National Trail Conference

Scores:
Men's Score
Altamont156
Neoga125
St. Anthony107
Stewardson-Strasburg83
Brownstown26
Cowden-Herrick20
Windsor16
 
Women's Score
Neoga200
St. Anthony110
Altamont82.5
Windsor70
Brownstown54.5
Stewardson-Strasburg11
Cowden-Herrick4

Men's Men 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Koester, Mitchell SR Altamont 12.49 4
2 Taylor, Jeff SR Brownstown 12.62 1
3 Blanchette, Jon FR St. Anthony 12.76
4 Sandiford, Noah FR Cowden-Herrick 13.15
5 Carr, Patrick SR Windsor 13.30
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Blythe, Paul SR Stewardson-Strasburg 12.00 10
2 Abernathy, Caleb SO Neoga 12.06 8
3 Frailey, Curt JR Brownstown 12.11 6
4 Ballinger, Chandler SO Stewardson-Strasburg 12.60 2
5 Abernathy, David SR Neoga 13.01

Men's Men 200m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kuhns, Matthew SR Altamont 23.88 10
2 Frailey, Curt JR Brownstown 24.05 8
3 Blythe, Paul SR Stewardson-Strasburg 24.07 6
4 Koester, Mitchell SR Altamont 25.54 4
5 Blythe, Aaron JR Stewardson-Strasburg 25.92 2
6 Blanchette, Jon FR St. Anthony 26.81 1

Men's Men 400m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sandiford, Noah FR Cowden-Herrick 1:03.07 4
2 Rolfingsmeier, Jacob SR Brownstown 1:05.91 1
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sharp, Andrew SR Altamont 50.43 10
2 Kuhns, Matthew SR Altamont 54.90 8
3 Miah, Anthony JR Neoga 58.16 6
4 Schmidt, Nate JR St. Anthony 1:03.72 2
5 Kessler, Ted SO Stewardson-Strasburg 1:08.60

Men's Men 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gardewine, Andrew JR St. Anthony 1:58.95 10
2 Durbin, Devin SR Altamont 2:11.93 8
3 Deadmond, Logan SO Altamont 2:12.87 6
4 Lane, Trevor SR Neoga 2:14.09 4
5 Kastl, Ryan SO Neoga 2:14.38 2
6 Harris, Andy FR Windsor 2:31.66 1
7 Rolfingsmeier, Joshua FR Brownstown 3:04.12

Men's Men 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gardewine, Andrew JR St. Anthony 5:01.27 10
2 Flores, Jesus FR Altamont 5:10.63 8
3 Kemme, Brendon JR Cowden-Herrick 5:27.39 6
4 Deadmond, Ethan SR Altamont 5:36.55 4
5 Holt, Jesse SO Neoga 5:45.73 2
6 Walk, Ethan SO Neoga 5:55.58 1
7 Rentfro, Cameron JR Stewardson-Strasburg 5:56.29
8 Lagerhauser, Jackson JR Cowden-Herrick 6:14.40
9 Ewida, Mikiel SR Stewardson-Strasburg 6:14.88

Men's Men 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sharp, Andrew SR Altamont 11:05.02 10
2 Flores, Jesus FR Altamont 11:49.50 8
3 Cole, Jared SR Neoga 12:38.62 6
4 Walk, Ethan SO Neoga 13:06.38 4
5 Beasley, Jeffrey JR Stewardson-Strasburg 13:15.62 2
6 Lagerhauser, Jackson JR Cowden-Herrick 13:19.90 1

Men's Men 110m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Probst, Jordan JR Neoga 16.24 10
2 Gibson, Matt SR St. Anthony 19.77 8
3 Seidel, Jake SR Altamont 20.98 6

Men's Men 300m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Sharp, Andrew SR Altamont 42.69 10
2 Probst, Jordan JR Neoga 43.45 8
3 Sager, Mitchell FR St. Anthony 45.60 6
4 Gibson, Matt SR St. Anthony 50.12 4
5 Walden, Alex FR Stewardson-Strasburg 51.22 2
6 Rolfingsmeier, Joshua FR Brownstown 58.27 1

Men's Men High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Gardewine, Andrew JR St. Anthony 5' 8.0" 10
2 Kessler, Ted SO Stewardson-Strasburg 5' 6.0" 8
3 Kemme, Brendon JR Cowden-Herrick 5' 4.0" 6
4 Durbin, Devin SR Altamont 5' 2.0" 4

Men's Men Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Wortman, Sam JR St. Anthony 12' 6.0" 9
2 Hartke, Kyle SO St. Anthony 12' 6.0" 9
3 Deadmond, Logan SO Altamont 8' 0.0" 6

Men's Men Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kersey, Corey JR Neoga 21' 2.0" 10
2 Frailey, Curt JR Brownstown 18' 5.0" 8
3 Ballinger, Chandler SO Stewardson-Strasburg 18' 2.5" 6
4 Kuhns, Matthew SR Altamont 17' 10.0" 4
5 Abernathy, Caleb SO Neoga 17' 6.0" 2
6 Sandiford, Noah FR Cowden-Herrick 16' 0.5" 1
7 Kemme, Brendon JR Cowden-Herrick 15' 9.0"
8 McDowell, Riley SO Brownstown 14' 11.5"
9 Carr, Simon SO Windsor 13' 1.5"
10 Quinlan, Sean SR Stewardson-Strasburg 13' 1.25"

Men's Men Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Kersey, Corey JR Neoga 46' 3.0" 10
2 Blythe, Aaron JR Stewardson-Strasburg 37' 7.0" 8
3 Kuhns, Matthew SR Altamont 37' 6.0" 6
4 Kersey, Ronnie SO Neoga 37' 0.0" 4
5 Kemme, Brendon JR Cowden-Herrick 31' 10.25" 2
6 Howard, Sterling FR Windsor 29' 9.0" 1
7 Miller, Dylan FR Altamont 29' 0.5"
8 Harris, Andy FR Windsor 27' 7.0"

Men's Men Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Fry, Jason SR Stewardson-Strasburg 50' 6.5" 10
2 Brandenburg, Nicholas SR Neoga 43' 11.5" 8
3 Esker, Blake SO St. Anthony 38' 3.0" 6
4 Walk, Dalton FR St. Anthony 37' 5.0" 4
5 Seidel, Jake SR Altamont 37' 0.5" 2
6 Thomas, Zachary SO Stewardson-Strasburg 36' 7.5" 1
7 Taylor, Jeff SR Brownstown 35' 6.0"
8 Sheperd, Dakota FR Altamont 33' 2.5"
9 Hill, Lucas JR Brownstown 32' 9.0"
10 Fuller, Keaton SO Neoga 30' 9.0"
11 Bass, Tim SR Windsor 25' 7.5"
12 Curry, Anthony FR Windsor 23' 2.0"

Men's Men Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Fry, Jason SR Stewardson-Strasburg 157' 0.0" 10
2 Brandenburg, Nicholas SR Neoga 137' 5.0" 8
3 Seidel, Jake SR Altamont 113' 10.5" 6
4 Esker, Blake SO St. Anthony 109' 0.0" 4
5 Kinkelaar, Ty FR St. Anthony 106' 4.5" 2
6 Oberlink, Brock SO Brownstown 104' 8.5" 1
7 Kersey, Ronnie SO Neoga 99' 8.0"
8 Sheperd, Dakota FR Altamont 97' 0.0"
9 Thomas, Zachary SO Stewardson-Strasburg 81' 9.5"
10 McDowell, Riley SO Brownstown 77' 2.0"
11 Howard, Sterling FR Windsor 58' 7.0"
12 Beck, Joel FR Windsor 56' 1.5"

Women's Women 100m Dash   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Morrison, Skylar FR Cowden-Herrick 15.06
2 Blythe, Jackie FR Stewardson-Strasburg 16.60
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Goldstein, Leah JR Altamont 13.32 10
2 Harshman, Mallori SR Neoga 13.33 8
3 Yakey, Anna SO Stewardson-Strasburg 13.48 6
4 Bone, Emily SO Brownstown 13.89 4
5 Esker, Aly SO St. Anthony 13.94 2
6 McDevitt, Emily SO St. Anthony 13.99 1
7 Kastl, Kellie SR Neoga 14.01

Women's Women 200m Dash   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Goldstein, Leah JR Altamont 26.70 10
2 Croy, Courtney SR Neoga 27.42 8
3 Slaughter, Kristin FR St. Anthony 28.26 6
4 Rich, Taylor SR Neoga 28.92 4
5 Esker, Aly SO St. Anthony 29.04 2
6 Yakey, Anna SO Stewardson-Strasburg 29.30 1
7 Goldstein, McKenzie FR Altamont 29.39
8 Morrison, Skylar FR Cowden-Herrick 32.12

Women's Women 400m Run   Top↑

Finals Heat #1
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Morlen, Kristen SO Windsor 1:11.48
2 Hotze, Kacie FR Neoga 1:14.41
3 Blythe, Jackie FR Stewardson-Strasburg 1:24.37
Finals Heat #2
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Bone, Emily SO Brownstown 1:01.74 10
2 Falconburg, Elizabeth SO St. Anthony 1:02.68 8
3 Goldstein, McKenzie FR Altamont 1:03.75 6
4 Hostetter, Katie SR Windsor 1:06.97 4
5 Ewing, Rachel FR Neoga 1:08.91 2
6 Tillman, Renee SR Altamont 1:10.64 1
7 Kemme, Sierra SO Cowden-Herrick 1:17.04

Women's Women 800m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Partlow, Morgan JR Neoga 2:39.99 10
2 Wortman, Rachel FR St. Anthony 2:44.37 8
3 Trzupek, Tiffany SR Altamont 2:48.17 6
4 Osmon, MaKayla SO Brownstown 2:49.97 4
5 Swingler, Brook SR Windsor 2:50.15 2
6 Miah, Nikki FR Neoga 2:51.18 1
7 Zacha, Sydney FR Altamont 2:53.45
8 Wortman, Emily JR St. Anthony 3:08.44
9 Kemme, Sierra SO Cowden-Herrick 3:09.73
10 Beesley, Jeri SR Brownstown 3:10.71
11 Hannah, Senteney JR Cowden-Herrick 3:36.19

Women's Women 1600m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Keller, Anna Sophia FR St. Anthony 5:04.40 10
2 Osmon, MaKayla SO Brownstown 6:46.19 8
3 Gibson, Maddie JR Neoga 6:53.97 6
4 Ewing, Rachel FR Neoga 6:56.32 4
5 Harris, Jodie FR Windsor 7:24.60 2
6 Swingler, Brook SR Windsor 7:25.56 1
7 Neu, Joanna SO Cowden-Herrick 7:55.01
8 Hannah, Senteney JR Cowden-Herrick 8:30.01

Women's Women 3200m Run   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Keller, Anna Sophia FR St. Anthony 10:38.20 10
2 Ewing, Rachel FR Neoga 14:47.75 8
3 Gibson, Maddie JR Neoga 15:00.68 6
4 Neu, Joanna SO Cowden-Herrick 17:06.92 4

Women's Women 100m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Deters, Brittany SR Neoga 17.15 10
2 Hoene, Mackenzie FR Altamont 17.60 8
3 Hill, Makenzie FR Neoga 17.79 6
4 Hostetter, Sarah SR Windsor 17.99 4
5 Paquette, Hannah FR Altamont 19.96 2
6 Harris, Jodie FR Windsor 22.17 1
7 Lange, Chelsey JR Brownstown 22.61

Women's Women 300m Hurdles   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Deters, Brittany SR Neoga 50.94 10
2 Hoene, Mackenzie FR Altamont 51.53 8
3 Hostetter, Sarah SR Windsor 51.79 6
4 Hill, Makenzie FR Neoga 53.44 4
5 Pfeiffer, Claire JR Windsor 59.64 2

Women's Women High Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Hostetter, Katie SR Windsor 5' 0.1" 10
2 Hotze, Kacie FR Neoga 5' 0.0" 8
3 Bone, Emily SO Brownstown 4' 10.01" 6
4 Long, Demmie SR Neoga 4' 10.0" 4

Women's Women Pole Vault   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Slaughter, Kristin FR St. Anthony 10' 0.0" 10
2 Wortman, Sarah SR St. Anthony 9' 0.0" 8
3 Hanna, Rachel JR Altamont 8' 6.0" 6

Women's Women Long Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Croy, Courtney SR Neoga 17' 6.0" 10
2 Ott, Olivia JR Neoga 16' 3.0" 8
3 Wendt, Lauren SR St. Anthony 14' 9.0" 6
4 Yakey, Anna SO Stewardson-Strasburg 14' 7.5" 4
5 Hostetter, Sarah SR Windsor 13' 10.75" 2
6 McDevitt, Emily SO St. Anthony 13' 3.5" 1
7 Morrison, Skylar FR Cowden-Herrick 12' 7.0"
8 Lange, Chelsey JR Brownstown 12' 5.5"
9 Blythe, Jackie FR Stewardson-Strasburg 11' 1.75"

Women's Women Triple Jump   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Rich, Taylor SR Neoga 33' 8.0" 10
2 Wendt, Lauren SR St. Anthony 31' 10.0" 8
3 Kastl, Kellie SR Neoga 29' 3.0" 6
4 Hostetter, Katie SR Windsor 28' 7.0" 4
5 Pfeiffer, Claire JR Windsor 27' 8.0" 2
6 HIll, Molly SR Brownstown 26' 7.5" 1

Women's Women Shot Put   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Howard, Courtney SR Brownstown 30' 6.0" 10
2 Buening, Ellie SO Neoga 29' 9.5" 8
3 Williamson, Olivia SR Windsor 29' 4.0" 5
4 Alumbaugh, Vicki FR Neoga 29' 4.0" 5
5 Lange, Chelsey JR Brownstown 26' 6.5" 1.5
6 Paquette, Hannah FR Altamont 26' 6.5" 1.5
7 Laffoon, Swazye JR Altamont 23' 3.5"
8 Maserio, Emma SR St. Anthony 22' 1.5"
9 Hortenstine, Olivia JR Windsor 21' 6.5"
10 Ellis, Abbey SO St. Anthony 20' 0.5"

Women's Women Discus Throw   Top↑

Final
Athlete Name Year Team Name Mark Points
1 Buening, Ellie SO Neoga 100' 5.5" 10
2 HIll, Molly SR Brownstown 98' 2.0" 8
3 Morrison, Maddi SO Neoga 97' 0.5" 6
4 Williamson, Olivia SR Windsor 94' 8.5" 4
5 Howard, Brandi FR Brownstown 65' 8.0" 2
6 Hortenstine, Olivia JR Windsor 59' 8.5" 1
7 Laffoon, Swazye JR Altamont 59' 6.5"
8 Maserio, Emma SR St. Anthony 56' 8.0"
9 Ellis, Abbey SO St. Anthony 41' 1.0"