Date
  1 Hart, Katelynne JR Glenbard West 9:54.95 New Balance Nationals 3/10/19
  2 Watcke, Emma JR Hinsdale Central 10:37.96 Batavia Distance Madness 3/8/19
  3 Lopez, Abby JR Argo 10:42.61(2) Batavia Distance Classic 3/8/19
  4 Morris, Alex SR Naperville North 10:43.78 DuPage Valley Conference Indoor Championships 3/14/19
  5 Petersen, Campbell SO Naperville North 10:45.12 Batavia Distance Madness 3/8/19
  6 Fox, Kailey SO Yorkville 10:45.18 Batavia Distance Madness 3/8/19
  7 Stromsland, Brooke SO Lakes 10:50.16 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  8 Cohoon, Brenna JR Downers South 10:51.67 Batavia Distance Madness 3/8/19
  9 Behrens, Ella SR Whitney Young 10:55.18 Lake Michigan Invite @ Carthage 3/15/19
  10 Van Eck, Vivian SR Minooka 10:59.41 Batavia Distance Madness 3/8/19
  11 Gamboa, Maggie SO Naperville North 11:01.82 Batavia Distance Madness 3/8/19
  12 Mendrys, Audrey SO Naperville North 11:02.46 Batavia Distance Madness 3/8/19
  13 McDonnell, Sophia SR Geneva 11:04.94 DuKane Conference Championship 3/16/19
  14 Christiansen, Isabelle SR Oswego 11:07.20 NCC Cardinal Classic Invitational 2/28/19
  15 Burns, Emily SR Lake Zurich 11:07.42 Lake Michigan Invite 3/15/19
  16 Driscoll, Megan SR Naperville North 11:09.48 Batavia Distance Madness 3/8/19
  17 FitzPatrick, Molly SO Barrington 11:10.62 Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  18 Hohe, Katie SR Glenbard West 11:11.13 WSC Silver Meet 3/15/19
  19 Negovetich, Aly FR Grant 11:11.56 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  20 Jortberg, Kate JR Glenbrook South 11:12.08 Batavia Dist. Madness 3/8/19
  21 Stogsdill, Juliana SR Plainfield North 11:12.35 Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  22 Westlake, Lucy FR Naperville North 11:12.73 NCC Cardinal Classic Invitational 2/28/19
  23 Weidner, Melissa SR Downers South 11:13.53 2019 WSC Gold Girls Indoor Championship 3/16/19
  24 Partyka, Sydney JR Taft 11:16.23 Batavia Distance Madness 3/9/19
  25 Borowiak, Olivia SR Yorkville 11:17.17 Central Girls Indoor Classic 3/16/19
  26 Olsen, Katherine SR DeKalb 11:17.32 Homewood-flossmoor ABC invite 2/23/19
  27 Larsen, Andrine JR Geneva 11:18.40 DuKane Conference Championship 3/16/19
  28 Palma, Victoria SR Willowbrook 11:19.06 York Girls Invitational 2/8/19
  29 Tosic, Kelli JR Grayslake North 11:20.74 Lake Michigan Invite 3/15/19
  30 Fradkin, Marlee JR New Trier 11:22.87 York Invite #3 3/2/19
  31 Diddia, Rebecca SO Downers South 11:23.50 Batavia Distance Madness 3/8/19
  32 Wilk, Bailey JR Huntley 11:24.43(2) Batavia Distance Madness 3/8/19
  33 Dawson, Jana JR Naperville North 11:27.24 NCC Cardinal Classic Invitational 2/28/19
  34 Sorenson, Natalie SR Stevenson 11:28.60 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  35 Lechowicz, Kate SR Palatine 11:32.90 Nagel-Saylor Invite @ North Central College 3/16/19
  36 Slimane, Mariam SO Lake Park 11:33.88 Coach Heimsath Invitational 3/2/19
  37 Dames, Julia JR Minooka 11:33.90 SPC Indoor 3/16/19
  38 Ray, Hannah SR Vernon Hills 11:39.43 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  39 Hunter, Anna FR Yorkville 11:41.06 Central Girls Indoor Classic 3/16/19
  40 Morton, Molly SO Naperville North 11:42.78 NCC Cardinal Classic Invitational 2/28/19
  41 Richtman, Rachel JR Kaneland 11:45.70 Central Girls Indoor Preview 3/9/19
  42 Klemm, Sara SO Yorkville 11:46.52 Central Girls Indoor Classic 3/16/19
  43 Nickoley, Anna FR Glenbard West 11:47.64 WSC Silver 3/15/19
  44 Wakefield, Emma FR Vernon Hills 11:48.78 CSL Indoor Conference Championship 3/14/19
  45 Hartke, Olivia FR Normal 11:48.98 Big 12 Girls Indoor 3/11/19
  46 Stuart, Hannah SR Edwardsville 11:49.18 Bloomington Lady Raider Indoor 3/2/19
  47 Tomas, Devon FR Aurora West 11:49.98 Huntley Girls Indoor Invitation 3/9/19
  48 Murray, Daphne FR Whitney Young 11:53.33 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  49 Loftus , Kristin FR Lake Zurich 11:53.75 Huntley 3/9/19
  50 McNerney, Sophia FR Downers South 11:54.91 2019 WSC Gold Girls Indoor Championship 3/16/19
Men's 60m High Hurdles Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name Time Meet Name Date
  1 Cameron, Victor SR Crete-Monee 7.94 HF ABC Invitational 3/1/19
  2 Anderson, Jalen SR Hononegah 8.20 NIC-10 Boys Indoor Championship Meet 3/13/19
  3 Williams, Robert SR Springfield 8.21(55) 2019 Jacksonville HS Indoor AA/AAA 3/1/19
  4 Williams, Daylin JR Homewood-Flossmoor 8.30 HF Boys ABC Indoor Invite 3/1/19
  5 Lowder, JT SR Oak Park-River Forest 8.31 Dorothy Dawson Invite 1/5/19
  6 Burke, Kyle SR Plainfield North 8.32 Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  7 Szylak, Tim SR Rolling Meadows 8.33(55) Nagel/Saylor indoor invitational 3/16/19
  8 Hyde, CJ SR Bloomington 8.41 Big 12 Boys Indoor Championship 3/12/19
  9 Spells, Mychah JR Andrew 8.43 Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  10 Stubbs, Jahari SR Larkin 8.45 Rockford Auburn Boys Invitational 2/16/19
  11 Caldwell, Kwesi JR Oswego East 8.46(55) Greg Foster Indoor Invitational 2/16/19
  12 Subaric, Tommy SR Jacobs 8.47 Huntley Last Chance 3/16/19
  13 Ngo, Nick SR Harlem 8.49(55) 2019 Byron Boys Indoor Classic 3/16/19
  14 James, KeiJhuan JR O'Fallon 8.52 Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  15 Silva, Ulysses SR Conant 8.55(55) Nagel/Saylor Invite 3/16/19
  15 Holland, Ray SR Lockport Township 8.55 ONU High School Classic 2/23/19
  17 Johnson, Khalil SO Evanston Township 8.57(55) Lake Michigan Invitational 3/15/19
  18 Green, David JR Thornton Fractional North 8.61(55) 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  19 Law, Dylan JR Crystal Lake South 8.66 Last Chance Invite 3/16/19
  20 Brown, Brian SR Maine South 8.67(55) CSL South 3/15/19
  21 Hatfield, Jante SR Bloomington 8.68 Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  21 Surheyao, Eldrick JR Centennial 8.68 Big 12 Boys Indoor Championship 3/12/19
  23 Smith, Deshawn SR Crystal Lake Central 8.69(55) 2019 Byron Boys Indoor Classic 3/16/19
  24 Ruth, Ethan SR Hinsdale Central 8.70(55) WSC Silver 3/15/19
  25 Selby, Evan SR Lakes 8.71(55) Lake Michigan Invitational 3/15/19
  26 Holmes, Tevion SO O'Fallon 8.72 Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  27 Dickerson, Brian JR Bloom Twp. 8.73 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  27 Eschweiler, Mike JR Prairie Ridge 8.73 Fox Valley Conference Boys Indoor Championships 3/12/19
  29 Williams, Keylen SR Oswego East 8.76 University High School Invitational 3/2/19
  30 Turner, Eric SO Danville 8.77 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  31 Taylor, Cal JR Belvidere North 8.79 NIC-10 Boys Indoor Championship Meet 3/13/19
  32 Adams, Kyle SR Huntley 8.80 Central Rocket Boys Indoor Invite 3/8/19
  33 Prieto, Thomas SR Niles West 8.82(55) Ron Campbell Invitational 3/1/19
  34 Hernandez, Ryan SR DeKalb 8.83(55) Panther Invite 3/1/19
  34 Kiela, Aaron SO Lockport Township 8.83 SWSC Conference Meet 3/15/19
  36 Watson, Treshawn JR Antioch 8.84(55) Lake Michigan Invitational 3/15/19
  36 Hein, Jake SR Hononegah 8.84 NIC-10 Boys Indoor Championship Meet 3/13/19
  38 Kowalski, Nathan SR Prospect 8.86(55) 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  38 Griffin, Richard SR Taft 8.86 CPL Indoor Championships 3/17/19
  38 Hutchins, Aaron SO Evanston Township 8.86 ONU High School Classic 2/23/19
  38 Lehman, Taylor SO O'Fallon 8.86 Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  42 Waits, Darian JR Hoffman Estates 8.87 Jerry Lowe Invitational 2/2/19
  43 Young, Kendi JR Thornton Fractional North 8.88(55) 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  44 Eschweiler, Mike JR Prairie Ridge 8.89(55) 2019 Byron Boys Indoor Classic 3/16/19
  44 Beck, Noah SR Oswego 8.89 Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  46 Meyer, Jack JR Downers South 8.90(55) West Suburban Gold Conference Championship 3/15/19
  47 Cayet, Bobby SR Grant 8.91(55) NLCC Indoor Conference Meet 3/7/19
  47 Taiwo, Jimi JR Whitney Young 8.91(55) Proviso West Invitational 2/23/19
  47 Thiel, Matthew SR Grayslake Central 8.91(55) Lake Michigan Invitational 3/15/19
  50 Alewi, Tobe SR Niles North 8.92(55) Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
Women's 60m High Hurdles Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name Time Meet Name Date
  1 Walters, Kayla SR Bolingbrook 8.60 Homewood Flossmoor Girls A,B,C 2/23/19
  2 McCall, Kaylah JR Homewood-Flossmoor 8.61 HF Girls ABC Showcase 2/23/19
  3 Oleksak, Erin SR Palatine 8.83(55) Nagle-Saylor MSL Invite 3/17/19
  4 Ocampo, Samantha SO Lake Park 8.84(55) WWS Invitational #2 2/13/19
  5 Bieber, Halle SR Naperville North 9.00(55) DuPage Valley Conference Indoor Championships 3/14/19
  6 Spagnola, Victoria SO Aurora West 9.05 Homewood Flossmoor 2/23/19
  7 Barwick, Brianna JR DeKalb 9.10(55) DVC Conference 3/15/19
  8 Hunter, Jasmyn SO Homewood-Flossmoor 9.11 Lady Charger invite 3/2/19
  9 Ferguson, Lauren SR Springfield 9.13 Clinton HS Girls Last Chance Indoor 3/18/19
  10 Davis , Daryn JR Huntley 9.14 FVC Indoor 3/5/19
  11 Simmons, Arryona SO Thornwood 9.16(55) Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  12 Santore, Savanna JR Plainfield North 9.17(55) Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  13 Searcy, Kelvi SR Belleville West 9.20 Southern Illinois HS Girls Invitational 3/1/19
  14 Johnson, Katelyn SR Bolingbrook 9.21 Arkansas HS Invitational 1/12/19
  15 Rainey, Btittany SR Dunlap 9.24 13th Annual Silver Streak Last Chance Indoor Meet 3/16/19
  16 Mustafa , Ayah SO Homewood-Flossmoor 9.25 HF Girls Quad #3 2/15/19
  17 Granskog, Andelyn SR Lake Park 9.26 New Balance Nationals 3/9/19
  17 Rivers, Macee FR Belleville West 9.26 2019 Charleston Indoor Track Meet 3/9/19
  19 Dahl, Haley SR Belvidere North 9.27 First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
  20 Thomas, Aaliyah JR Belleville East 9.29 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  21 Fare, Cloey JR Harlem 9.30 Burlington Central Invite 3/9/19
  22 Polka, Drue JR Grant 9.33(55) Lake Michigan Invitational 3/15/19
  23 Thomas, Hallee SO Danville 9.34 First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
  24 Johnson, Faith SO Bloom Twp. 9.43(55) Ladies Last Chance Indoors 3/20/19
  25 Only , Kendal JR Huntley 9.44 Huntley Girls Indoor Invitational 3/9/19
  26 Somerville, Paris JR Whitney Young 9.45(55) Lake Michigan Invitational 3/15/19
  26 Hodges, Ranyah SO Thornton 9.45 University High School Invitational 3/2/19
  28 Okereke, Jacklynn FR Evanston Township 9.48 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  29 Armstrong, Bria SO Bloom Twp. 9.54(55) Ladies Last Chance Indoors 3/20/19
  29 Sciarini, Katie SO Lincoln-Way East 9.54(55) 2019 Golden Timer F/S Invitational 3/2/19
  31 Morgan, Nakayla JR Bloom Twp. 9.55(55) 2019 Friday Night Lights 2/22/19
  32 Abdellatif, Noor SR Antioch 9.58(55) NLCC Conference Meet 3/7/19
  32 Barnard, Sophia FR Lincoln-Way East 9.58(55) North Central College High Scohol Classic 2/28/19
  32 Reid, Rebecca SR Whitney Young 9.58(55) Lake Michigan Invitational 3/15/19
  35 Rosario, J'Kaiya SO Jefferson 9.60 NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  36 Afolabi, Ari SO St. Ignatius 9.61(55) Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  36 McCloughan, Kelly SO Geneva 9.61(55) DuKane Conference Championship 3/16/19
  38 Terry, Nyaira SO Thornton Fractional North 9.63(55) 2019 Golden Timer F/S Invitational 3/2/19
  39 Brandon, Zharia SO Neuqua Valley 9.66(55) DVC Indoor Invitational 3/14/19
  40 Kurowska, Natalia JR Maine South 9.67(55) CSL Conference Meet 3/14/19
  41 Nesbitt, Amya JR Bremen 9.68(55) Lemont Invitational 3/16/19
  42 Jones, Tykiaza SR Belleville West 9.70 Southern Illinois HS Girls Invitational 3/1/19
  43 Okereke, Jacklynn FR Evanston Township 9.71 ONU High School Classic 2/23/19
  44 Goodwin, Bernie FR Rolling Meadows 9.72(55) Nagle-Saylor Indoor Invite 3/16/19
  44 Dingle, Katie SR Maine South 9.72 Rockford Auburn Girls Showcase Invitational 3/2/19
  46 Chong, Sydney FR Normal 9.73 Big 12 Girls Indoor 3/11/19
  47 Gadson, Ashlyn SO Prospect 9.76(55) MSL Nagel_Saylor Conference Meet 3/16/19
  47 Walker, Jenna SR Cary-Grove 9.76 Rockford Auburn Girls Invitational 2/23/19
  49 Nance, Alexandria FR Joliet West 9.77 University High Invite 3/2/19
  50 Burnes, Hannah SR Springfield 9.79(55) 2019 Jacksonville HS Indoor AA/AAA 3/1/19
Men's 4 x 200m Relay Top↑
Rank Team Name Time Meet Name Date
  1 Crete-Monee 1:30.31 Huntley Last Chance 3/16/19
  2 Plainfield North 1:32.35 Charger Invite 3/2/19
  3 Bloom Twp. 1:32.48 Bob Nihells Indoor Classic 3/9/19
  4 Oak Park-River Forest 1:32.52 PW Meet (FAT) 2/1/19
  5 Alton 1:32.69 Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  6 Plainfield South 1:32.91 Mustang Relays 3/4/19
  7 Dundee-Crown 1:32.94 Fox Valley Conference Indoor Championships 3/12/19
  8 Oswego 1:33.24 SPC Indoor Inv. 3/16/19
  9 Lockport Township 1:33.25 Mustang Relays 3/4/19
  10 Grant 1:33.36 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  11 Evanston Township 1:33.75 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  12 Grayslake Central 1:33.93 NLCC Indoor Championship 3/7/19
  13 DeKalb 1:34.12 DVC Indoor Conference 3/15/19
  14 Plainfield East 1:34.14 DGS Mustang Relays 3/4/19
  15 Proviso East 1:34.33 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  16 Metea Valley 1:34.41 DVC Indoor Championship 3/15/19
  17 Joliet West 1:34.54 PN Invite 3/9/19
  18 Hononegah 1:34.61 Nelson-Daniel Classic 3/16/19
  19 Moline 1:34.62 Silver Streak Last Chance 3/16/19
  20 Stevenson 1:34.64 Huntley Boys Last Chance Invite 3/16/19
  21 Rolling Meadows 1:34.94 York boys invite 3/1/19
  22 Hinsdale South 1:34.95 Mustang Relays 3/4/19
  23 Romeoville 1:34.97 SPC indoor championships 3/16/19
  24 Yorkville 1:35.08 Downers Grove South Mustang Relays 3/4/19
  25 Bloomington 1:35.11 Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  26 South Elgin 1:35.16 Rockford Auburn Boys Invitational 2/16/19
  26 Hoffman Estates 1:35.16 York Boys Invite 3/1/19
  28 Belleville East 1:35.19 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  29 Andrew 1:35.47 Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  30 Antioch 1:35.51 Antioch Indoor Invite 2/22/19
  31 Prospect 1:35.62 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  32 Thornton 1:35.80 ONU High School Classic 2/23/19
  33 Aurora West 1:35.81 Downers Grove South Mustang Relays 3/4/19
  34 Downers South 1:35.95 Central Rocket Indoor Invite 3/8/19
  35 Huntley 1:36.04 Central Rocket Indoor Boys Invite 3/8/19
  36 Danville 1:36.08 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  37 Normal West 1:36.17 Big 12 Boys Indoor Championship 3/12/19
  38 Taft 1:36.21 CPL Indoor Championships 3/17/19
  39 O'Fallon 1:36.23 Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  40 Warren 1:36.25 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  41 Kaneland 1:36.49 Huntley Last Chance 3/16/19
  42 Belleville West 1:36.53 Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  43 Rockford East 1:36.70 NIC-10 Boys Indoor Championship Meet 3/13/19
  44 Zion-Benton 1:36.72 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  45 Proviso West 1:36.86 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  46 Glenwood 1:36.92 2019 Jacksonville HS Indoor AA/AAA 3/1/19
  47 Oswego East 1:37.04 Greg Foster Indoor Invitational 2/16/19
  48 Edwardsville 1:37.08 Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  48 Granite City 1:37.08 2019 Jacksonville HS Indoor AA/AAA 3/1/19
  50 Thornton Fractional North 1:37.24 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
Women's 4 x 200m Relay Top↑
Rank Team Name Time Meet Name Date
  1 Homewood-Flossmoor 1:43.25 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  2 Aurora West 1:44.81 Mustang Relays 3/4/19
  3 Lincoln-Way East 1:44.90 DGS Mustang Relays 3/4/19
  4 Bloom Twp. 1:45.16 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  5 Whitney Young 1:45.86 DGS Mustang Relays 3/4/19
  6 Bolingbrook 1:46.07 DGS Mustang Relays 3/4/19
  7 DeKalb 1:46.24 DVC Conference 3/15/19
  8 Kenwood 1:46.53 University High Invitational 3/2/19
  9 Evanston Township 1:46.54 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  10 Plainfield North 1:47.52 DGS Mustang Relays 3/4/19
  11 Belleville East 1:47.53 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  12 Downers North 1:47.80 WSC Silver Conference Meet 3/15/19
  13 Wheaton North 1:47.84 DuKane Conference Meet 3/16/19
  14 Huntley 1:47.86 FVC Indoor 3/5/19
  15 Prospect 1:47.87 MSL Nagel_Saylor Conference Meet 3/16/19
  16 Downers South 1:48.04 NCC Cardinal Classic 2/28/19
  17 Glenbard West 1:48.22 WSC Silver Meet 3/15/19
  18 Thornton 1:48.36 Midway Miles #2 3/8/19
  19 Danville 1:48.58 Big 12 Girls Indoor 3/11/19
  19 Naperville North 1:48.58 DuPage Valley Conference Indoor Championships 3/14/19
  21 Thornwood 1:48.68 Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  22 Grant 1:48.86 Downers Grove South Mustang Relays 3/4/19
  23 Oswego 1:48.97 Plainfield North Indoor Invitational 3/16/19
  24 Barrington 1:49.05 Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  25 Harlem 1:49.20 NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  26 Dunlap 1:49.40 First to the Finish Girls' Charger Indoor Invite 3/2/19
  27 Joliet West 1:49.46 Plainfield North Invite 3/16/19
  28 Glenbard North 1:49.47 DKC Indoor Championship 3/16/19
  29 Thornton Fractional North 1:49.51 University High School Invitational 3/2/19
  30 Belleville West 1:49.89 Southern Illinois HS Girls Invitational 3/1/19
  31 Niles North 1:50.21 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  32 Rock Island 1:50.25 Clinton HS Girls Early Bird Indoor 2/16/19
  33 Lane Tech 1:50.56 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  34 Minooka 1:50.75 SPC Indoor 3/16/19
  35 Alton 1:50.76 Jersey indoor Winter Thaw 3/9/19
  36 Guilford 1:50.89 NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  37 Grayslake Central 1:51.10 NLCC Conference 3/7/19
  38 McHenry 1:51.20 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  39 St. Ignatius 1:51.61 Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  40 Rockford East 1:51.68 NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  41 Highland Park 1:51.85 ONU High School Classic 2/23/19
  42 Zion-Benton 1:52.07 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  43 Stevenson 1:52.08 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  43 Grayslake North 1:52.08 NLCC Indoor Championship 3/7/19
  45 Hinsdale South 1:52.11 2019 WSC Gold Girls Indoor Championship 3/16/19
  46 O'Fallon 1:52.14 Joe Elliot Girls Indoor Track and Field Invitational 2/21/19
  47 Lake Park 1:52.15 DuKane Conference Meet 3/16/19
  48 Niles West 1:52.28 2019 First to the Finish Charger Invite 3/2/19
  48 Normal 1:52.28 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  50 Palatine 1:52.33 Rockford Auburn Girls Showcase Invitational 3/2/19
Men's 4 x 400m Relay Top↑
Rank Team Name Time Meet Name Date
  1 Crete-Monee 3:22.61 Huntley Last Chance 3/16/19
  2 Grant 3:26.31 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  3 Evanston Township 3:27.84 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  4 Lockport Township 3:29.14 Mustang Relays 3/4/19
  5 Alton 3:30.52 Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  6 Bloom Twp. 3:31.58 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  7 Naperville North 3:31.71 Indoor DVC Meet 3/15/19
  8 Downers South 3:32.22 DGS Mustang Relays 3/4/19
  9 Hinsdale South 3:32.24 Mustang Relays 3/1/19
  10 Plainfield North 3:32.29 Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  11 Antioch 3:33.46 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  12 DeKalb 3:33.70 DVC Indoor Conference 3/15/19
  13 Bloomington 3:33.82 Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  14 Plainfield East 3:33.96 SPC Indoor Championship 3/16/19
  15 Oswego 3:34.20 SPC Indoor Inv. 3/16/19
  16 Proviso East 3:34.27 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  17 O'Fallon 3:34.34 Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  18 Grayslake Central 3:35.09 NLCC Indoor Championship 3/7/19
  19 Lane Tech 3:35.13 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  20 Springfield 3:35.23 2019 CHARLESTON INDOOR TRACK MEET 3/16/19
  21 Danville 3:35.91 Big 12 Boys Indoor Championship 3/12/19
  22 Mundelein 3:36.18 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  23 Glenbrook North 3:36.26 DGS Mustang Relays 3/4/19
  24 Whitney Young 3:36.32 Downers Grove South Relays 3/4/19
  25 Zion-Benton 3:36.64 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  26 Dunlap 3:36.97 Silver Streak Last Chance 3/16/19
  27 Huntley 3:37.27 Homewood-Flossmoor ABC Meet 3/1/19
  28 Hononegah 3:37.67 York Boys Invite 3/1/19
  29 Joliet West 3:37.83 University High School Invitational 3/2/19
  30 Metea Valley 3:37.96 DVC Indoor Championship 3/15/19
  31 Belleville East 3:38.18 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  32 Proviso West 3:38.26 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  33 Prospect 3:38.57 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  34 Kaneland 3:38.72 Central Rocket Invite 3/8/19
  35 Plainfield South 3:39.03 SPC Indoor 3/16/19
  36 Moline 3:39.11 University High School Invitational 3/2/19
  37 Romeoville 3:39.63 Downers grove south relays 3/4/19
  38 Glenwood 3:39.68 Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  39 Libertyville 3:40.63 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  40 Vernon Hills 3:41.38 Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  41 Belleville West 3:41.39 Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  42 Normal West 3:41.41 Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  43 Rolling Meadows 3:41.68 Nagel/Saylor Invitational 3/16/19
  44 Lincoln-Way East 3:42.02 Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  45 Rockford East 3:42.18 NIC-10 Boys Indoor Championship Meet 3/13/19
  46 South Elgin 3:42.21 Rockford Auburn Boys Invitational 2/16/19
  47 Oswego East 3:42.23 University High School Invitational 3/2/19
  48 Granite City 3:42.88 Knight Boys Invitational 2/16/19
  49 Oak Lawn Community 3:42.91 ONU High School Classic 2/23/19
  50 Thornton Fractional North 3:43.05 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
Women's 4 x 400m Relay Top↑
Rank Team Name Time Meet Name Date
  1 Homewood-Flossmoor 3:59.92 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  2 Evanston Township 4:03.87 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  3 Aurora West 4:05.25 Mustang Relays 3/4/19
  4 Lincoln-Way East 4:05.60 DGS Mustang Relays 3/4/19
  5 Glenbard West 4:07.25 NCC Cardinal Invite 2/28/19
  6 Downers South 4:07.80 DGS Mustang Relays 3/4/19
  7 Barrington 4:08.97 Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  8 Grant 4:10.18 Downers Grove South Mustang Relays 3/4/19
  9 Bolingbrook 4:10.19 DGS Mustang Relays 3/4/19
  10 Plainfield North 4:10.33 DGS Mustang Relays 3/4/19
  11 Naperville North 4:10.86 NCC Cardinal Classic Invitational 2/28/19
  12 DeKalb 4:11.10 DVC Conference 3/15/19
  13 Prospect 4:11.36 MSL Nagel_Saylor Conference Meet 3/16/19
  14 Harlem 4:12.06 Burlington Central Invite 3/9/19
  15 Hononegah 4:13.23 NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  16 Kenwood 4:13.35 CPS Indoor Championship C 3/17/19
  17 Glenbard North 4:13.44 DKC Indoor Championship 3/16/19
  18 Huntley 4:14.50 Central Rockets Indoor Classic 3/16/19
  19 Niles North 4:14.67 Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  20 Whitney Young 4:14.90 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  21 Lake Zurich 4:15.17 Lake Michigan Invite 3/15/19
  22 Belleville West 4:15.29 Southern Illinois HS Girls Invitational 3/1/19
  23 Belleville East 4:15.53 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  24 Lakes 4:16.01 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  25 Kaneland 4:16.16 Central girls indoor classic 3/16/19
  26 Dunlap 4:16.73 First to the Finish Girls' Charger Indoor Invite 3/2/19
  27 Niles West 4:16.86 Nelson-Daniel Classic 3/16/19
  28 Lane Tech 4:17.37 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  29 Gurnee Warren 4:17.87 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  30 Sandburg 4:18.19 Mustang Relays 3/4/19
  31 Mundelein 4:18.42 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  32 Rolling Meadows 4:18.92 Nagle-Saylor Indoor Invite 3/16/19
  33 McHenry 4:19.04 First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
  34 Lemont 4:19.40 Plainfield South Girls Invite 3/8/19
  35 Highland Park 4:19.48 ONU High School Classic 2/23/19
  36 Glenbrook South 4:20.04HT JD Relays 2/22/19
  37 Bloomington 4:20.09 Bloomington Lady Raider Indoor 3/2/19
  38 Minooka 4:20.10 Mustang Relays 3/4/19
  39 Thornwood 4:20.43 Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  40 Alton 4:21.00 Southern Illinois HS Girls Invitational 3/1/19
  41 Belvidere North 4:22.12 NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  42 Naperville Central 4:22.18 2019 Byron Girls Indoor Preview 3/9/19
  43 Normal 4:22.78 Big 12 Girls Indoor 3/11/19
  44 Bloom Twp. 4:22.79 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  45 Vernon Hills 4:22.82 CSL Indoor Conference Championship 3/14/19
  46 Zion-Benton 4:22.83 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  47 Addison Trail 4:24.04 2019 WSC Gold Girls Indoor Championship 3/16/19
  48 Thornton Fractional North 4:24.12 Lemont Invitational 3/16/19
  49 Springfield 4:25.13 2019 Jacksonville HS Indoor AA/AAA 3/1/19
  50 West Chicago 4:25.95 First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
Men's 4 x 800m Relay Top↑
Rank Team Name Time Meet Name Date
  1 Huntley 7:59.07 FVC Indoor Championships 3/12/19
  2 Aurora West 8:10.31 Downers Grove South Mustang Relays 3/4/19
  3 Lane Tech 8:11.41 Downers Grove South Mustang Relays 3/4/19
  4 Evanston Township 8:11.45 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  5 Mundelein 8:12.25 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  6 DeKalb 8:12.70 DVC Indoor Conference 3/15/19
  7 Lockport Township 8:16.57 Mustang Relays 3/4/19
  8 Downers South 8:18.78 DGS Mustang Relays 3/4/19
  9 Metea Valley 8:19.56 DGS Mustang Relays 3/4/19
  10 Plainfield North 8:20.50 SPC Indoor 3/16/19
  11 Glenwood 8:21.62 2019 Jacksonville HS Indoor AA/AAA 3/1/19
  12 Hononegah 8:22.64 Nelson-Daniel Classic 3/16/19
  13 Crystal Lake Central 8:23.73 FVC Indoor Championships 3/12/19
  14 Kaneland 8:26.08 Mustang Relays 3/4/19
  15 Bloomington 8:26.93 Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  16 Jones 8:27.25 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  17 Warren 8:27.37 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  18 Marmion Academy 8:28.02 ICOPS 2/24/19
  19 Centennial 8:31.31 Big 12 Boys Indoor Championship 3/12/19
  20 University (Normal) 8:31.85 University High School Invitational 3/2/19
  21 Normal West 8:32.96 2019 CHARLESTON INDOOR TRACK MEET 3/16/19
  22 Edwardsville 8:33.19 Knight Boys Invitational 2/16/19
  23 Belleville East 8:33.61 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  24 Morton (Berwyn-Cicero) 8:34.41 WSC Indoor Conference Meet 3/15/19
  25 Deerfield 8:34.77 Proviso West Valentine Relays 2/9/19
  26 Plainfield South 8:35.15 Plainfield South Invite 2/16/19
  27 Rolling Meadows 8:35.34 Nagel/Saylor Invitational 3/16/19
  28 Springfield 8:36.21 2019 CHARLESTON INDOOR TRACK MEET 3/16/19
  29 Grant 8:36.38 NLCC Indoor Conference Meet 3/7/19
  30 Alton 8:37.01 2019 CHARLESTON INDOOR TRACK MEET 3/16/19
  31 Naperville North 8:38.52 York Invitational 3/1/19
  32 Joliet West 8:38.73 University High School Invitational 3/2/19
  33 Geneva 8:44.02 Rockford Auburn Boys Invitational 2/16/19
  34 Prospect 8:44.18 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  35 Antioch 8:46.52 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  36 Taft 8:46.94HT York Quad 2/1/19
  37 Wheeling 8:46.98 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  38 O'Fallon 8:47.94 Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  39 Oswego 8:49.68 University High School Invitational 3/2/19
  40 Hampshire 8:50.13 2019 Byron Boys Indoor Preview 3/9/19
  41 Belvidere North 8:52.25 NIC-10 Boys Indoor Championship Meet 3/13/19
  42 Maine South 8:52.96 Ron Campbell Invitational 3/1/19
  43 Oswego East 8:53.00 Greg Foster Indoor Invitational 2/16/19
  44 Niles West 8:53.91 Ron Campbell Invitational 3/1/19
  45 Zion-Benton 8:55.60 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  46 Marist 8:56.17 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  47 Lincoln-Way East 8:56.28 Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  48 Crete-Monee 8:57.93 Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  49 Argo 8:58.02 Argo Boys Track Quad 2-28-19 2/28/19
  50 Grayslake Central 8:59.00 Lake Michigan Invitational 3/15/19
Women's 4 x 800m Relay Top↑
Rank Team Name Time Meet Name Date
  1 Argo 6:58.24HT Argo Indoor Meet 2/13/19
  2 Richards (Oak Lawn) 9:18.24HT Argo Indoor Meet 2/13/19
  3 Downers South 9:20.49 DGS Mustang Relays 3/4/19
  4 Glenbard West 9:24.63 WSC Silver Meet 3/15/19
  5 Yorkville 9:31.27 DGS Mustang Relays 3/4/19
  6 Evanston Township 9:38.86 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  7 Prospect 9:38.95 DGS Mustang Relays 3/4/19
  8 Hersey 9:41.48 Nagel/Saylor 3/16/19
  9 Naperville North 9:43.44 DuPage Valley Conference Indoor Championships 3/14/19
  10 Minooka 9:49.44 Mustang Relays 3/4/19
  11 Whitney Young 9:49.73 Lake Michigan Invite @ Carthage 3/15/19
  12 Plainfield North 9:52.71 DGS Mustang Relays 3/4/19
  13 Lake Zurich 9:53.17 Lake Michigan Invite 3/15/19
  14 Huntley 9:54.00 Central Rockets Indoor Classic 3/16/19
  15 Lincoln-Way East 9:54.50 DGS Mustang Relays 3/4/19
  16 York 9:56.51 York Invite 3 3/2/19
  17 Belvidere North 9:58.45 NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  18 Lockport Township 9:58.63 SWSC Girls Indoor Conference 3/16/19
  19 Hononegah 10:00.07 NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  20 Aurora West 10:00.42 Mustang Relays 3/4/19
  21 Barrington 10:00.70 Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  22 Lake Park 10:02.75 York Girls Invite #4 3/8/19
  23 Sandburg 10:02.81 Mustang Relays 3/4/19
  24 Oswego 10:03.02 Batavia Quad 2/23/19
  25 Normal West 10:05.88 Clinton HS Girls Last Chance Indoor 3/18/19
  26 Niles West 10:06.84 2019 First to the Finish Charger Invite 3/2/19
  27 Oswego East 10:07.07 Plainfield North Girls Indoor Invitational 3/16/19
  28 Grayslake Central 10:07.10 NLCC Conference 3/7/19
  29 Taft 10:08.00 Chicago Public League Indoor C Meet 3/17/19
  29 DeKalb 10:08.00 DVC Conference 3/15/19
  31 Kaneland 10:09.65 DGS Mustang Relays 3/4/19
  32 Edwardsville 10:12.61 Bloomington Lady Raider Indoor 3/2/19
  33 Lincoln-Way Central 10:13.58 ONU High School Classic 2/23/19
  34 Homewood-Flossmoor 10:15.32 Lady Charger Invite 3/2/19
  35 Lane Tech 10:15.55 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  36 Dunlap 10:17.09 13th Annual Silver Streak Last Chance Indoor Meet 3/16/19
  37 Grant 10:18.08 Downers Grove South Mustang Relays 3/4/19
  38 Mundelein 10:18.17 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  39 Libertyville 10:19.14 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  40 Addison Trail 10:20.23 2019 WSC Gold Girls Indoor Championship 3/16/19
  41 Gurnee Warren 10:20.57 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  42 Prairie Ridge 10:22.37 2019 Byron Girls Indoor Classic 3/16/19
  43 Belleville East 10:23.48 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  44 Grayslake North 10:24.78 Lake Michigan Invitational 3/15/19
  45 Harlem 10:26.72 NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  46 Morton (Berwyn-Cicero) 10:27.08 2019 WSC Gold Girls Indoor Championship 3/16/19
  47 Bloomington 10:28.66 Big 12 Girls Indoor 3/11/19
  48 Palatine 10:29.03 Rockford Auburn Girls Showcase Invitational 3/2/19
  49 Glenwood 10:31.45 2019 Jacksonville HS Indoor AA/AAA 3/1/19
  50 O'Fallon 10:32.90 Southern Illinois HS Girls Invitational 3/1/19
Men's High Jump Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name English Metric Meet Name Date
  1 Lehenbauer, David SR Lemont 6' 8.0" 2.03m Lemont Indoor Invite 3/16/19
  2 Tyler, Isaiah JR Proviso East 6' 6.0" 1.98m Greg Foster Indoor Invitational 2/16/19
  3 Buchanan, Antonio SR Centennial 6' 5.0" 1.95m First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
  3 Taiwo, Jimi JR Whitney Young 6' 5.0" 1.95m University of Chicago Midway #1 3/1/19
  5 Babbington, Alex SR Plainfield East 6' 4.0" 1.93m PNTrack Invite 3/9/19
  5 Clincy, Brandon SR Whitney Young 6' 4.0" 1.93m Proviso West Quad #1 2/1/19
  5 Giwa-Osagie, Pryce SR Metea Valley 6' 4.0" 1.93m Romeoville, MV, & Providence Triangular 2/22/19
  5 Guyer, Josh JR Huntley 6' 4.0" 1.93m Sycamore Boys Indoor Invitational 3/6/19
  5 Zhao, Ray FR Stevenson 6' 4.0" 1.93m Huntley Boys Last Chance 3/16/19
  10 Maye, Andy SR McHenry 6' 3.0" 1.90m FVC Invite 3/12/19
  11 Bowens, Jalen SR Bloom Twp. 6' 2.2" 1.88m Lonnell Poole Invitational 2/9/19
  11 Legge, Felix SO Downers South 6' 2" 1.88m West Suburban Gold Conference Championship 3/15/19
  13 Crone, Kyle SR Collinsville 6' 2.0" 1.87m Knight Boys Invitational 2/16/19
  13 Hightower, Matt JR Shepard 6' 2.0" 1.87m ONU High School Classic 2/23/19
  13 Pearson, Raejohn SR Crete-Monee 6' 2.0" 1.87m Lonnell Poole Invitational 2/9/19
  13 Rivers, Joshua JR Bolingbrook 6' 2.0" 1.87m University High School Invitational 3/2/19
  13 Williams, Keylen SR Oswego East 6' 2.0" 1.87m Greg Foster Indoor Invitational 2/16/19
  13 Thompson, Keiran JR Loyola Academy 6' 2.0" 1.87m Evanston Dan Phillips Relays 3/8/19
  13 Vela, Jordan JR Andrew 6' 2.0" 1.87m Lincoln-way Central Knights Indoor Classic 3/2/19
  20 Brown, Brian SR Maine South 6' 1.0" 1.85m CSL South 3/15/19
  20 Conroy, Porter SO Kaneland 6' 1.0" 1.85m Huntley Last Chance 3/16/19
  20 Zimmermann, Michael SR Glenbrook South 6' 1.0" 1.85m Glenbrook South Home Meet #3 2/28/19
  23 Duich, Kory SO Granite City 6' 0.0" 1.82m 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  23 Gary, Jaylen SR Springfield 6' 0.0" 1.82m Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  23 Grindley, Zach SR Antioch 6' 0.0" 1.82m Lake Michigan Invitational 3/15/19
  23 Harvest, Tyshaun SR Thornton Fractional South 6' 0.0" 1.82m First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
  23 Heffner, Christian SO Thornton Fractional South 6' 0.0" 1.82m First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
  23 Lamatsch, Jordan JR Bradley-Bourbonnais 6' 0.0" 1.82m First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
  23 Lott, Trishawn JR Richards (Oak Lawn) 6' 0.0" 1.82m Argo Boys Track Quad 2-28-19 2/28/19
  23 Oliver, Aiden JR Normal 6' 0.0" 1.82m Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  23 Smith, Jacob JR Lincoln Park 6' 0.0" 1.82m Ron Campbell Invitational 3/1/19
  23 Birg, Jacob SR Deerfield 6' 0.0" 1.82m Maine East Invite 3/2/19
  23 Casey, Jack SR Highland Park 6' 0.0" 1.82m Dual Meet at HPHS 3/9/19
  23 Domont, Nathan FR Bradley-Bourbonnais 6' 0.0" 1.82m Lincolnway Central Knight Invite 3/2/19
  23 Ilori, Fola SO Lane Tech 6' 0.0" 1.82m Proviso West Quad #5 3/8/19
  23 Keubeng, Jeff SR Plainfield East 6' 0.0" 1.82m SPC Indoor Championship 3/16/19
  37 Snead, Montre JR Granite City 5' 11.0" 1.80m Jersey indoor Winter Thaw 3/9/19
  37 Bailey, Davaul SR Joliet West 5' 11.0" 1.80m Joliet West Invite 2/23/19
  39 Caines, Seth SR Lake Park 5' 10.0" 1.77m Lonnell Poole Invitational 2/9/19
  39 Farrakhan, Ford SR Lincoln-Way East 5' 10.0" 1.77m Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  39 Hairston, LaVontas SR Edwardsville 5' 10.0" 1.77m Knight Boys Invitational 2/16/19
  39 Irons, Nathan JR Niles North 5' 10.0" 1.77m Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  39 Johnson, Calvin JR Crete-Monee 5' 10.0" 1.77m Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  39 Law, Mello FR Centennial 5' 10.0" 1.77m Big 12 Boys Indoor Championship 3/12/19
  39 Louder, Evan FR Normal 5' 10.0" 1.77m Big 12 Boys Indoor Championship 3/12/19
  39 Lowder, Evan FR Normal 5' 10.0" 1.77m 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  39 Mallon, Nick JR Grayslake Central 5' 10.0" 1.77m Jerry Lowe Invitational 2/2/19
  39 Nolan, Charles FR Normal West 5' 10.0" 1.77m Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  39 Smith, Ivan JR Bloomington 5' 10.0" 1.77m Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  39 Chung, Nicholas SR Huntley 5' 10.0" 1.77m Homewood Flossmoor ABC Meet 3/1/19
Women's High Jump Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name English Metric Meet Name Date
  1 Rogers, Jennelle JR Oswego 5' 8.0" 1.72m Plainfield North Indoor Invitational 3/16/19
  2 Myrick, Madison SR Homewood-Flossmoor 5' 7.0" 1.70m HF Girls ABC Showcase 2/23/19
  3 Daehler, Valerie JR Guilford 5' 6.0" 1.67m NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  3 Daun, Grace SR Wauconda 5' 6.0" 1.67m Lake Michigan Girls Invite 3/15/19
  5 Fletcher, Meghan SR Grayslake Central 5' 5.0" 1.65m Main East #1 2/7/19
  5 Ludwig, Emma SR Glenbard East 5' 5.0" 1.65m UEC Championship 3/16/19
  5 Oleksak, Erin SR Palatine 5' 5.0" 1.65m Nagel-Saylor Invite @ North Central College 3/16/19
  8 Messenger, Brookelyn SR Belvidere North 5' 4.0" 1.62m NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  8 Milott, Abbey FR Glenbrook South 5' 4.0" 1.62m GBS Quad 3/5/19
  8 Ozimek, Taylor SR Glenbrook South 5' 4.0" 1.62m Glenbrook South Quad meet 2/5/19
  8 Pauly, Jenna SR McHenry 5' 4.0" 1.62m Niles West Open Meet 2/13/19
  12 Willits, Sydney SO Glenbrook South 5' 3.5" 1.61m GBS Quad 3/18/19
  13 Graham, Laila SR Belleville East 5' 3.0" 1.60m 2019 Charleston Indoor Track Meet 3/9/19
  13 Klink, Kenzie SO Normal West 5' 3.0" 1.60m Clinton HS Girls Last Chance Indoor 3/18/19
  13 Belle, Kristin JR Neuqua Valley 5' 3.0" 1.60m Burlington Central Invitational 3/16/19
  13 Collier, Aaliyah JR Glenbard West 5' 3.0" 1.60m Glenbard West 2/9/19
  13 Dingle, Katie SR Maine South 5' 3.0" 1.60m Maine East Garvey Invite 3/8/19
  13 Tommy, Ayanna JR Antioch 5' 3.0" 1.60m Rolling Meadows Invitational 3/1/19
  19 Granskog, Andelyn SR Lake Park 5' 2.25" 1.58m New Balance Nationals 3/9/19
  20 Ball, Anya SO Palatine 5' 2.0" 1.57m Rockford Auburn Girls Showcase Invitational 3/2/19
  20 Diercks, Madison JR Belvidere North 5' 2.0" 1.57m First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
  20 George, Lauren JR Guilford 5' 2.0" 1.57m NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  20 Jackson, McKenzie SO St. Ignatius 5' 2.0" 1.57m Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  20 Bynum, Annika SO Gurnee Warren 5' 2.0" 1.57m Wheeling Wildcat Relays 2/23/19
  20 Jackowski, Natalia SO Hersey 5' 2.0" 1.57m York Invitational 2/8/19
  20 Ogbuli, Rose SR Plainfield East 5' 2.0" 1.57m HF Girls ABC Showcase 2/23/19
  20 Olhava, Alessia SR Hersey 5' 2.0" 1.57m York 2/8/19
  20 Roberts, Nadia JR Reavis 5' 2.0" 1.57m Lincoln Way West 3/12/19
  20 Streb, Anne JR Glenbrook South 5' 2.0" 1.57m GBS Quad 3/5/19
  20 Vacek, Gabriella SO Oswego East 5' 2.0" 1.57m Oswego East vs. East Aurora Sprint Dual Meet 2/19/19
  31 Rodriguez, Sierra SR Round Lake 5' 1" 1.55m Wheeling 2/23/19
  32 Allen, Brooke JR Edwardsville 5' 1.0" 1.54m Jersey indoor Winter Thaw 3/9/19
  32 Brown, Demetra SR Belleville West 5' 1.0" 1.54m 2019 Charleston Indoor Track Meet 3/9/19
  32 Akinbo, Tolu JR Neuqua Valley 5' 1.0" 1.54m Plainfield East Meet 3/6/19
  32 Brown, Jillian SR Deerfield 5' 1.0" 1.54m CSL North Indoor Conference 3/14/19
  32 Cangilla, Sydney JR Plainfield North 5' 1.0" 1.54m Plainfield North Quad 2/13/19
  32 Franklin, Kendal FR Minooka 5' 1.0" 1.54m NCC Cardinal Classic 2/28/19
  32 Grashoff, Emma FR Pekin 5' 1.0" 1.54m 2019 Charleston Indoor Track Meet 3/9/19
  32 Tate, Jessica JR Thornton Fractional North 5' 1.0" 1.54m Lemont Invitational 3/16/19
  40 Anderson, Courtney JR Bloom Twp. 5' 0.0" 1.52m 2019 Friday Night Lights 2/22/19
  40 Collins, Cora SO Prairie Ridge 5' 0.0" 1.52m 2019 Byron Girls Indoor Classic 3/16/19
  40 Gregory, Elise JR Prairie Ridge 5' 0.0" 1.52m 2019 Byron Girls Indoor Classic 3/16/19
  40 Hammond, Mya SO Glenwood 5' 0.0" 1.52m Normal West Lady Wildcat Invitational 3/13/19
  40 Husby, Brooke SO Barrington 5' 0.0" 1.52m Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  40 Mallare, Aria SO Whitney Young 5' 0.0" 1.52m Lake Michigan Invitational 3/15/19
  40 Martin, Karissia JR Guilford 5' 0.0" 1.52m NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  40 Ordway, Lucy SO Barrington 5' 0.0" 1.52m Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  40 Patterson, Drew JR Evanston Township 5' 0.0" 1.52m 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  40 Stoklosa, Haley SO Lincoln-Way Central 5' 0.0" 1.52m ONU High School Classic 2/23/19
  40 White, Keyunna JR Morton (Berwyn-Cicero) 5' 0.0" 1.52m 2019 Friday Night Lights 2/22/19
Men's Pole Vault Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name English Metric Meet Name Date
  1 Saloga, Andrew JR Marmion Academy 14' 10.0" 4.52m Rockford Auburn Boys Invitational 2/16/19
  2 McGill, Liam SO Bloomington 14' 9.0" 4.49m First To The Finish Charger Invite 3/2/19
  3 Frye, Zach JR Lake Park 14' 6.0" 4.41m Windy City Pole Vault Summmit 3/2/19
  3 Ng, Brandon SR Glenbrook North 14' 6.0" 4.41m GBN Co-ed Tri Meet 3/9/19
  5 Wilson, Reed SR Normal 14' 3.0" 4.34m 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  5 Shuff, Michael SR Lake Park 14' 3.0" 4.34m Burlington Central Throws/Vaults Invitational 2/23/19
  7 Ouimet, Aiden SR St. Ignatius 14' 0.0" 4.26m CCL Champs 3/17/19
  8 Ulrich, D.J. JR Crystal Lake Central 13' 8.0" 4.16m 2019 Byron Boys Indoor Classic 3/16/19
  8 Erickson, Jacob SR Lincoln-Way Central 13' 8.0" 4.16m SWSC Indoor Championship 3/15/19
  10 Probst, Kyler JR Normal 13' 6.0" 4.11m Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  10 Goin, Jamison JR Joliet Central 13' 6.0" 4.11m Lockport 3/9/19
  10 Kao, Collin SO Lakes 13' 6.0" 4.11m NLCC Boys and Girls Indoor Conference Meet 3/7/19
  10 Kirsch, Ben SR Highland Park 13' 6.0" 4.11m Windy City Pole Vault Summit 3/2/19
  10 Shah, Aasav JR Dunlap 13' 6.0" 4.11m Cuffy Early Bird 2/22/19
  15 Cotter, Josh JR Oak Park-River Forest 13' 3.0" 4.03m WC Pole Vault Summit 3/2/19
  16 Braglia, Gilbert SR St. Charles North 13' 2.0" 4.01m York Boys Meet 3/9/19
  16 Sear, Patrick SR Vernon Hills 13' 2.0" 4.01m CSL North Indoor Championship 3/15/19
  16 Svoboda, Charlie SR Rolling Meadows 13' 2.0" 4.01m Nagel/Saylor 3/16/19
  19 Caines, Seth SR Lake Park 13' 0.0" 3.96m Lonnell Poole Invitational 2/9/19
  19 Cruse, Charles FR Normal 13' 0.0" 3.96m Big 12 Boys Indoor Championship 3/12/19
  19 Benner, Michael SR Huntley 13' 0.0" 3.96m Central Rocket Indoor Boys Invite 3/8/19
  19 Bermes, Nate JR Kaneland 13' 0.0" 3.96m Central Rocket Invite 3/8/19
  23 Bartlet, Nick JR Joliet West 12' 8.0" 3.86m SPC Conference Championship 3/16/19
  24 Nola, Dylan SO Lincoln-Way East 12' 6.0" 3.81m 2019 Golden Timer F/S Invitational 3/2/19
  24 Powen, Adam SR Deerfield 12' 6.0" 3.81m 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  24 Allen, Ted SO Kaneland 12' 6.0" 3.81m Coach Didomenico Invitational 3/1/19
  24 Fier, Nico SR Antioch 12' 6.0" 3.81m Antioch Indoor Invite 2/22/19
  24 Oslage, Tyler JR Antioch 12' 6.0" 3.81m Antioch Indoor Invite 2/22/19
  24 Schneider, Greyson JR Loyola Academy 12' 6.0" 3.81m ICOPS Invitational 2/24/19
  30 Aagesen, Andrew SR Oswego 12' 2.0" 3.70m SPC Indoor Inv. 3/16/19
  31 Paul, Trison JR Belleville East 12' 0.0" 3.65m 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  31 Alpert, Matthew SO Huntley 12' 0.0" 3.65m FVC Indoor Championships 3/12/19
  31 Khan, Huthafiah SR Huntley 12' 0.0" 3.65m Huntley Last Chance Indoor Invite 3/16/19
  34 Miles, Andre SR Joliet West 11' 8.0" 3.55m Joliet West Invite 2/23/19
  35 Bendy, Julian SR Lincoln-Way East 11' 6.0" 3.50m Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  35 Diversey, Andrew JR Prospect 11' 6.0" 3.50m 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  35 Geyer, Trae JR Moline 11' 6.0" 3.50m University High School Invitational 3/2/19
  35 Kedzior, Adam JR Lincoln-Way Central 11' 6.0" 3.50m ONU High School Classic 2/23/19
  35 Mittelstadt, Marcus SO Grayslake Central 11' 6.0" 3.50m Greg Foster Indoor Invitational 2/16/19
  35 Powell, Will SO Prairie Ridge 11' 6.0" 3.50m 2019 Byron Boys Indoor Classic 3/16/19
  35 Razo, John SO Morton (Berwyn-Cicero) 11' 6.0" 3.50m Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  35 Clark, Sam SO Bloomington 11' 6.0" 3.50m First To The Finish Charger Invite 3/2/19
  35 Proffitt, Nate SR Plainfield East 11' 6.0" 3.50m Huntley Invite 2/22/19
  35 Stokes, Ryan SR Plainfield East 11' 6.0" 3.50m Huntley Invite 2/22/19
  45 Guerra, Ivan SR Argo 11' 0.0" 3.35m SSC Red Indoor Championships 3/14/19
  45 Juarez, Greg SR Argo 11' 0.0" 3.35m SSC Red Indoor Championships 3/14/19
  45 Lamb, Jackson SR South Elgin 11' 0.0" 3.35m Rockford Auburn Boys Invitational 2/16/19
  45 Lopez, Josh SR Morton (Berwyn-Cicero) 11' 0.0" 3.35m Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  45 Neville, Drew JR Edwardsville 11' 0.0" 3.35m Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  45 Nguy, Ben SO Normal West 11' 0.0" 3.35m 2019 CHARLESTON INDOOR TRACK MEET 3/16/19
Women's Pole Vault Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name English Metric Meet Name Date
  1 Ruff, Yasmin JR Oak Park-River Forest 11' 9.0" 3.58m Windy City Pole Vault Summit 3/2/19
  2 Rothas, Kelsey JR Lake Zurich 11' 6.0" 3.50m Lake Michigan Invitational 3/15/19
  2 Abdellatif, Noor SR Antioch 11' 6.0" 3.50m Westin Morrill Relays 2/18/19
  2 Jones, Noelle SR Lakes 11' 6.0" 3.50m Windy City Pole Vault Summit 3/2/19
  2 Rothas, Kelsey JR Lake Zurich 11' 6.0" 3.50m Lake Michigan Invite 3/15/19
  6 Hennessey, Andi SR Lockport Township 11' 3.0" 3.42m SWSC Girls Indoor Conference 3/16/19
  6 Kuhn, Abigail JR Aurora West 11' 2.5" 3.42m Homewood Flossmoor 2/23/19
  8 Pauly, Jenna SR McHenry 11' 0.0" 3.35m First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
  8 Streepy, Jess SR Palatine 11' 0.0" 3.35m Windy City PV Meet @ Rolling Mae 3/2/19
  10 Barenie, Claire SR Oswego 10' 9.0" 3.27m Oswego Triangular 3/9/19
  11 Breit, Carolyn-Paige JR Downers North 10' 7.0" 3.22m Dorthy Dawson Invite 1/5/19
  12 Barnard, Emma JR Lincoln-Way East 10' 6.0" 3.20m Whitney Young Dolphin/Flyer Invitational 3/9/19
  12 Gajapala, Sithara SR Neuqua Valley 10' 6.0" 3.20m Hinsdale Central Meet 3/9/19
  12 Kurowska, Natalia JR Maine South 10' 6.0" 3.20m Maine East Garvey Invite 3/8/19
  12 Kwiatkowski, Kathleen SR Lockport Township 10' 6.0" 3.20m SWSC Girls Indoor Conference 3/16/19
  12 LiVigni, Jessie JR Lincoln-Way Central 10' 6.0" 3.20m SWSC Invitational 3/16/19
  12 Note, Alba SR Niles West 10' 6.0" 3.20m 2019 First to the Finish Charger Invite 3/2/19
  18 Gale, Megan SR Schaumburg 10' 3.0" 3.12m Windy City Pole Vault Meet 3/2/19
  18 Gall, Katelyn SR Minooka 10' 3.0" 3.12m Windy City Pole Vault Summit 3/2/19
  20 Wells, Kayla SR Rockford East 10' 2.0" 3.09m 2019 Byron Girls Indoor Classic 3/16/19
  21 Calhoun, Abigail SO Grayslake North 10' 0.0" 3.04m Rockford Auburn Girls Showcase Invitational 3/2/19
  21 Ridgway, Courtnie JR Normal 10' 0.0" 3.04m Big 12 Girls Indoor 3/11/19
  21 Choi, Hana JR Niles West 10' 0.0" 3.04m 2019 First to the Finish Charger Invite 3/2/19
  21 Jacome, Dayanne SR Maine West 10' 0.0" 3.04m Maine East Quad 2/20/19
  21 Van Dyke, Ali SO Lincoln-Way East 10' 0.0" 3.04m SWSC Indoor Invitational 3/16/19
  21 Trillo, Carmen SO Plainfield East 9' 11.75" 3.04m SPC Conference Meet 3/16/19
  27 Ambrose, Anna SO Mundelein 9' 6.0" 2.89m Lake Michigan Invitational 3/15/19
  27 Hesano, Kayla SO Belvidere North 9' 6.0" 2.89m First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
  27 Lyons, Riley JR Shepard 9' 6.0" 2.89m 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  27 Bezaire, Ava SO Minooka 9' 6.0" 2.89m Windy City Pole Vault Summit 3/2/19
  27 Cejka, Reagan SR Harlem 9' 6.0" 2.89m Sycamore Meet 2/26/19
  27 Ewuoso, Martha SR Lake Park 9' 6.0" 2.89m Burlington Central Throws/Vault Invitational 2/23/19
  27 Jones, Teagan JR Lake Zurich 9' 6.0" 2.89m Huntley 3/9/19
  27 Kurek, Julia JR Lake Park 9' 6.0" 2.89m Burlington Central Throws/Vault Invitational 2/23/19
  27 Marchio, Meghan SR Minooka 9' 6.0" 2.89m SPC Indoor 3/16/19
  27 Stoneham, Emily SR Grayslake North 9' 6.0" 2.89m Lake Michigan Invite 3/15/19
  37 Avila, Andrea SO Morton (Berwyn-Cicero) 9' 3.0" 2.81m 2019 WSC Gold Girls Indoor Championship 3/16/19
  38 Bebnarek, Milli SR Aurora West 9' 0.0" 2.74m Rockford Auburn Girls Showcase Invitational 3/2/19
  38 Betea, Gabriella JR Maine South 9' 0.0" 2.74m Rockford Auburn Girls Showcase Invitational 3/2/19
  38 Dodeler, Emily JR Belvidere North 9' 0.0" 2.74m First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
  38 Fritz, Rose SR Naperville Central 9' 0.0" 2.74m 2019 Byron Girls Indoor Preview 3/9/19
  38 Hilt, Marissa FR Bloomington 9' 0.0" 2.74m Clinton HS Girls Last Chance Indoor 3/18/19
  38 McGrath, Maddie SR Oak Lawn Community 9' 0.0" 2.74m ONU High School Classic 2/23/19
  38 Morello, Mia FR Grayslake Central 9' 0.0" 2.74m Rockford Auburn Girls Showcase Invitational 3/2/19
  38 Thomas, Hallee SO Danville 9' 0.0" 2.74m Bloomington Lady Raider Indoor 3/2/19
  38 Turner, Linsey SR Kaneland 9' 0.0" 2.74m 2019-2-28 Thurs Bureau Valley Coed Meet Indoors 2/28/19
  38 Batbaatar, Zaya JR Rolling Meadows 9' 0.0" 2.74m Central High School Indoor Preview 3/9/19
  38 Chuen, Aubrey SR Gurnee Warren 9' 0.0" 2.74m Lake Michigan Invitational 3/15/19
  49 Heredia, Lisette SO Morton (Berwyn-Cicero) 8' 9.0" 2.66m 2019 WSC Gold Girls Indoor Championship 3/16/19
  49 Homan, Kylee SR Rock Island 8' 9.0" 2.66m Rockford Auburn Girls Invitational 2/9/19
Men's Long Jump Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name English Metric Meet Name Date
  1 Safo, Jamal SR Crete-Monee 23' 0.0" 7.01m Huntley Last Chance 3/16/19
  2 Hobson, Jaylen SR DeKalb 22' 10.5" 6.97m Lake Park Invite 3/9/19
  3 Jones, Kavon JR Crete-Monee 22' 7.5" 6.89m Joliet Central Quad 3/13/19
  4 Farrakhan, Fard SR Lincoln-Way East 22' 7.0" 6.88m Arkansas - Randall Tyson 1/12/19
  5 Turner, Kaden JR Bloom Twp. 22' 6.5" 6.87m Track Madness 2019 2/23/19
  6 Osobamiro, Temi SR Metea Valley 22' 4.25" 6.81m Greg Foster Indoor Invitational 2/16/19
  7 Robinson, Kyshun JR Proviso West 22' 2.75" 6.77m WSC Sivler Boys Championship 3/15/19
  8 Crooks, Drew SR Bloomington 22' 2.0" 6.75m Big 12 Boys Indoor Championship 3/12/19
  8 Pearson, Raejohn SR Crete-Monee 22' 2.0" 6.75m Huntley Last Chance 3/16/19
  10 Johnson, Kenyon JR Edwardsville 22' 0.0" 6.70m Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  11 Lincoln, Myles JR Plainfield South 21' 11.0" 6.68m Plainfield South Invite 2/16/19
  11 Scarpetta , Evan JR Oak Forest 21' 11.0" 6.68m Knights Co-Ed Invitational 3/2/19
  13 Whitaker, Tristian SR Richards (Oak Lawn) 21' 10.5" 6.66m Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  14 Fitzgerald, Zach JR Huntley 21' 8.0" 6.60m FVC Indoor Championships 3/12/19
  14 Owens, Jiere SR Thornton 21' 8.0" 6.60m Midway Miles #2 3/8/19
  16 Fed, Trevor JR Dundee-Crown 21' 7.0" 6.57m Fox Valley Conference Indoor Championships 3/12/19
  16 Grindley, Zach SR Antioch 21' 6.75" 6.57m Lake Michigan Invitational 3/15/19
  18 Bowens, Jalen SR Bloom Twp. 21' 5.5" 6.54m Bob Nihells Indoor Classic 3/9/19
  18 McCauley, Elijah FR Belleville East 21' 5.5" 6.54m Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  20 Szczepaniec, Kevin SR Taft 21' 5.0" 6.52m CPL Indoor Championships 3/17/19
  21 Lott, Trishawn JR Richards (Oak Lawn) 21' 3.5" 6.48m Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  21 Johnson, Ricky SR Crete-Monee 21' 3.5" 6.48m HF ABC Invitational 3/1/19
  21 Smith, Michael SR Grant 21' 3.5" 6.48m NLCC Indoor Conference Meet 3/7/19
  24 Antwi, Enoch JR Romeoville 21' 3.0" 6.47m Romeoville Tri 2/22/19
  24 Odiase, Ikponmwonsa SR Lane Tech 21' 2.75" 6.47m Proviso West Quad #5 3/8/19
  26 Johnson, Mauliek SR Bloomington 21' 2.0" 6.45m Big 12 Boys Indoor Championship 3/12/19
  26 Womack, Ju'qui SR Alton 21' 2.0" 6.45m 2019 CHARLESTON INDOOR TRACK MEET 3/16/19
  28 Maric, Nikola SR Metea Valley 21' 1.0" 6.42m Jerry Lowe Invitational 2/2/19
  29 Smith, Diontre SO Zion-Benton 21' 0.75" 6.41m Lake Michigan Invitational 3/15/19
  30 Battle, Kieon JR Oswego East 21' 0.25" 6.40m University High School Invitational 3/2/19
  30 Oliver, Aiden JR Normal 21' 0.0" 6.40m Big 12 Boys Indoor Championship 3/12/19
  30 Robinson, Royce SR South Elgin 21' 0.0" 6.40m WWS indoor invite #3 3/7/19
  33 Feliciano, Carlos JR Lake Park 20' 10.0" 6.35m Dukane Boys Indoor Championship 3/15/19
  34 Rivers, Joshua JR Bolingbrook 20' 9.75" 6.34m SWSC Indoor Conference 3/15/19
  35 Carr, Jason SR Oak Lawn Community 20' 9.0" 6.32m Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  36 Williams, Jemille SR Bolingbrook 20' 8.75" 6.31m University High School Invitational 3/2/19
  36 Whitehead, Malik SR Hoffman Estates 20' 8.5" 6.31m Nagel-Saylor Indoor Invitational 3/16/19
  38 Adigun, Eddie JR Thornton Fractional North 20' 8.0" 6.29m 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  39 Echols, Jalen SR Crete-Monee 20' 7.5" 6.28m Lonnell Poole Invitational 2/9/19
  39 Triplett, Josh JR Belvidere North 20' 7.5" 6.28m NIC-10 Boys Indoor Championship Meet 3/13/19
  39 Ilori, Fola SO Lane Tech 20' 7.25" 6.28m Proviso West Quad #5 3/8/19
  42 Adams, Kevin SR Huntley 20' 6.75" 6.26m Huntley Last Chance Indoor Invite 3/16/19
  42 Rudolph, Trayvon JR Crete-Monee 20' 6.75" 6.26m 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  42 Tate, Toriano FR DeKalb 20' 6.5" 6.26m Lake Park Invite 3/9/19
  45 Brown, Jacquille SO Romeoville 20' 6.0" 6.24m Romeoville Tri 2/22/19
  46 Doggan, Myles SR Normal 20' 4.5" 6.21m Big 12 Boys Indoor Championship 3/12/19
  46 Olejniczak, Zach JR Oak Lawn Community 20' 4.5" 6.21m Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  48 Gay, J'Lynn SO Proviso East 20' 4.0" 6.19m 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  48 Gordon, Anthony JR Lincoln-Way East 20' 4.0" 6.19m Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  48 Resendez, Ahbren SO Bloom Twp. 20' 4.0" 6.19m Track Madness 2019 2/23/19
Women's Long Jump Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name English Metric Meet Name Date
  1 Roberson, Raelyn JR Glenbrook South 19' 5.0" 5.91m GBS Quad 3/5/19
  2 Myrick, Madison SR Homewood-Flossmoor 19' 2.0" 5.84m HF Girls ABC Showcase 2/23/19
  3 Ammenhauser, Riley SO Neuqua Valley 19' 0.0" 5.79m DVC Indoor Invitational 3/14/19
  4 Vance, Lyn'Nikka SR Crete-Monee 18' 7.5" 5.67m 2019 Friday Night Lights 2/22/19
  5 Wilson, Ameia SR Danville 18' 6.5" 5.65m 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  6 Azeez, Mariam FR Lincoln-Way East 18' 3.0" 5.56m ONU High School Classic 2/23/19
  7 Annafi, Lovie JR Whitney Young 18' 2.0" 5.53m Homewood Flossmoor Quad 2/8/19
  8 Walters, Kayla SR Bolingbrook 18' 1.0" 5.51m Homewood Flossmoor Girls A,B,C 2/23/19
  9 Klett, Izzy JR Lake Zurich 18' 0.0" 5.48m Huntley 3/9/19
  10 Barnard, Sophia FR Lincoln-Way East 17' 10.0" 5.43m ONU High School Classic 2/23/19
  10 Hines, Nia FR Vernon Hills 17' 10.0" 5.43m Maine East Quad 2/20/19
  12 Granskog, Andelyn SR Lake Park 17' 8.25" 5.39m New Balance Nationals 3/9/19
  13 Kim, Emily JR Vernon Hills 17' 7.0" 5.35m Lake Michigan Invitational 3/15/19
  13 McClain, Jeneau JR Plainfield North 17' 7.0" 5.35m Plainfield North Relay 2/22/19
  13 Wright, Taylor SR Lincoln-Way East 17' 7.0" 5.35m LWE Triangular 2/12/19
  16 Armstrong, Bria SO Bloom Twp. 17' 6.5" 5.34m 2019 Friday Night Lights 2/22/19
  16 Hunter, Jasmyn SO Homewood-Flossmoor 17' 6.5" 5.34m HF Girls ABC Showcase 2/23/19
  16 Spagnola, Victoria SO Aurora West 17' 6.25" 5.34m Homewood Flossmoor 2/23/19
  19 Bradshaw, Aja JR Plainfield North 17' 4.5" 5.29m PNHS Indoor Invite 3/16/19
  19 Morello, Mia FR Grayslake Central 17' 4.5" 5.29m NLCC Conference 3/7/19
  21 Cinotte, McKenna SO Downers North 17' 4.0" 5.28m Downers North Triangular 3/8/19
  22 Sargent , Taryn JR Huntley 17' 3.5" 5.27m Rockford Auburn Girls Invitational 2/9/19
  23 Howie, Jamie SR McHenry 17' 1.5" 5.21m FVC Indoor Championships 3/5/19
  23 Crespo, Isabelle SR Bolingbrook 17' 1.25" 5.21m Homewood Flossmoor Girls A,B,C 2/23/19
  25 Cambric, Shanera SO Thornton Fractional South 17' 1.0" 5.20m 2019 Friday Night Lights 2/22/19
  25 Guy, Cameron SO Glenbard North 17' 1.0" 5.20m DKC Indoor Championship 3/16/19
  25 Wrublik, Morgan JR Lemont 17' 1.0" 5.20m Plainfield North Indoor Invite 2/22/19
  28 Vogt, Holly JR McHenry 17' 0.5" 5.19m Lake Michigan Invitational 3/15/19
  28 Wiggins, Nala SO Bloom Twp. 17' 0.5" 5.19m 2019 Golden Timer F/S Invitational 3/2/19
  30 Lee, India JR Bloom Twp. 17' 0.0" 5.18m 2019 Friday Night Lights 2/22/19
  30 LiVigni, Jessie JR Lincoln-Way Central 17' 0.0" 5.18m Lincoln-Way Central Quad 2/19/19
  30 Edison, Alexandria FR Homewood-Flossmoor 17' 0" 5.18m HF V-Day Invite 2/15/19
  33 Sutter , Molly SO Huntley 16' 10.75" 5.14m Huntley Girls Indoor Invitational 3/9/19
  34 Unger, Reghan FR Hononegah 16' 10.0" 5.13m NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  34 Richardson, Zoie SR Deerfield 16' 10.0" 5.13m CSL North Indoor Conference 3/14/19
  36 Agyare, Diamond FR Bolingbrook 16' 9.75" 5.12m Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  37 Fare, Cloey JR Harlem 16' 9.5" 5.11m NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  37 Hathorn, Jayla JR Rock Island 16' 9.5" 5.11m Rockford Auburn Girls Invitational 2/9/19
  39 Lewis, Olivia SR Harlem 16' 9.0" 5.10m NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  39 White, Keyunna JR Morton (Berwyn-Cicero) 16' 9.0" 5.10m 2019 Friday Night Lights 2/22/19
  39 Larsen, Lauren SR Minooka 16' 9.0" 5.10m SPC Indoor 3/16/19
  42 Johnson, Ayshia JR Downers South 16' 8.0" 5.08m 2019 WSC Gold Girls Indoor Championship 3/16/19
  42 Washington, Kahleea SR Harlem 16' 8.0" 5.08m NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  44 Davis, Aniyah FR Proviso East 16' 7.25" 5.06m 2019 WSC Gold Girls Indoor Championship 3/16/19
  45 Bozarth, Whitney SR Normal West 16' 7.0" 5.05m Normal West Lady Wildcat Invitational 3/13/19
  45 Gay, Moneesha SR Proviso East 16' 7.0" 5.05m 2019 WSC Gold Girls Indoor Championship 3/16/19
  47 McNeal, Laila SR Alton 16' 6.75" 5.04m Southern Illinois HS Girls Invitational 3/1/19
  47 Walker, Addison SO Dunlap 16' 6.5" 5.04m Homewood Flossmoor Girls A-B-C Invitational 2/23/19
  49 Dias, Jayna JR Oswego East 16' 6.25" 5.03m Plainfield East Quad 3/6/19
  49 Boyd, Jalyn SR Kenwood 16' 6" 5.03m Homewood Flossmoor ABC Invite 2/23/19
Men's Triple Jump Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name English Metric Meet Name Date
  1 Farrakhan, Ford SR Lincoln-Way East 48' 0.0" 14.63m Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  2 Lambert, Jayden JR Downers South 47' 5" 14.45m Proviso West Invite 2/23/19
  3 Perrin, Jamal SR Evanston Township 46' 7.0" 14.19m Central Suburban League Conference South 3/15/19
  4 Yeboah, Kwesi SR Oak Park-River Forest 46' 5.0" 14.14m WSC Indoor 3/15/19
  5 Szczepaniec, Kevin SR Taft 45' 8.5" 13.93m CPL Indoor Championships 3/17/19
  6 Lincoln, Myles JR Plainfield South 45' 1.0" 13.74m Plainfield South Invite 2/16/19
  7 Hall, Dishon SR Normal 44' 8.0" 13.61m 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  7 Osobamiro, Temi SR Metea Valley 44' 8.0" 13.61m Jerry Lowe Invitational 2/2/19
  9 Antwi, Enoch JR Romeoville 44' 7.0" 13.58m Romeoville Tri 2/22/19
  10 Raheem, Samuel SR Bloom Twp. 44' 6.0" 13.56m Track Madness 2019 2/23/19
  11 Safo, Jamal SR Crete-Monee 44' 4.5" 13.52m Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  12 deBolt, Will SR Naperville North 44' 3.0" 13.48m Indoor DVC Meet 3/15/19
  13 Buchanan, Antonio SR Centennial 44' 2.0" 13.46m 2019 CHARLESTON INDOOR TRACK MEET 3/16/19
  14 Lipscomb, Kamron SR Hinsdale South 44' 1.75" 13.45m Greg Foster Indoor Invitational 2/16/19
  15 Davis, Noah JR Lane Tech 44' 1.5" 13.44m 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  16 Cameron, Savon SR Thornton Fractional North 43' 10.5" 13.37m 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  17 Ngo, Nick SR Harlem 43' 10.0" 13.36m NIC-10 Boys Indoor Championship Meet 3/13/19
  18 Graham, Isaiah SR Aurora East 43' 8.0" 13.30m Rockford Auburn Boys Invitational 2/16/19
  18 Reall, Matt SR Crystal Lake South 43' 7.75" 13.30m Last Chance Invite 3/16/19
  20 Hawkins, Qa'Ron SR Springfield 43' 7.5" 13.29m 2019 Jacksonville HS Indoor AA/AAA 3/1/19
  21 Vela, Jordan JR Andrew 43' 6.0" 13.25m Lincoln-way Central Knights Indoor Classic 3/2/19
  22 Pearson, Raejohn SR Crete-Monee 43' 5.0" 13.23m Joliet Central Quad 3/13/19
  22 Womack, Ju'qui SR Alton 43' 5.0" 13.23m Ro 2/23/19
  24 Peters, Dillon SO Andrew 43' 1.0" 13.13m Lincoln-way Central Knights Indoor Classic 3/2/19
  25 Guyer, Josh JR Huntley 42' 11.25" 13.08m FVC Indoor Championships 3/12/19
  25 Durr, Diego JR Romeoville 42' 11.0" 13.08m SPC indoor championships 3/16/19
  27 Smith, Michael SR Grant 42' 10.25" 13.06m Lake Michigan Invitational 3/15/19
  28 Fitzgerald, Zach JR Huntley 42' 10.0" 13.05m Central Rocket Boys Indoor Invite 3/8/19
  29 Sellers, Jeremy SR Crete-Monee 42' 8.5" 13.01m Greg Foster Indoor Invitational 2/16/19
  30 Zieba, David JR Rolling Meadows 42' 7.5" 12.99m Huntley Boys Invite 2/22/19
  31 Hickman, Rashad SR Thornton Fractional South 42' 7.0" 12.97m First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
  32 Carr, Jason SR Oak Lawn Community 42' 6.5" 12.96m ONU High School Classic 2/23/19
  33 Ogunbode, Joe SO Thornton Fractional South 42' 3.0" 12.87m 2019 Golden Timer F/S Invitational 3/2/19
  34 Cruz, Tristan JR South Elgin 42' 2.25" 12.85m Upstate Eight Conference invitational 3/15/19
  34 Isa, Yousef SR Shepard 42' 2.0" 12.85m SSC Red Indoor Championships 3/14/19
  36 Fisher, Leslie SO Normal West 42' 1.0" 12.82m Tiger Indoor Invitational 3/8/19
  36 Feliciano, Carlos JR Lake Park 42' 1.0" 12.82m Dukane Boys Indoor Championship 3/15/19
  38 Heffner, Christian SO Thornton Fractional South 41' 10.0" 12.75m 2019 Golden Timer F/S Invitational 3/2/19
  39 Gnade, Justin SO Naperville North 41' 9.5" 12.73m WWS Invite #2 2/22/19
  40 Triplett, Josh JR Belvidere North 41' 9.0" 12.72m NIC-10 Boys Indoor Championship Meet 3/13/19
  41 Green, Caleb JR Thornton Fractional North 41' 8.0" 12.70m 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  42 Francis, Sen SR Glenbrook South 41' 7.25" 12.68m CSL South Indoor Invite 3/15/19
  43 Anderson, Ryan SR Maine South 41' 7.0" 12.67m Maine South#3 3/7/19
  44 Sihweil, Zach JR Plainfield South 41' 5.0" 12.62m Plainfield South Tri 2/9/19
  45 Bravo, Niko JR Lane Tech 41' 4.25" 12.60m Charger Invitational 3/2/19
  46 Albarran, Cortez JR Warren 41' 3.25" 12.57m Lake Michigan Invitational 3/15/19
  47 Dickerson, Brian JR Bloom Twp. 41' 2.5" 12.56m Lonnell Poole Invitational 2/9/19
  48 Seymore, Tyrell SR Reavis 41' 2.0" 12.54m Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  48 Thiel, Matthew SR Grayslake Central 41' 2.0" 12.54m Jerry Lowe Invitational 2/2/19
  48 Walker, Lashawn SR Joliet West 41' 2.0" 12.54m University High School Invitational 3/2/19
Women's Triple Jump Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name English Metric Meet Name Date
  1 Ammenhauser, Riley SO Neuqua Valley 40' 4.25" 12.29m DVC Indoor Invitational 3/14/19
  2 Davis , Daryn JR Huntley 39' 6.75" 12.05m Rockford Auburn Girls Invitational 2/9/19
  3 Bradshaw, Aja JR Plainfield North 38' 11.0" 11.86m Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  3 Annafi, Lovie JR Whitney Young 38' 11.0" 11.86m U of C Midway Miles 3/1/19
  5 Daniels, Trinity SR Homewood-Flossmoor 38' 3.0" 11.65m 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  6 Willits, Sydney SO Glenbrook South 38' 1.5" 11.62m CSL Conf. Meet 3/14/19
  7 Vance, Lyn'Nikka SR Crete-Monee 37' 10.0" 11.53m Ladies Last Chance Indoors 3/20/19
  8 Reid, Rebecca SR Whitney Young 37' 6.5" 11.44m U of C Midway Miles 3/1/19
  9 Only , Kendall JR Huntley 37' 2.5" 11.34m Rockford Auburn Girls Invitational 2/9/19
  10 Johnson, Shaniah JR Guilford 37' 2.0" 11.32m Rockford Auburn Girls Invitational 2/23/19
  10 Lewis, Olivia SR Harlem 37' 2.0" 11.32m Huntley Invitational 2/23/19
  12 Mosby, Britney SR Belleville West 37' 1.5" 11.31m Southern Illinois HS Girls Invitational 3/1/19
  13 Ftacek, Abby JR Oswego East 37' 0.25" 11.28m Plainfield North Girls Indoor Invitational 3/16/19
  14 Armstrong, Bria SO Bloom Twp. 36' 11.25" 11.25m 2019 Friday Night Lights 2/22/19
  15 Walters, Kayla SR Bolingbrook 36' 8.0" 11.17m University High School Invitational 3/2/19
  16 Jones, Alliyah JR Evanston Township 36' 7.5" 11.16m ONU High School Classic 2/23/19
  17 Cinotte, McKenna SO Downers North 36' 5.5" 11.11m Downers North Triangular 3/8/19
  18 Dias, Jayna JR Oswego East 36' 3.0" 11.04m Plainfield East Quad 3/6/19
  19 Cambric, Shanera SO Thornton Fractional South 36' 2.0" 11.02m 2019 Golden Timer F/S Invitational 3/2/19
  19 Klett, Izzy JR Lake Zurich 36' 2.0" 11.02m Huntley 3/9/19
  21 Boyd, Jalyn SR Kenwood 36' 1.25" 11.00m University High Invitational 3/2/19
  22 Diercks, Madison JR Belvidere North 36' 1.0" 10.99m NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  23 Oteng-Bediako, Gloria FR Belvidere North 35' 9.0" 10.89m Rockford Auburn Girls Showcase Invitational 3/2/19
  23 Belle, Kristin JR Neuqua Valley 35' 9.0" 10.89m DVC Indoor Invitational 3/14/19
  25 Samuta, Ashley JR Glenbard West 35' 8.0" 10.87m Proviso West Invite 3/2/19
  26 Calhoun, Abigail SO Grayslake North 35' 7.0" 10.84m Lake Michigan Invite 3/15/19
  26 McClain, Jeneau JR Plainfield North 35' 7.0" 10.84m PNHS Indoor Invite 3/16/19
  28 Stotler, Abbey SO Glenwood 35' 6.0" 10.82m 2019 Jacksonville HS Indoor AA/AAA 3/1/19
  29 Madro, Paulina SR Lake Park 35' 5.0" 10.79m DuKane Conference Meet 3/16/19
  30 Zumski, Julia SR Rolling Meadows 35' 4.5" 10.78m Nagle-Saylor Indoor Invite 3/16/19
  31 Ojora, Kanyinsola JR Thornton Fractional North 35' 4.0" 10.76m University High School Invitational 3/2/19
  32 Sammour, Zahra SR Morton (Berwyn-Cicero) 35' 2.75" 10.73m 2019 WSC Gold Girls Indoor Championship 3/16/19
  32 Daehler, Valerie JR Guilford 35' 2.5" 10.73m 2019 Byron Girls Indoor Preview 3/9/19
  34 Manko, Allison JR Aurora West 35' 1.75" 10.71m Homewood Flossmoor 2/23/19
  35 Dunaway, Keeli FR Glenbard East 35' 0.5" 10.68m UEC Championship 3/16/19
  36 Williams, Mackenzie SO Plainfield South 35' 0.0" 10.66m Plainfield North Varsity Girls Invitational 3/16/19
  37 Stamper, Tamari SR Harlem 34' 11.25" 10.64m NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  37 Aladesuru, Josephine JR Lane Tech 34' 11.0" 10.64m Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  39 Ivy-Raydl, Isabelle SR Leyden 34' 10.5" 10.62m Morton Invite 3/9/19
  40 Guy, Cameron SO Glenbard North 34' 10.0" 10.61m Batavia Girls Quad 2/23/19
  41 Johnson, Evie SR Round Lake 34' 9.5" 10.60m Wheeling 2/23/19
  42 Iverson, Taylor JR Bloom Twp. 34' 9.25" 10.59m 2019 Friday Night Lights 2/22/19
  42 Bozarth, Whitney SR Normal West 34' 9.0" 10.59m Bloomington Lady Raider Indoor 3/2/19
  42 Thomas, Cassidy SO Thornton 34' 9.0" 10.59m ONU High School Classic 2/23/19
  45 Johnson, Ayshia JR Downers South 34' 7.5" 10.55m 2019 WSC Gold Girls Indoor Championship 3/16/19
  46 Smith, Mora SR Zion-Benton 34' 6.5" 10.52m Lake Michigan Invitational 3/15/19
  47 Nwadadu, Ugonna SR Hinsdale South 34' 3.75" 10.45m 2019 WSC Gold Girls Indoor Championship 3/16/19
  48 Kuhn, Abigail JR Aurora West 34' 3.25" 10.44m Rockford Auburn Girls Showcase Invitational 3/2/19
  49 Caldwell, Sarah FR Elgin 34' 3.0" 10.43m Rockford Auburn Girls Invitational 2/23/19
  50 Safo, Mariah JR Crete-Monee 34' 1.5" 10.40m 2019 Friday Night Lights 2/22/19
Men's Shot Put Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name English Metric Meet Name Date
  1 Liokumovich, Sam SR Deerfield 63' 0.25" 19.20m Jerry Lowe Invitational 2/2/19
  2 Buchanan, Amiri SR Romeoville 60' 3.0" 18.36m SPC indoor championships 3/16/19
  3 Boyer, Joe SR Rolling Meadows 59' 7.5" 18.17m Erik Louis Charles Throwsastravengza 3/8/19
  4 Johnson, Jordan SR Quincy 59' 0.0" 17.98m Jersey indoor Winter Thaw 3/9/19
  5 Lee, Shawn JR Downers South 55' 7" 16.94m West Suburban Gold Conference Championship 3/15/19
  6 Petko, Jason SR Cary-Grove 54' 10.25" 16.71m FVC at Huntley 3/12/19
  7 Boudreau, Henry SR Deerfield 54' 4.0" 16.56m ONU High School Classic 2/23/19
  8 Manesiotis, Dimitri SR Glenbrook South 53' 10.0" 16.40m Glenbrook South Home Meet #3 2/28/19
  9 Richman, Francis SR Plainfield South 53' 3.0" 16.23m SPC Indoor 3/16/19
  10 Pitrone, Alex SR Huntley 52' 11.0" 16.12m Homewood-Flossmoor ABC Meet 3/1/19
  11 Becker, Matt SR Antioch 52' 8.0" 16.05m Antioch Indoor Invite 2/22/19
  12 Brooks, Amari SR Edwardsville 52' 6.0" 16.00m Knight Boys Invitational 2/16/19
  13 Becker, Chase SR Antioch 52' 0.0" 15.84m Lake Michigan Invitational 3/15/19
  14 Saloninas, Mykolas SR Oak Park-River Forest 51' 11.25" 15.83m PW Boys Invite 2/23/19
  15 Martin, Frank SR Geneva 51' 11.0" 15.82m Central Rocket Indoor Boys Invite 3/8/19
  16 Skoronski, Pete JR Maine South 51' 10.0" 15.79m CSL South 3/15/19
  17 Gilbert, Keon SR Oak Park-River Forest 51' 8.0" 15.74m WSC Indoor 3/15/19
  18 Barr, Ahmoniel JR Thornton 50' 7.5" 15.43m District 205 Co-Ed Open 3/6/19
  19 Batbataar, Anand SR Stevenson 50' 7.0" 15.41m Huntley Boys Last Chance 3/16/19
  20 Edwards, Joe SR Lockport Township 50' 5.75" 15.38m Lockport Quad 3/9/19
  21 Chum, Jack SR Grayslake Central 50' 4.75" 15.36m McHenry Throws Invitational 2/16/19
  22 Dilworth, Chandler SR Moline 50' 3.5" 15.32m Silver Streak Last Chance 3/16/19
  23 Schleizer, Henry SR Glenbrook South 49' 11.0" 15.21m CSL South Indoor Invite 3/15/19
  24 Matuch, Hunter SO Vernon Hills 49' 6.25" 15.09m Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  25 Hahn, Drew SR Kaneland 49' 2.0" 14.98m Central Rocket Invite 3/8/19
  26 Carlson, Isaiah JR Plainfield East 48' 11.0" 14.90m SPC Indoor Championship 3/16/19
  27 Walker, Brad SO Huntley 48' 9.5" 14.87m FVC Indoor Championships 3/12/19
  28 Swistak, Sebastian JR Prospect 48' 7.0" 14.80m 2019 PE Midwest Classic 3/23/19
  29 Fay, Paul SR Hononegah 48' 5.0" 14.75m NIC-10 Boys Indoor Championship Meet 3/13/19
  30 Oginni, Femi SR Hoffman Estates 48' 4.0" 14.73m Nagel-Saylor Indoor Invitational 3/16/19
  31 Bartusiak, Michael JR Maine West 48' 2.5" 14.69m Elk Grove Duel Meet 2/13/19
  32 White, Danny SR Evanston Township 48' 2.0" 14.68m Central Suburban League Conference South 3/15/19
  33 Uhlmann, Jacob SR Geneva 48' 0.0" 14.63m Rockford Auburn Boys Invitational 2/16/19
  33 Williams, Blake SR Edwardsville 48' 0.0" 14.63m Knight Boys Invitational 2/16/19
  35 Mayers, Lavon SR Prosser 47' 8.5" 14.54m Coach Roscoe Whitfield Invitational 2/16/19
  36 Munn, Jack SR Crystal Lake Central 47' 5.0" 14.45m 2019 Byron Boys Indoor Classic 3/16/19
  37 Choi, Alex SR Vernon Hills 46' 11.0" 14.30m Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  38 Montgomery, Tyler SR Hoffman Estates 46' 10.75" 14.29m Jerry Lowe Invitational 2/2/19
  39 Green, Thomas SR Centennial 46' 9.5" 14.26m Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  40 Johnson, Jeremiah JR Zion-Benton 46' 6.0" 14.17m Lake Michigan Invitational 3/15/19
  41 Weisenberger, Blake SR McHenry 46' 3.0" 14.09m FVC Invite 3/12/19
  42 Lynch, Chris JR Plainfield North 46' 2.0" 14.07m Normal West Boys Wildcat Invitational 2/23/19
  43 Suttles, Joshua JR Belleville East 45' 11.75" 14.01m Knight Boys Invitational 2/16/19
  44 Zegler, Kevin SR Notre Dame (Niles) 45' 11.5" 14.00m Ron Campbell Invitational 3/1/19
  45 Paulline, Cole SR Metea Valley 45' 10.25" 13.97m DVC Indoor Championship 3/15/19
  45 Smith, Mike JR Thornton Fractional South 45' 10.0" 13.97m First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
  47 Hinkley, Jimmy SR Grayslake Central 45' 7.0" 13.89m Lake Michigan Invitational 3/15/19
  48 Marchert, Tyler SO Lincoln-Way East 45' 6.5" 13.88m Argo Boys Track Indoor Invitational 3/9/19
  49 Bradford, Jack JR Maine South 45' 5.5" 13.85m Ron Campbell Invitational 3/1/19
  50 Morris, Thomas SR Harlem 45' 5.0" 13.84m 2019 Byron Boys Indoor Classic 3/16/19
Women's Shot Put Top↑
Rank Athlete Name Year Team Name English Metric Meet Name Date
  1 Mitchell , Jasmine SR Thornwood 47' 4.5" 14.43m Grand Valley State MITS Meet 2/16/19
  2 Fare, Katie SR Harlem 45' 1.0" 13.74m NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  3 Cadwell, Miranda SR Plainfield South 42' 4.0" 12.90m Plainfield North Girls Varsity Indoor Championship 1/16/19
  4 Reed, Morgan SR Thornwood 42' 2.0" 12.85m Thornwood Girls Meet #1 2/6/19
  5 Johnson, Kelise SR Bloomington 41' 1.0" 12.52m Clinton HS Girls Last Chance Indoor 3/18/19
  6 Walinski, Veronica SR Niles North 40' 11.0" 12.47m Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  7 Nicholson, Dior JR Hinsdale Central 40' 10.5" 12.45m York Girls Invite #2 2/15/19
  8 Butler, Batya JR Dunlap 40' 8.5" 12.40m 13th Annual Silver Streak Last Chance Indoor Meet 3/16/19
  9 Wilson, Trinity SR Thornton Fractional South 40' 2.75" 12.26m First to the Finish Rantoul Invite 3/9/19
  10 Hulstedt, Sarah JR Belvidere North 40' 1.5" 12.23m Central Girls Indoor Classic 3/16/19
  10 Miles, Kindle SR Thornton 40' 1.5" 12.23m District 205 Co-Ed Open 3/6/19
  12 Oduocha, Chikere JR Conant 39' 6.0" 12.03m Maine South Hawks Relays 3/1/19
  13 Nosiki, Christine SO Thornwood 39' 4.0" 11.98m Grand Valley State MITS Meet 2/16/19
  14 Wrublik, Morgan JR Lemont 39' 3.0" 11.96m Plainfield North Indoor Invite 2/22/19
  15 Satterfield, Samantha JR Ottawa Township 39' 0.5" 11.89m Gary Egler Girls Inviational 3/12/19
  16 Peeler, Abby SO Kaneland 38' 11.75" 11.88m Central Girls Indoor Classic 3/16/19
  17 Thurman, Bria SR Alton 38' 6.0" 11.73m Jersey indoor Winter Thaw 3/9/19
  18 Montenegro, Stephanie SR Lake Park 38' 5.0" 11.70m Coach Heimsath Invitational 3/2/19
  19 Macheras, Clara SR Gurnee Warren 38' 2.0" 11.63m Wheeling Wildcat Relays 2/23/19
  20 Reglewski, Julia SO Grayslake Central 38' 0.5" 11.59m Lake Michigan Invitational 3/15/19
  21 Daily, Catie SR Harlem 37' 10.0" 11.53m Sycamore Meet 2/26/19
  21 Winston, Andrea SR Plainfield East 37' 10" 11.53m Plainfield South Invite 3/8/19
  23 Smith, Jayshawna SR Bolingbrook 37' 1.0" 11.30m University High School Invitational 3/2/19
  24 Panka, Peyton JR Plainfield North 37' 0.0" 11.27m Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  25 Barker, Maesa JR Zion-Benton 36' 9.5" 11.21m Lake Michigan Invitational 3/15/19
  26 Dzolic, Tamara SR Morton (Berwyn-Cicero) 36' 7.5" 11.16m 2019 WSC Gold Girls Indoor Championship 3/16/19
  27 Pratt, Blessen SO Springfield 36' 7.0" 11.15m Clinton HS Girls Last Chance Indoor 3/18/19
  28 Lambright, Paige JR Belvidere North 36' 6.0" 11.12m NIC-10 Girls Indoor Championship Meet 3/14/19
  29 Salazar, Gabi JR Pekin 36' 4.5" 11.08m Clinton HS Girls Last Chance Indoor 3/18/19
  29 Baranska, Dominika SR Lake Park 36' 4.5" 11.08m DuKane Conference Meet 3/16/19
  31 Zolvinski, Grace SR Bolingbrook 36' 4.0" 11.07m University High School Invitational 3/2/19
  31 McCrary, Serenity SR Maine West 36' 4.0" 11.07m Maine East Quad 2/20/19
  33 Clay, Camille SO Stevenson 36' 2.0" 11.02m Lake Michigan Invitational 3/15/19
  33 Gerbich, Anna SR Maine South 36' 2.0" 11.02m Maine East Garvey Invite 3/8/19
  33 Chalk, Mila JR Proviso West 36' 2" 11.02m WSC Silver Girls Indoor Conference. 3/15/19
  36 Huculak, Emily SR Grayslake North 36' 0.0" 10.97m Lake Michigan Invite 3/15/19
  37 Byrd, Sarah SO Springfield 35' 10.0" 10.92m Clinton HS Girls Last Chance Indoor 3/18/19
  38 Blackwell, Miani SR Willowbrook 35' 9.5" 10.90m 2019 WSC Gold Girls Indoor Championship 3/16/19
  39 Overton, Maddie SR DeKalb 35' 8.0" 10.87m Huntley Invitational 3/9/19
  40 Jackson, MarCeisha SR Rock Island 35' 7.0" 10.84m Rockford Auburn Girls Invitational 2/9/19
  40 Kicklighter, Abigail SR Grayslake North 35' 7.0" 10.84m Lake Michigan Invite 3/15/19
  42 Thomas, Erykah SR Crete-Monee 35' 5.0" 10.79m 2019 Friday Night Lights 2/22/19
  43 Mormon, Nikkita SR Argo 35' 4.0" 10.76m Arthur L. Sullivan Invitational 2/23/19
  44 Schable, Kalyn SR Glenwood 35' 2.0" 10.71m 2019 Jacksonville HS Indoor AA/AAA 3/1/19
  45 Hall, Courtney SR Yorkville 35' 1.0" 10.69m NCC Cardinal Classic 2/28/19
  46 Dickey, Nayanah SR Danville 35' 0.5" 10.68m 2019 Gene Armer Track & Field Invitational 3/16/19
  47 Gant, Kayla SO Brooks College Prep 34' 9.0" 10.59m Thornwood Girls Meet #3 2/20/19
  48 Johnson, Quianna JR Edwardsville 34' 8.75" 10.58m Bloomington Lady Raider Indoor 3/2/19
  49 Pasch, Sarah SO Plainfield North 34' 7.0" 10.54m Proviso East Lady Pirate Invite 3/9/19
  49 Wilson, Taryn SO Thornton Fractional South 34' 7.0" 10.54m 2019 Friday Night Lights 2/22/19